Spider-Man 2 (2004)

Dvojka je oproti prvnímu dílu daleko dospělejší. Raimi si zkrátka uvědomil, že náročnější diváky nenakrmí jenom pohodovou rodinnou podívanou, ale že to chce prostě trošku přidat. Nemám zkrátka slov, protože jsem ani trochu nevěřil, že dneska ještě dokáže vzniknout dvojka, která umocní kvality svého předchůdce na druhou (možná na třetí), jeho chyby do puntíku vyplní a všechno podá s tak neuvěřitelnou nadneseností, že už se nedá mluvit jenom o nejlepším zfilmovaném komiksu všech dob, ale troufám si tvrdit, že vůbec o jednom z nejlepších dobrodružáků vůbec. Desítky desítek naprosto geniálních vtípků, které s obrovským přehledem diktují tempo celého blockbusteru a ženou diváka od jedné bombě ke druhé bez jediného výraznějšího výdechu. Daleko lepší akce plná nejen dokonalých efektů a závěrečných lekaček obracející celý souboj naruby, ale i dokonalé hudby, která mi u jiných filmů tak strašně chybí. Asi úplně nejlepší ale na filmu je, jak se i přes to všechno nezaměřil na efekty, nýbrž na to nejdůležitější - na samotný příběh. Snad nikdy se mi nestalo, abych trable hlavního hrdiny cítil na vlastní kůži, prožíval s ním to neuvěřitelné dilema mezi dvěma rozhodnutími (z nichž ho obě přivedou do nevyhnutelných potíží), které ho celou tu dobu pronásledovalo a emocionálně prožíval každý záchvěv znejištění. Tobeyho díky tomuhle naprosto žeru, záporák byl opět super a po Kirsten Dunst jsem každou vteřinu toužil stejně, jako Peter - škoda, že nedošlo na trochu sexu. Každopádně Spider - Man 2 je vyplnění mých celoživotních fanouškovských snů o bezchybném blockbusteru - tou nejlepší kombinací akce, dobrodružství, hlášek, romantiky, emocí, osudovosti i neuvěřitelného napětí, jaká jen může být.

Shrek 2 (2004)

Málokdy se podaří, aby byla dvojka stejně zábavná, jako jednička. Tady se to ale povedlo. Opět skvělý příběh, opět spousta hlášek a humoru, který rozhodně není pro děti a opět bezvadné postavy, kterých je zde tentokrát dvakrát tolik (Kocour v botách, Princ Krasoň, Dobrá víla, atd.). Jak píše KevSpa - moment překvapení už se vytratil, zábava je tu ale na stejné úrovni.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Mizerové tentokráte v anglické verzi, zvládnutí takovým způsobem, že bych si je mohl dát 3x bezprostředně za sebou a ta sytlovost by mi prostě nezevšedněla. Tam, kde musí Will Smith za každou cenu hodit coolovou hlášku, tam Simon Pegg prostě mávne rukou, nebo si zamumlá větu, jejíž podstata rozhodně není prvoplánová. Pravda, že akci nemají angličané zatím zdaleka tak zvládnutou jako Američani - to ale vůbec nevadí. Hot Fuzz je totiž v první řadě černá komedie, ve které ani jeden jediný záběr nemůžete brát smrtelně vážně a která se prostě a jednoduše VYSMÍVÁ neustále dokola omývaným klasikám akčního žánru (ale v tom dobrém slova smyslu). Já osobně můžu říci, že jsem se pobavil na hodně vysoké úrovni. V rámci roku rozhodně.

Sunshine (2007)

Danny Boyle se snaží, jak může a své režijní umění v mnoha scénách nezapře, ale celkově jsem si připadal spíš jako v luxusním, nápaditém a docela vysokorozpočtovém sci-fi béčku. Můžou za to nedodělané charaktery postav, může za to nic nového nenabízející postup děje. Může za to fakt, že předem předvídatelné vyvražďovačky se dneska ve filmech nenosí. 70%.

Van Helsing (2004)

Film, který si bere snad od úplně každého něco a spatlává si to za pomoci neskutečně debilního scénáře do vlastního světa s přinejlepším seriálovou atmosférou v největší blockbusterovou stlátaninu za poslední roky. Hezké efekty, ale jinak vůbec nic, co by na tom mohlo být zábavného. To je poněkud ostuda na 160. mil. dolarů. To ujmout se toho takový Roland Emmerich, bylo by to něco úplně jinýho. Ten měl ale tenhle rok bohužel (nebo spíš bohudík) na starost Den poté, který dopadl nejméně 3x lépe. Navíc mě překvapuje, že po X-Menech vzal Hugh Jackman roli v něčem takovém. A proč už mě sakra ani nepřekvapuje, že se na tom všem podílí česká koprodukce? Úpadek, propadák, průser. Ale už jen věta na zadní straně DVD obalu, která obsahuje informaci, jaké že všechny možné zrůdy tu budou k vidění, upozorní zkušeného diváka na to, že tu nejspíš bude něco v nepořádku.

Fantastická čtyřka (2005)

Až ostudně drahá a velkolepá nuda. Pokud prominu rozpočet, je v podstatě všechno v tomhle filmu na úrovni toho nejobyčejnějšího béčka, které neprosto nezvládá jakkoli diváka zaujmout. Alespoň já nic zajímavého nenašel - nudný příběh, nudná akce a neskutečně nudné dialogy.

Comeback (2008) (seriál)

Nemůžu uvěřit, že se televize Nova konečně trochu vzpamatovala a mezi úterní a čtvrteční ordinaci vtěsnala konečně seriál, který za něco stojí. Sám jsem nemohl uvěřit tomu, když jsem se hned u prvního dílu smál, až jsem se za břicho popadal. Nevyléčitelnej metalista Ozzák, poppová hvězda předešlého režimu Tomi Paci a přihřátej Lexa - to je tutovka :-)

Krkonošské pohádky (1974) (seriál)

Důkaz, že i hrané večerníčky mohou být dokonalé a vedle skvostů, jako jsou Fík, Bob s Bobkem, Křemílek s Vochomůrkou nebo Krteček, patří mezi mé nejoblíbenější. Nezapomenutelný je především Ilja Prachař v roli Trautenberga.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Neuvěřitelně vyjímečný sitcom. Alespoň jediný sitcom, který znám, co si zvládne s takovouhle noblesou utahovat z války. Mistrovské dílo, díkybohu, že má tolik dílů. U většiny dnešních seriálů ten největší zápor.

Mamma Mia! (2008)

Tak zaprvé: Rozhodně to nemůžete brát vážně. Mamma Mia je nenáročná kravinka, která vás, pokud se na ni budete dívat těma správnýma očima, vcelku potěší. Já na tyhle úlety, pravda, moc nejsem, ale tohle se mi celkem líbilo. Z několika důvodů. 1) Docela se mi líbí písničky ABBY a jelikož o tom tenhle film vlastně je, tak to nikdo, kdo má ABBU alespoň trochu rád, nemůže úplně zatratit. 2) Herecké obsazení bylo velice výrazné a většina herců se ve svých rolích uplatnila nadmíru dobře. Navíc divák má možnost poslechnout si zpívat i herce, u kterýcn se mu zpěv zdá třeba naprosto nemyslitelný (viz. Pierce Brosnan atd.). 3) Prostředí Řecka je vážně nádherné a musí potěšit snad každého. Tři důvody, tři hvězdičky. Slušné.