Případ Gleiwitz (1961)

Poměrně zdařilá rekonstrukce události, která stála na začátku 2. světové války. Strašně mě ale štvalo, že i přes hodně krátkou stopáž (ve skutečnosti pouze 62 minut i s titulky - nevím proč je v informacích napsáno 70 minut) nebyl film nabitý "akcí", ale naopak divák musí strávit desítky minut nudných záběrů ukazujících jak si SSák váže kravatu, jak je další SSák v kině, atd. Chápu, že takové záběry mají dokreslovat dobovou atmosféru, ale přece to nemůže zabrat zhruba polovinu z 60 minutového filmu. Ale jinak, pokud vás alespoň trochu zajímá historie, film za zkouknutí stojí :)

Předčítač (2008)

Film se nejdřív tváří jako bizardní love story o mladém klukovi a starší ženě. Až později divák zjistí, že hlavní pointa filmu má teprve přijít - a ne jen tak ledajaká. Vznikne z toho hodně silný příběh, který se prolíná několika časovými obdobími, což však naštěstí diváka nemate, ba naopak to spíš umocňuje jeho zážitek. Pochvalu si určitě zaslouží kvalitně propracovaná psychologie hlavních postav, ale i maskéři, kteří dělali v průběhu filmu s Kate Winslet doslova divy. Celkově z toho vycházejí poměrně silné 4*, ale ne natolik silné, abych uvažoval o ještě lepším hodnocení.

Neznámý (2011)

Dobře, není to úplně čistých 5*, ale tak nějak jsem cítil potřebu vylepšit tomuhle filmu hodnocení, protože si myslím, že má mnohem na víc, než na chabých 70%. Jedná se o čistokrevné drama, které Vás hned od začátku chytne a už nepustí. A když si myslíte, že už všechno začíná dávat smysl, tak přijde naprosto fantastický dějový zvrat, který všechno změní. Ano, má to svoje mouchy (kýčovité honičky v autech, až zbytečně moc hezká a sympatická kladná hrdinka, a i ten úplnej závěr bych si asi dokázal představit trošku lepší), ale 70%? To snad ne?!

Rychle a zběsile 6 (2013)

Nálož akčních scén je v tomhle filmu naprosto nekompromisní, o tom žádná. Ale bohužel je vidět, že scénáristům už tak trochu docházejí nápady, jelikož dějová linie je dost slabá i na akční film. A i ty akční scény už mě občas štvaly: třeba ta, jak Toretto chytí ve vzduchu Letty padající z tanku, nebo ještě horší byla ta s letadlem - to musela být hodně dlouhá vzletová dráha, že po ní to letadlo jezdilo 5 minut v plný rychlosti a ani se neobtěžovalo třeba zatočit. No prostě po příjemnym překvapení s pětkou působí šestka jako docela velký zklamání. Jedinej silnej moment tak byla hláška nebožtíka Walkera "Ride or ride" ale to asi tak úplně nebyl záměr scénáristů.

Lásky čas (2013)

Rachel McAdams podala pro mě nejroztomilejší ženský herecký výkon od dob Zooey Deschanel v 500 Days of Summer. Takovej film je pak hodně těžký nemilovat. A ačkoliv jsem se tomu bránil, posledních 10 minut, který jsem probrečel, mě přesvědčilo, že si About Time zaslouží maximální hodnocení :)

Fanoušci (2009)

Lidi, co nemaj rádi Star Wars (popř. fanoušci Star Streku) budou tenhle film pravděpodobně považovat za odpad, průměrný fanoušci SW tomuhle filmu asi daj 3* a totální fanatici, o kterých ten film vlastně je, tomu daj každopádně 5*. Já se považuju za průměrnýho fanouška SW a tak dávám 3*. Mimochodem nevim jestli je to tim, že to byla prakticky jediná ženská v celym filmu, ale fakt dost se mi tady líbila Kristen Bell :)

Millerovi na tripu (2013)

(předem se omlouvám za komentář plnej spoilerů) Pokud se aspoň trochu orientujete v dnešním světě, tak už od prvních vteřin, kdy se ozve "double rainbow guy" víte, že tohle bude sranda. Přehled o americký kultuře uplatníte i při vtípku s LeBronem, nebo při aktivitách s Jennifer Aniston a jejím Black cock down. Jennifer byla vůbec skvělá - ostatně jako vždycky - člověku se ani nechce věřit, že jí za chvíli bude 45, jak v tomhle filmu vypadala mladistvě :) a to nemyslim jenom ten striptýz...jo přesně tak! Jennifer Aniston předvedla v tomhle filmu naprosto dokonalej striptýz - co víc chcete?! (možná, aby na těch záběrech byla fakt ona a ne nějaká její dvojnice?). Každopádně když už si myslíte, že máte dost, tak vás na konci ještě zboří "I'll be there for you" a vy víte, že tohle byly dobře strávený 2 hodiny...you know what I'm sayin'?!

Ten svetr si nesvlíkej (1980)

Na první pohled to vypadá jako průměrná socialistická komedie, ale jakmile si ten film jednou pustíte, tak zjistíte, že je všechno jinak. Podle mě se jedná o jednu z nejlepších českých/československých komedií vůbec. Korunku tomu dává neuvěřitelně vtipná postava Petra Nárožného a několik nesmrtelných hlášek: „Neříkej soustavně králíkovi kočka, já to prostě nesnesu.“ „Ty neumíš polykat? No tos mi neřekla, že tě doma nenaučili polykat.“ „Ty si chlastal a já se mám teď trápit s tímhle křápem?“ „Formuluj přesně! To není křáp, ale auto Trabant.“

Rock 'n' Roll High School (1979)

Dnešní High School Musical odehrávající se na přelomu 70. a 80. let. Co pak tenhle skvot odlišuje od tý dnešní sra*ky? No zásadní rozdíl je určitě v druhu hudby, která v obou filmech hraje. Punkoví Ramones znějí v porovnání se Zacem Efronem přecejenom jemně řečeno o dost líp. Od toho se pak odvíjí celý film, ve kterém na rozdíl od HSM nejde primárně o líbivost, ale o kvalitní hudbu, ke které je pak akorát přidaný jednoduchý příběh. Toť vše. Pokud máte rádi starej poctivej Rock 'n' Roll, tak si film určitě zamilujete. Pokud ale posloucháte cokoliv jinýho, budete film zřejmě nenávidět stejně jako já nenávidím HSM. Závěrem už si jenom tak bezvýznamně postesknu, jak moc bych chtěl žít v době, kdy byl mezi mladýma lidma populární Rock 'n' Roll High School, stejně tak jako byl ještě nedávno populární HSM :(

500 dní se Summer (2009)

Podle mě absolutně nejlepší romantickej film. A nebudu zapírat, že hlavně kvůli Zooey. Tu ženskou prostě žeru, viděl jsem drtivou většinu jejích filmů, ale žádnej z nich se nevyrovnal 500 dní se Summer. Částečně i proto, že mi nedělalo sebemenší problém vžít se do role hlavního hrdiny a prožívat tak s nim celej příběh. Obzvlášť pak scéna "expectations/reality" je hodně silná a dost mi utkvěla v hlavě. Za mě tak jednoznačných 5*. Jo a ještě něco: PÉÉÉÉNÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍS!!!