Až tak moc tě nežere (2009)

Ale jo, neurazí, nenadchne, klasika. Neubráním se ale nabízejícímu se srovnání s Láskou nebeskou. Neubráním se proto, že ji tohle, ambicemi přeplněné dílko, předběhlo asi ve dvou scénách. V těch ostatních bohužel těžce zaostává. No jo, takové vykrádačky dnes vycházejí málokdy...

Horší už to nebude (2006)

Co k tomu napsat? Napadá mě snad jen: Originální. A to je velký klad, protože jsem už hodně dlouho neviděl film, který by byl nejen v námětu, ale i v tom, jak děj takřka v každé minutě ubíhá, tak vyfiknutý. U některých situací jsem váhal, jestli se mám chovat jako při "komedii" a nebo "tragédii", ale pak už jsem jaksi nestíhal to řešit.Po nějakém čase se sice ten konec už dá předvídat a že by mě potěšilo, že se všechny ty mé představy vyplnily, se říct taky nedá, na druhou stranu z Willa Ferrela, hrajícího "obyčejného" člověka a nepitvořícího se v každé vteřině, jsem nemohl spustit oči. Stejně tak Maggie a Dustin. Nenápadné světýlko mezi hollywoodskými filmy, které se do historie asi nezapíše, mě ale udělalo sakra radost - svým nadhledem, i tím neskrývavým pesimismem.

Clerks 2: Muži za pultem (2006)

O hodně lepší než jednička. Není to za pětku, ale můžu říct, že přesně nějak takhle si představuji ztřeštěnou komedii pro mladší generaci. Místy světlý průměr, místy ale geniální vtípky, nad jejichž promakaností, domyšleností a v celkovém výsledku vůbec ne zbytečností zůstává až rozum stát. Kevin Smith má sakra talent a sakra budoucnost. Nezapomenutelné vyvrcholení!

Mladí muži za pultem (1994)

Mimo mě. Ne tím pohodově netuctovým humorem, ale tou jeho údajnou genialitou.

Cesta na Měsíc 3D (2008)

Tak tohle fakt ne. To už není film nepřístupný dospělým, ale komukoli od 5 let výš. Zřejmě došlo k záměně scénářů, protože tohle by mělo být vysíláno maximálně v TV Minimax, nikoli v kině a ještě ve 3D. A těch odkazů pro starší publikum, co by na prstech jedné ruky spočítal (Houstone, máme problém!, Straussův valčík v kosmické lodi) na tom vůbec nic nezmění.

Avatar (2009)

Hrozně moc jsem se těšil. O to větším rozčarováním pro mě byla první půlhodinka, ve které se kromě seznámení s 3D efekty, nudných, oposlouchaných keců a ještě k tomu s přiblblých dabingem (viděl jsem nadabovanou 3D verzi) neděje vlastně vůbec nic. To natažení na 160 minut bylo zkrátka úplná zbytečnost a zároveň asi jediná vada na celém filmu, protože v celém zbytku je Cameronova úchylná touha po absolutní dokonalosti dotažena až... k absolutní dokonalosti. Nechci se tu nijak dlouze rozepisovat o technické stránce filmu, protože ať si říká kdo chce co chce, tohle zkrátka JE úplně nový level filmové tvorby a tou nejúžasnější pastvou pro oči. Musím jít ještě jednou s tím, že už vím co jak bude, abych se mohl daleko koncentrovaněji soustředit na to precizní vizuální zpracování, na ty stovky a stovky dosud neviděných vymožeností a hračiček a ještě o něco více si to užil. Nevím, jak se tohle takřka už úplně počítačové zpracování projeví v budoucnu a vlastně ani nemám důvod si to domýšlet, protože jsem si to prostě vychutnal. S těmi předvídatelnostmi a s těmi jistým způsobem okoukanými dějovými prvky i převraty se prostě počítat musí, jelikož je to zároveň nezbytná součást výpravy. Fantastické finále si navíc s nimi se všemi jen zkušeně pohrává a dokonale jimi dotvořuje originální svět Avataru. Jsem rád, že James natáčení tohohle klenotu tak natahoval, oddaloval, dal si záležet na každičkém nejmenším detailu a připravil tuto, konečnou verzi. Shrnutím - už dlouho tu nebyl snímek, který by se tak nádherným a veskrze zcela nevtíravým způsobem dokázal zavděčit profesionálním filmovým divákům a kritikům, laikům, dětem toužící po oslnivém světě fantazie, fanatickým počítačovým hráčům a třeba i zarputilým filmovým odpůrcům. Film roku - a nejen toho letošního.

G. I. Joe (2009)

Série těhle povrchově omamných, leč uvnitř zcela nesmyslných a veskrze zbytečných komerčních pokusů asi těžko jen tak vezme konce. Už jen proto, že u téhle jsem překvapivě už v prvních minutách spokojeně přikyvoval a bylo mi jasné, že tohle je přesně ta nenáročná a klišovitě hollywoodská hovadina, o jaké jsem snil. A všechny ty výbuchy mi nedaly ani jednou si vzpomenout na to, že vlastně ani nepochytávám, o čem to je. Pro blockbusteráky tohohle ražení mluví fakt, že přesně takhle to vnímá většina lidí (ta většina, která se jde k filmu pobavit a ne do něj rejpat).

Pařba ve Vegas (2009)

Best of Hollywood... and movie production. Hangover rulez!

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Ice Age je série, která si diváky získává tím, že v každém díle najde někomu z hlavních hrdinů někoho do páru, potažmo nového člena celé smečky a scény se předhánějí v tom, kdo v nich koho efektněji zachrání před pohromou. Mrzí mě, že ve trojce nejvíce utrplěly ty veverčí kreace. Děti to napumpuje pozitivní energií do života, poučí je o tom, že ve dvou se to lépe táhne, dospělák by možná chtěl ještě více odkazů a vyspělých hlášek, ale čert to vem. Konekonců příjemná, neškodná oddychovka pro stmelení kolektivu se dneska taky cení.

Walk the Line (2005)

Tahle hudba mi nic moc neříká, herectví Joaquina Phoenixe už lautr ne. Ale tohle má styl, šmrnc, všeho je tu ve vkusné míře - film se navzdory historickým skutečnostem i výmyslům netváří ani zbytečně vážně, ani příliš komicky, za asistence upozaděné šablony člověka, který dal přednost kariéře před rodinou příjemně a neškodně plyne k průhlednému závěru. Když se to řemeslo hold dělá s přehledem, není co řešit... A roztomiloučká Reese Witherspoon mě (zjevně spolu s akademiky) prostě dostala...