Habermannův mlýn (2010)

Z Habermannova mlýna mám smíšené pocity. Herci jsou nadprůměr (Roden, Hrušínský) , jen s tou "skutečnou událostí" je to trochu složitější, že? (komentář sharka.68 mi dal odpověď). Zatímco na začátku války útočí ordnéři Freikorps pouze na Čechy mužského pohlaví, navíc se nechají snadno zahnat, a ze Sudet nikoho neodsunují, na konci války si Češi vylévají zlost a nenávist hlavně na ženách a dětech. Uvidí-li tohle mladý Němec, nutně nabyde dojmu, že obyčejní Němci vlastně Čechy chránili a po válce za to byli zbiti, okradeni, vyhnáni nebo dokonce zavražděni ! Scéna popravy je nevěrohodná a nerozumím časovému sledu. Nejdříve se SSman Koslowski ptá faráře na možnost útěku. Farář zmiňuje jméno Aloise Hudala, vatikánského biskupa, který na konci války organizoval tzv.krysí stezku a umožnil útěk stovkám válečných zločinců. Pravděpodobně je tedy začátek roku 45, kdy po porážce v Ardenách bylo i zatvrzelým nacistům jasné, že je konec. Pokud ovšem začátek roku 45, tak kde je sníh při scéně popravy, jsme-li na horách? Není-li sníh, je tedy březen nebo duben 45, tak do kterého koncentráku nechal Koslowski odvézt Janu a Melissu, ty východní už byly v rukou Rusů, k těm západním se blížili Američané?! A starosta Hartl, sice celou válku kolaborant, ale že by pár dnů před koncem války asistoval při popravě českých lidí - scéna, kdy otevírá dveře auta a hajluje je velmi nevěrohodná?! Komentář Sir-Filip upozorňuje na další chyby scénáře. Víme-li, že z celkových 87 milionů rozpočtu bylo 57 milionů z německých peněz, přestáváme se nesmyslům divit. Podle doložených historických dokumentů a svědectví bylo ve skutečnosti vše úplně jinak. Působivá je naopak scéna nakládání do vlaku. Každý musel být nějak označen - Čech, Němec, kolaborant, odbojář, Žid, nacista, rudá hvězda, žlutá hvězda, bílá páska....Nakonec je všechny bez rozdílu naložili do vlaku a odvezli kdovíkam, jakoby symbolicky dělali místo novému režimu, který měl být stejně zlý jako ten co právě skončil. Rozumím nenávisti lidí, kteří šest let trpěli pod okupanty. Nerozumím, jak je možné zabít souseda z ulice, který byť Němec mi jinak neublížil, ale vím, že otáčí-li se kolo dějin, stávají se takové věci. Zažil jsem otáčení dějin v roce 1989 a jsem rád, že se obešlo bez krve a zabíjení. Pevně doufám, že žádný další dějinný zlom naši zemi hned tak nečeká !

Machete (2010)

Očekávaných 120% akce a krve se bohatě naplnilo, vtipné hlášky však zůstaly tentokrát ve stínu násilí. Díky "přepálené" akci to bylo emočně slabší, dokonce ani zastřelená těhotná Mexičanka ze mě nevykřesala špetku pohnutí. Ucházející herecké výkony, pěkné holky, téměř komiksová sveřepost Dany Trejo, ale ten revoluční závěr mi moc neseděl ! Příště trochu méně mrtvol a promakanější příběh. V tom se budeš muset zlepšit, Bobby !

Valkýra (2008)

Napínavý a působivý film, přestože dopředu víte, jak to dopadne ! Zrovna jsem dočetl knihu Stanislava Mottla o historii trestu smrti v době nacismu. Knihou prolíná skutečný příběh českého odbojáře, který byl právě 20.7.1944 odsouzen k smrti stejným Rolandem Freislerem, který o několik dnů později soudil neúspěšné atentátníky.

Fešák Hubert (1984)

Výborné ! Fešák Hubert kontra inspektor Mourek v jedné z nejlepších komedií 80.let. A navíc tam hraje výborná herečka Renata Honzovičová / Volfová.

Černá kniha (2006)

Židovská odbojářka spolu se svým milencem, kapitánem SS se snaží najít zrádce v řadách hnutí odporu. Dokážete si představit bizarnější pohled na druhou světovou válku ? Ale ano, Hanební Pancharti ukázali, že lze jít ještě dál !

8 MM (1999)

napínavý thriller typu "může se to stát i vám", což ho činí ještě působivějším. Výborný Peter Stormare, který se svým hereckým výkonem dostal mezi elitu filmových záporáků.

Solomon Kane (2009)

V horkém dni, jako je ten dnešní se hodí jít na Solomon Kane. Filmové sněžení a déšť, plus fungující klimatizace v kině Vás báječně vychladí. A navíc pořádný nářez, létající hlavy, viselci, hladové zombie, innocent virgin's blood, roztomilý Marek Vašut, prostě všechny ingredience, které má mít správný fantasy komiks sword'n'sorcery horror ! Místy to trochu připomínalo Pána Prstenů, maska ďábla podobná Prstenovému Přízraku, vojáci zla skřetích typů. Ale všechno v pohodě, děkuji Pane, že jsi zase jednou přivedl strašidelnější čaroděje než je Harry Potter ! (a James Purefoy je pašák !)

Katyň (2007)

Mě se ten film líbil. Nepřišlo mi to ani příliš pomalé ani nezáživné, prostě tak akorát když roste napětí co bude dál, přestože víte jak to skončí. Andrzej Wajda nastavil zrcadlo nejen ruské společnosti, ale především Polákům samým, když ukazuje poválečnou spolupráci s okupanty a perzekuci těch, kteří chtějí říkat a slyšet pravdu. Kolikrát už se to v historii stalo, a nejenom v Polsku ! Konec je velmi působivý, když osud dávno mrtvých důstojníků ožívá při četbě zápisníku jednoho z nich. A při listování prázdnými stránkami deníku mi šel mráz po zádech.

Ospalá díra (1999)

To je krásná fantazie, s úžasnou atmosférou a obrazy. Naprosto dokonalý strašidelný film !

Svědek na zabití (1974) (TV film)

Viděl jsem to jako malej kluk, v noci když ostatní už spali. Děsně jsem se bál jít po filmu na záchod. A pak dlouho nemohl usnout, jen čekal až se otevřou dveře a objeví se bílé tenisky. Aktuálně po novém zhlédnutí musím říct, že je to celkem dobrá detektivka (i když už se nebojím :-) Námět Brian Clemens, hudba Laurie Johnson, kteří se o pár let později podíleli na kultovním seriálu Profesionálové.