Muži, co zírají na kozy (2009)

...no, on tenhle film opravdu není pro každého. Někdo je u něj schopen usnout. Já se pobavil královsky - sice to není řachanda, ale o to je tento snímek sympatičtější. Herci si parádně zablbli a vytvořili skupinu vskutku unikátních charakterů. Je úžasné, čemu byli schopni, co se týče jejich schopností, uvěřit. A na tom film stojí - konfrontace reality s realitou. Každý má nějakou a jejich počet si může donekonečna zmnožit...a to ne jen pomocí LSD. Velmi příjemná komedie s pár nezapomenutelnými scénami.

Prokletý ostrov (2010)

Úžasně působivý, atmosférický a syrový film. Tím, jak na mne zapůsobil, jak mne vtáhl do mrazivého děje a prostředí, jak si se mnou pohrával...tím, jak ve mne zůstal vpálený, mi připomněl takové skvosty jako The Shining anebo Se7en. To, co je na tomto filmu nejcennější je bez spoilerů nemožné vysvětlit. Faktem je, že pokud předhozenou hru přijmete, budete ostrouháni až na kost...ano, Shutter Island je ostrý a neúprosný jako struhadlo. Od úvodní scény (připlutí na ostrov), přes strhující vyšetřování, rádoby idylické flashbacky hlavního hrdiny až po psychotický závěr, kdy je pointa filmu několikrát převrácená naruby. Ani na chvíli neprobleskne filmem záře naděje, čehokoliv pozitivního. Režisér předhazoval udičky a indicie...ale vzápětí se ukázalo, že to ne on, ale vy, jako divák, jste si je vytvářeli a snažili se všemu přijít na kloub. Nakonec zjistíte, že procházíte stejným vývojem, jako hlavní hrdina, že si jako on vytváříte přesně ten stejný obraz (filmové) reality. Mohl bych se zde rozepsat o výborném obsazení, dokonalé výpravě a úžasné hudbě (hned jdu shánět soundtrack), ale na to jsme u Scorseseho zvyklí. Velmi doporučuji...ovšem ne, pokud jste narativní povahy, kdy máte potřebu u filmu vše vysvětlovat rozumem a myslíte si, že příběh je hlavním hrdinou filmu. To pak narazíte a pointou (tou nejzřetelnější) budete zklamáni, jelikož VY jste ji odhalili již dávno...pointa se skrývá v poslední větě, kterou DiCaprio vyřkne a která Vám svou brutalitou vyrazí dech.

Nadja (1994)

Pro mne naprosto kultovní záležitost. V ostravském minikině jsem měl to štěstí, že jsem si hutnou a pomalou atmosféru tohoto filmu užil pěkně na plátně...a se mnou asi tak 3 další lidé v sále :)). Bylo to v době, kdy jsem hltal filmový klub, Lynche, Cronnenberga a další šílence, jejichž filmy se k nám dostávaly velmi zřídka - a internet ještě neumožňoval nekonečné stahování věcí, jež u nás nejsou v distribuci. Dokonalá vyprázdněnost lidí, města, doby...to je to, co na tomto filmu miluji...a forma - vše je dokonale hrubé, neurčité, rozmazané...stejně jako nitra hlavních hrdinů. Tento "upírský" snímek je jako těžké víno...užíváte si jej pomalu, noříte se do něj a až při prázdné láhvi zjistíte, že to, co zpočátku vypadalo nestravitelně, vás naprosto uhranulo.

Box (2009)

Velice slušný rozjezd opět zhatil uondaný dojezd... Nápad, který Kelly rozehrál, mne připoutal k sedačce a já hltal první polovinu filmu s neskrývaným nadšením. Téma čin-následky zde dostává monstrózní nádech. Mysteriózno a pocit nemožnosti ovlivnit věci kolem sebe jsou velmi silné a první dvě třetiny filmu je děj příjemně napínavý a celkem nepředvídatelný. Ovšem sci-fi vsuvka a rozuzlení celého toho šmodrchance, za to by nebyl pyšný ani průměrný díl Krajních mezí. Škoda - v Kellym se skrývá pěkně nebezpečný talent, který má blízko k tomu, aby slušně znepokojoval. To by ovšem musel slevit ze své sebestřednosti a své náměty nechat rozpracovat kvalitním scénáristou.

