Pojistka smrti (1944)

V zanru film noir jsou rozhodne zajimavejsi a atmosferictejsi moznosti nez Double Indemnity. Wilder se, jako obvykle, vyborne vyradil na dialozich, ovsem z dnesni perspektivy jde o pribeh prilis primocary a predvidatelny (samozrejme i diky tomu, ze spousta jinych filmu, co prislo po nem, z nej cerpalo). Jednani vsech postav navic pusobi trosku debilne. Nadcasovost Sunset Blvd. se nekona.

The American Astronaut (2001)

Atmosféra tohoto ujetého sci-fi muzikálu by se dala krájet. Výprava vskutku minimalistická, ovšem ani Jeunet by se za ni nemusel stydět. Super-charismatický hlavní hrdina Curtis pronásledovaný úchylným profesorem, který se mu mstí tím, že vraždí všechno, co mu přijde do cesty (a samotného Curtise mu jeho filosofie zakazuje zabít, protože jej nenávidí...), musí dopravit mladého "adonise" z dělnické kolonie na Jupiteru na Venuši, kde má nahradit zesnulého "Don Juana" v roli sexuálního utěšitele žen (Venuše je obývána pouze ženami). Písně super, srandy kopec - velmi zapamatovatelný biják. Zbožňuju. Doporučuji si někde sehnat CD kapely Billy Nayer Show. Chci vidět v kině!

Forbidden Zone (1980)

Nepopsatelná muzikální ujetost zapadající do stejné škatulky, jako Rocky Horror Picture Show a filmy Johna Waterse. Výborná hudba "Elfmanovy" kapely Oingo Boingo, totální nasazení "neherců" a bezkonkurenční vizuál, který lze s úspěchem použít jako vizualizaci pro jakoukoliv rozjetou párty :)

Soukromý život Sherlocka Holmese (1970)

Byl jsem velmi překvapen, že mi tento kousek mohl uniknout (až do LFŠ 2011). Neskutečně vtipné eskapády, které prý ctí předlohu i aféry kolem ní. Nedivím se, že byl tento Wilderův film přijat vlažně a že on sám, ač do něj vložil spoustu energie, se velmi zklamal a málem přestal točit. Dobrodrůžo jak se patří. Tvůrci dnešních parodií by se mohli od Sherlocka učit.

Nebožtíci přejí lásce (1972)

Nebožtíci u mě zdomácněli stejně jako Někdo to rád horké...a spousta českých klasik. Kdykoliv si je užiji s nadšením. Klasická romance okořeněná o hromadu cynismu - dokonalá kombinace. Letní exteriéry, výborní herci, absurdní situace a naprosto lehká a samozřejmá režie. Nestárnoucí lahůdka do nepohody.

Sunset Boulevard (1950)

Klasika, ke které nemám co dodat. A nestárne!

Vinyan (2008)

Atmosférická pochoutka, která místy připomíná ty nejhalucinogennější (kurnik, jak se to píše :)) scény z mé milované Apocalypse Now.

Bídníci (2012)

Bídníci jsou jistě krásně natočení - pěkně se na to kouká, obstojně se to poslouchá. Ovšem to, proč jsem na ně do kina zašel, jsem nedostal. Žádná atmosféra, zkratkovitý děj - a vyzpívané byly snad všechny dialogy! Žádná silná píseň - na to, že Hooper pojal notoricky známý příběh jako muzikál, neuchvátil mě po hudební stránce ničím, snad kromě úžasného nasazení zpívajících herců. Tím, že film jaksi počítal se znalostí předlohy, netrápil se s vykreslením postav, jejich motivů, historických reálií... Děj tedy nemohl chytnout a v půli jsem zažil něco, co již dlouho ne - začal jsem zjišťovat, kdy už to skončí. Jdu vyhledat staré dobré Bídníky z 1958 s Gabinem - to byla ta pravá atmosféra revoluční Francie!

Nespoutaný Django (2012)

Po vsech strankach dokonala a do posledniho detailu perfektne fungujici podivana. Vsechny role jsou zahrany s az nakazlivym zaujetim. Absurditou je Django primo napechovany, takze usmev se mi na ustech drzel od prvni sekundy filmu...az do postele :) Na krvave pouti za svou milou procestuje Django kus otrokarskeho jihu USA a degenerovanym belochum tento charismaticky negr (to slovo bylo ve filmu pozito snad v kazde vete :)) nakope prdel naprosro noblesnim zpusobem - v tomto pripominal nejvice Pancharty. Krvavy je film neskutecne - krev z tel primo splicha. Verbalni orgie z ust dr. Schultze jsem si vychutnal snad nejvic z celeho filmu. 4 hvezdy za to, ze Tarantino nicim neprekvapil - natocil presne to, co vsichni cekali.

Holy Motors (2012)

Jeden z nejsilnejsich zazitku roku. Je pravda, ze je pojat spise abstraktne, ovsem clovek neztraci prehled a pokud si nejaka najde, tak i pravidel se drzi od zacatku do konce. Napad individua, ktere v limuzine cestuje na ruzna stanoviste, kde stvarnuje role, ktere jakoby danym situacim chybi k uplnosti, je originalni a zde perfektne vyuzity. "Kapitoly" prvni poloviny rychle odsypaji a maji velmi vyraznou vizualni stranku - pusobi temer klipovite a jedna dokonce rozviji jiny povidkovy pribeh pouzity ve snimku Tokio! Druha polovina filmu postupne ztraci na dechu a ta s Kylie mi prijde vylozene zbytecna. Jinak velmi zapamatovatelne - urcite se do uhrancive atmosfery Holy Motors opet vratim.