Frigo na mašině (1926)

Frigo na mašině není typická němá groteska plná gagů, ale plnohodnotný skvěle natočený film, plný kaskadérských kousků a podepřený scénářem, který má hlavu a patu. Mě se dostala do ruky verze se skvělou hudbou od Joe Hisaishi, takže zážitek byl ještě podtržen.

Magnolia (1999)

Magnolia je Amerika. Emocionálně vyhnaná do krajností, se zálibou ve vyprávění pohnutých až neskutečných příběhů. Magnolia není 100x ohrané klišé, ale jeden z nejlepších filmů, jaký daný žánr nabízí. Od prvních minut jsem věděl, že tohle je "ono" a jen jsem doufal, aby si film udržel nasazené tempo a styl. Udržel.

C'était un rendez-vous (1976)

Divoký osmiminutový průjezd Paříží v brzkých ranních hodinách. Po širokých prázdných bulvárech i uzounkých uličkách, na zelenou i na červenou, jednosměrkami i v protisměru. To vše proto, aby řidič stihl rendez-vous u Sacré Cœur. Kamera je upevněna na předním nárazníku auta, takže divák vidí jen světelný kužel a ubíhající silnici.

Josef a jeho skvostný plášť (1999)

Když jsem viděl část filmu před časem na ČT, přišlo mi to jen jako střeštěná parodie na biblický příběh. Teď když jsem shlídnul film konečně celý, mám pocit, že je to něco daleko hlubšího. Pěkná hudba, nápaditý texty, choreografie. Pestrobarevný není jen Josefův plášť, ale celý film.

Mladý muž a bílá velryba (1978)

Film i knížka překypují pozitivní atmosférou. V chemičce, za hluboké totality... no proč ne. Stárnoucí chemik Vik odešel z náročné práce v Praze do Ústí, aby tam našel ztracenou rovnováhu a začal zase žít. Přijíždí za ním ex-přítelkyně Edita, která potřebuje pomoct s výzkumem, aby měla šanci dostat se nahoru. Je odhodlána Vika využít za každou cenu, jako to už udělala několikrát. Skvěle zahraná role Vika (Eduard Cupák).

Aguirre, hněv Boží (1972)

Plavba objevitelů - dobyvatelů řekou jihoamerického pralesa. Vidina obrovského bohatství pohání jejich odhodlání plout dál a dál, okolní prales prohlašují za svůj majetek, za součást jejich samozvaného císařství a nějak si nevšímají, že nemají co jíst, plují neznámo kam a jejich řady kosí nepřátelsky naladění indiáni, kteří číhají po celé cestě. Úžasná role Klause Kinského - pro tyhle role se narodil.

Orlie pierko (1971)

"Postavy z Medené veže prožívají další dobrodružství". Poetika a krása prvního dílu je pryč, alespoň zpracování filmu ze strany Martina Hollého je stále na velmi slušné úrovni. V průběhu filmu jsem nevěřil, že by se v normalizačním filmu mohla nacházet postava záporného policajta (Vlado Müller). A taky že nemůže, v posledních několika minutách z něj udělali udělali kladného hrdinu.

Zkažená mládež (2007)

Poměrně dobrý film, ale vykreslení postav mě přišlo trochu ploché - všichni byli svině, kluci i holky. Od prvních minut bylo celkem jasný, že budou postupně stupňovat svoje útoky až... se něco stane.

Manhattan (1979)

Myslím jeden z Woodyho nejstravitelnějších filmů pro široké publikum. I když Woodymu samotnému se zas tolik nelíbil.

Svatá hora (1973)

Film v mém hodnocení uzrál. Po prvním zhlédnutí v kině jsem měl velmi rozporuplné pocity. "O čem to vlastně mělo být?" Ale postupem doby jsem si jednotlivé scény vybavoval stále znova, až jsem si film musel pustit znova. A znova... a znova. Ulítlý film plný symbolů na církev, na lidské vlastnosti, podepřený skvělým soundtrackem. Stal se jedním z mých nej filmů.