Touha (2002)

Překrásný a trošku šokantní vhled do "typické" japonské mysli několika hlavních protagonistů, kteří navenek vypadají, že vše s jejich životy je v pohodě, ale uvnitř křičí po přirozenosti a změně. Klasická zápletka natočená velmi neklasicky. Čerobílý vizuál je téměř perfektní, stejně, jako vybrané lokace. Kdykoliv film zastavíte, máte krásnou fotku na zeď. To samé platí i o hudebním doprovodu, kdy decentní a "odosobněné" čelo dodává filmu tu pravou atmosféru. K tomu si připočtěte průhledy do světa Tetsuo, kdy není nic natolik bizarní aby nemohlo být ještě více :). Skvělá atmosféra a vtahující děj - šmírácky nakouknete do podvědomí několika upjatých lidí a společně s nimi odhalíte jejich perverzní choutky.

Avatar (2009)

Kdybych Avatara nebral jako pohádku, šel bych s hodnocením dolů. Takto mu ale ohraný scénář a scény plné patosu a dojetí odpustím - ty přeci do pohádek patří ;). Bál jsem se, že ohromující forma převálcuje obsah...ale kdo by to řešil! Já byl, panečku, vpitý do pandorské přírody tak, že když mě na konci filmu odpojili, připadal jsem si, jako by mi ustřihli několik smyslů! Avatara jsem si prostě PROŽIL a na to nezapomenu. Doufám, že tenhle směr zábavy se ještě pěkně rozvine! BTW-mluvím zde o zážitku z IMAXu.

Zombieland (2009)

Další povedená zombie zábava. Trailer nadchnul a film očekávání jen potvrdil. Woody nemá chybu a Bill Murray byl opravdovou třešínkou na tomto pěkně nahnilém dortíku :) Fajn zábava na jakýkoliv večer. Škoda, že uber cool začátek nastavil svou stylizací hooodně vysokou laťku...

3 sezóny v pekle (2009)

Konečně český film, který nevypadá jako televizní inscenace! Po prvotním dojmu klipovitosti a roztěkanosti (pak jsem pochopil, že takové mládí, které začátek filmu ukazoval, opravdu je) se dostavil pocit, který mám rád: pocit, že koukám na FILM. Technicky i herecky perfektně zmáknuto. A námět - to je perla tohoto filmu. Proměna všech zůčastněných, kteří odmítli ohnout hřbet, kteří všemu šedému kolem sebe dodávali barvu - to je ta pravá inspirace pro každého! Energie do života je věc, které se u nás každý až moc lehce vzdává. Toto je manifest, kterým by náš národ měl být masírován dennodenně. Po Sekalovi, Posteli, Karamazových a filmech od Slámy (určitě toho bylo ale více) konečně zas něco českého, co ve mně zůstane.

Paranormal Activity (2007)

Stojí-li vám za to kvůli jedné děsivější scéně koukat na celý film, budiž. Čekal jsem Blair Witch Project a dostal jsem rodinné video. Ranní vysílání čt, kdy pouští záběry z našich hor, jsou asi tak na stejné úrovni zábavy. ...ale třeba jsem už příliš otrlý...chcete-li se kouknout na horror podobného ražení, R.E.C. je bezkonkurenčně lepší podívaná, u které jsem si rozmačkal zápěstí napětím. Musím ale uznat, že marketing k tomuto "horroru" byl zmáknutý na výbornou.

2012 (2009)

Nemůžu si pomoci, ale přes své zhnusení nad sebou samým (šlapu tímto hodnocením po všem, co u filmu vyznávám) musím hodnotit takto vysoko. Ano-2012 měl mít, stejně jako 90% dalších US made filmů svou sestříhanou, cyničtější evropskou podobu. Ano-proslovy presidenta, rodinný patos, debilní klišé (zaseklé dveře jedné z arch, čekání na vyplavání jednoho z hrdinů) a opravdu kreténská gesta úplně všech jsou věci, které se jen těžko přehlížejí. ALE! Jakkoliv zhovadilé mi Emmerichovy filmy připadají, tento se, pokud si odmyslím výše zmíněné "kazišuky", náramně povedl. Nečekal jsem, že si Ronald z totální apokalypsy udělá takovou prču. A já se dokonale bavil - při únicích před troskami, při koukání na Woodyho Harrelsona, při všech těch šílených eskapádách, které byly prošpikovány vtipnými vsuvkami a´la Den nezávislosti. Stupidní, ale svižné, pompézní a nehorázně zábavné...ale nutno mít klapky na očích, aby se člověk zbavil toho typického amerického balastu okolo. Škoda, že opravdu není možné se tohoto zbavit evropským sestřihem-být to o hodinu kratší, dávám 5 hvězd :).