M*A*S*H (1970)

Ani lepší, ani horší, než seriál, prostě jiný. Ačkoliv byla válka, film na mě působil velice uvolněně a lehce. Vtipy střídaly vážné momenty a ještě lepší vtipy, vše v neuvěřitelně rychlém spádu. A na jiné obsazení si člověk zvykne po pár minutách, i proto, že v seriálu se nesnažili charaktery filmových postav okopírovat.

Zastavení na Missouri (1976)

Zženštilý lovec lidí (Marlon Brando) dostane za úkol zprovodit ze světa partu zlodějů koní. Trochu netypické, v podání Marlona velice působivé :-)

Nevěsta byla v černém (1968)

Pro mě to teda nebyl horor ve stylu Hitchcocka, jak vše dopadne se dalo vytušit docela brzy. Ale to nebylo vůbec na škodu. Způsob, jakým byl film natočen, atmosféra, hudba, vtažení do děje... tohle vše v tom správném poměru znamenalo, že mě film nadmíru chytnul.

Věčný žid (1940)

Film, který přeně splnil zadání. Závist a odlišnost, tyhle ideologické zbraně střílí ostrými i dnes. V němcích, majících v živé paměti hospodářskou krizi dvacátých let a černý pátek na Wall Street, vyvolat tyhle pocity nebylo asi vůbec těžké.

Vlčie diery (1948)

Natočeno pár let po válce, takže jsem tak trochu s agitkou počítal. Ale tohle snad už bylo trochu moc. Partyzánské akce působily úsměvně až směšně, vykreslení postav bylo takové nijaké. Výjimkou byla postava německého velitele, kterou stvárnil František Dibarbora.

Den cvoka (2002)

Úvod pěkný, stereotyp z hlavního hrdiny přímo čiší. Ale průběh filmu je jakýsi stejnaký, na mnoho scénkách a představách je vykreslována jeho povaha. Pořád stejně, pořád dokola.

Jak byl dobyt Západ (1962)

Filmová sága, složená z několika příběhů jedné rodiny. První příběh je největší jízda. James Stewart působil jako zálesák tak nevěrohodně, až to bylo komický. Jeho tvrdý výraz á la zmoklá slepice, podivný účes, tance na mlatě, to nebyl western, ale komedie. Další příběhy už takovej odvaz nejsou, spíš limonáda, dávající v několika záběrech popis války Severu proti Jihu, osidlování nových území, situaci indiánů... zkresleně, idealisticky, podivně.

Heroin (1970)

Pojetí cti a dobrého jména rodiny trochu jinak, než jak je běžné dnes. Auguste Maroilleur (Jean Gabin) je ochotný riskovat svůj život i životy a majetek celé rodiny, jen aby vytáhl vnuka z velkýho maléru. I policajti jsou bezmocní, když se tvrdej chlap rozhodne, že to bude řešit "po svým".

Von Richthofen a Brown (1971)

Letem pohádkovým světem leteckých soubojů první světové války. Postavy pilotů jsou povětšinou natolik čestní a spravedliví lidé, že i Mirek Dušín by se od nich mohl učit. S popisem postav a dodržováním historických skutečností si tvůrci hlavu nelámali, hlavní důraz je kladen na hromadné letecké souboje stylem čím více ohromujících výbuchů, tím lépe.

Přestřelka u O.K. Corralu (1957)

Divoký západ popsaný jakožto boj dobra se zlem. Když jsem si na tenhle styl a zidealizované postavy zvyknul, musím uznat, že šlo o nadprůměrný western.