Temný rytíř povstal (2012)

Nechávala jsem si naschvál třetího rytíře na konec roku. Od Nolana by se dalo očekávat strhující zakončení trilogie, tak jak to u takových filmů (a režisérů) bývá. Ani mě to moc nezklamalo, byla jsem potěšená novými postavami, samozřejmě i těmi starými, líbil se mi děj, zápletka, problémy Batmana. Ale k hodnocení vynikající dvojky tomu něco chybělo, možná to na mě bylo moc dlouhé, možná už trochu obehrané, ale nebylo to úplně ono. Pořád si ovšem zaslouží 4*.

Saw 3D (2010)

Docela už jsem byla unavená, jak každým rokem přibývalo další Saw. Jednička byla naprosto geniální (jeden z nejlepších filmů tohoto žánru), dvojka klesla na průměr, následována trojkou, ostatní díly se už potápěly a nebyly vůbec originální. Ne že by sedmička přinesla nějaký super zlepšení, ale chvíli mě držela v napětí a chvíli zase zaváněla nudou. Za staronové postavy a za pro mě vtipný konec musím dát ale o jednu hvězdu více než předešlým dílům :-)

Opravdová kuráž (2010)

Nemám ráda westernovky, ale v poslední době se mi ta produkce moc líbí. Ať už jde o 3:10 Vlak do Yumy, (můžu zařadit i tak trochu Ranga) nebo toto. Nejsou to už filmy pomalých a zdlouhavých scén zakladajících si na hudbě a dlouhých pohledech v čele s drsnejma chlapíkama, i když to k tomu taky trochu patří :-) Ale toto podání, kde exceluje Jeff Bridges, se mi fakt docela líbílo.

To (1990) (TV film)

Četla jsem tuto úžasnou knížku, no spíše knihu, od Stephena Kinga, byla mnohovrstevná, plná postav a prolínajících se dějových linií. Byla procpaná hustou atmosférou a strachem, že člověk se po přečtení bál jít spát nebo projít kolem kanálů :-) Na filmu oceňuju hlavně to, že se do toho někdo pustil. Na to, že jde o TV film, si myslím, že tvůrci zase nesáhli tolik vedle. Ano, knížce se to rovnat nemůže, ale počkám si na další zpracování, které se bude snažit (aspoň doufám) zachytit psychiku postav a podstatu a strach z Toho, který mi bohužel ve filmu chyběl a tím se z toho stala trochu směšná promenáda herců v kanále pod Derry :-) PS: někdy nechápu proč se tak nesmyslně a bezdůvodně odchyluje od předlohy...

The Song of Lunch (2010) (TV film)

Na toto filmové zpracování jsem se opravdu těšila - v hlavní roli jedni z mých oblíbených anglických herců - zpracování moderní básně? Dalo by se to napsat jedním slovem ÚŽAS. Takže zaprvé skvělé obsazení, protože Alan Rickman a Emma Thomson vypadají opravdu jako (bývalý) milostný pár, už jednou mě o tom přesvědčili (Láska nebeská). Je to kraťounké, ale dlouho jsem si to užívala minutu po minutě. Skvělé odreagování od dnešních mainstreamových trháků.

Samotáři (2000)

Chcete se dostat do pravé české mentality, společnosti, typických českých problémů ve vztazích, práci a já nevím v čem dalším? Samotáři jsou to pravé. Jde o jeden z mála (českých) filmů, které bych zařadila mezi nejlepší...bohužel nebo bohudík za to?

Walk the Line (2005)

Já si nemůžu pomoct, ale v hereckém výkonu Joaquina Phoenixe již nevidím hraní, ale něco nadpozemského. Pro mě tady předvedl jeden z nejlepších výkonů filmografie, ještě k tomu krásně zpíval a to nepočítám ten jeho věčně zdevastovaný pohled... A Reese - vídím v ní sice stále blondýnku, ale možná proto se mi tady taky moc líbíla. Celkově na to, že jde o životopisný snímek, má spád, člověk se nenudí a zamiluje si Cashovi-Phoenixovi písničky. (Best of je scéna s umyvadlem).

Lidice (2011)

Když pominu nepovedenou pasáž o atentátu na Heydricha (na toto téma skvěle zpracovaný a asi již nepřekonatelný film Atentát - 1964), tak jsou Lidice tím, čím mají být. Je to tragický příběh jednoho omylu a chyby. No a co, že je podle některých hudba přitažená za vlasy nebo přehnaně vygradovaná - je tragická jako i samotný příběh Lidic. A jak jinak vyjádřit emoce a city tehdejší doby a lidí než emocionálním zpracováním a velkolepou hudbou. Není to čistých pět, je to tak stejně jako Habermannův mlýn... 4*

Avatar (2009)

Dlouho, hodně dlouho jsem odolávala mediálnímu tlaku a film neviděla. V podstatě jsem ani přesně nevěděla, o co má jít. Nakonec jsme spíš z povinnosti, abych příště věděla o čem je, až se s někým budu bavit o tom světovém Avataru, film zhlédla. A výsledek - totálně mě vzrušil, zaujal, dojal a dohnal k zamyšlení. Cameronovi se to povedlo. Ne, že bych od teď chtěla žít na planetě Pandora a podobný nesmyly, které se některých lidí zmocňují, spíše mě opravdu nutil k přemýšlení kam svět spěje. Jo možná to zní směšně a vypadá naivně, ale je to tak. Jamesi, tady máš plný počet bodů!

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

S Harrym jsem vyrůstala. Bylo mi stejně jako jemu, když šel poprvé do Bradavic, takže jsem přesně splňovala záměr knih a filmů, se kterými jsem v podstatě rostla mentálně i fyzicky a neuměla si představit rok bez nějakého Harryho. Teď to skončilo a pro mě to byl opravdu dost emocionální konec, protože mně došlo, že je opravdu konec něčeho, nějaké velké éry mého života. Snímek u mě splnil všechna očekávání + ještě něco víc, co teď nedokážu ještě pojmenovat. Takže nezbývá než 5*.