Up! (1976)

To nejlepší od Russe! Cesta pomsty zhrzených cecků, kterým se od chlípných pyjů dostalo příšerného příkoří! Ani Adolf Hitler nezůstal ušetřen :)) Tento kousek jsem viděl již mnohokrát a vždy mě okouzlí. UP! je na vrcholu svého žánru - 70´ rulezz! Mimochodem výborná vizualizace na jakoukoliv párty :D.

Úkryt (2011)

Pro mě jeden z nejlepších filmů roku. Tento film vás obalí tak hustou atmosférou, že se vám z ní nechce ven ani po jeho skončení. Příběh člověka, který trpí utkvělou představou, že se má "něco" stát a dělá vše pro to, aby se na to "něco" připravil, jak nejlépe může. Samotné projevy jeho mánie jsou velmi efektně natočeny - některé jsou tak děsivé, že mi připomněly svou intenzitou některé mé noční můry. Ohromné překvapení.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Vtipné, svižné a mrazivé. Výborně poskládaný příběh člověka, který má místo úst příslovečný kulomet. Dokáže uargumentovat každého, kdo mu stojí v cestě. Úžasný talent v rukou cigaretových výrobců. Já se bavil výborně a velmi sympatické bylo, že v úspěšné, spanilé jízdě hlavního hrdiny byl jen nepatrný moment dramatu z neúspěchu, který bývá u podobných snímků ubíjejícím prvkem (proč nutně morálně poučovat??). A navzdory tématu se ve filmu nevykouří jediná cigareta :).

Víkend (2011)

Víkendové vzplanutí mezi dvěma britskými chlapíky. Jeden uvědomělý extremista a nihilista, druhý ještě se hledající, upřimný idealista. Navíc ulice města a vymezený čas, kdy se má odehrát vše, co by mělo trvat měsíce, roky. V rámci žánru asi to nejlepší, co jsem měl možnost vidět. Nádherně intimní, lidské, uvěřitelné. Odosobněnost předměstí je v krásném kontrastu s těmi malými vesmíry, které si hrdinové filmu kolem sebe vystavěli. Odehráno s odzbrojující lehkostí. Prostě paráda oproti klasické gay produkci, která bývá většinou toporná, televizní a zbytečně dramatická. Po shlédnutí ve mně ještě dlouho probublával pocit, který Weekend dokázal vykouzlit (nemluvím o tom, který by mohly vyvolat ty nejintimnější scény filmu :)).

Atlas mraků (2012)

Krásný zážitek - jako celek film fungoval dokonale. U Atlasu mraků je zbytečné se zabývat jednotlivostmi - jen by byly vytrženy z kontextu. Silné příběhy z různých dob, které dohromady složily nádherný, ale neurčitý obraz (ale s jasnými sděleními - ovšem naštěstí se nekonala esoterická agitka, jako u Fontány). Se silným pocitem jsme odcházeli z kina, potichu, každý si nesl to své, co v něm film vytvořil. Proto je zbytečné číst recenze a konkrétní hodnocení - film nelze ani jednoznačně převyprávět. Vizuálně strhující - žádná dějová linka nebyla ochuzená ani zbytečná (i když ta se staříky odhodlaně bojujícími za svou svobodu byla spíše pro odlehčeni :)). Herci si své multi-role užili beze zbytku. Výprava a hudba posloužily dokonale. Rejžové se vyřádili - po skončení filmu jsem se jen divil, jak to vše do sebe krásně zapadlo. Těším se, až se do tohoto kontinua ponořím opět!

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Tak takhle jsem se pobavil jen u málokterých bondovek! MI-Ghost Protocol mi dalo všechno to, co jsem u těch 1,5 posledních bondovek postrádal - svižnou akci bez hluchých míst se spoustou vtipné nadsázky. A akční scény, u kterých jsem chvílemi nedýchal! Díky, díky, že jsem nemusel nadávat za utracený peníz do kina :)

Věc: Počátek (2011)

Překvapivě podařený remake! 4 hvězdy dávám v rámci žánru "horor" - byl jsem napjatý, nenudil jsem se a nic mě neodvádělo od poctivě vybudované atmosféry. Navíc "věc" byla opravdu příjemně vypiplané monstrum - dost hnusné na to, abych z něj měl strach.

Vyměřený čas (2011)

Marná snaha - povedený vizuál ala Equilibrium a opravdu vymazlená auta jsou bohužel to jediné, co je na tomto filmu k pokoukání. Celkem slibný námět je naprosto ubit totálně stupidní zápletkou, imbecilním chováním všech postav a předvídatelným dějem. Trailer nalákal na futuristickou podívanou, ovšem zábavu nenabízí naprosto žádnou. Taková Aeon Flux, i přes svou celkovou debilitu, je se zábavou o několik levelů výše. Režisér servíruje životní moudra a ponaučení, která musejí připadat k smíchu i dvanáctiletým. To vše se děje s naprostou vážností! Takže ani pobavení nad nepovedeností se nekoná. Škoda...ztráta peněz i času.

Alois Nebel (2011)

Pomalá, ale o to hustější atmosféra, která vtáhne a nepustí - tedy pokud máte chuť si to dopřát. S Aloisem, ale i s ostatními hrdiny, jsem srostl, vžil se do nich a vůbec nezáleželo, jak dlouho na plátně pobyli. Příběh sice není nijak originální, ani plný zvratů, ovšem prožijete toho opravdu hodně. Navíc místa, ve kterých se film odehrává, jsou úžasně zabydlená, jako byste v nich prožili spoustu let, jako by film oprašoval staré vzpomínky. Když se k tomu přidá výtečné výtvarné zpracování, výrazné herecké výkony a příjemný soundtrack...není co řešit. Tak poctivě natočený kousek jsem nezažil od Karamazových...vypadá nečesky po všech stránkách. Klobouk dolů!

Město žen (1980)

Magická a dekadentní záležitost. Mírně uječená, ale vtipná ...a pěkně mrazivá. Tolik feministek, prosazujících svůj názor na muže, vesmír, atd. (většinou všechny najednou), v jednom filmu téměř až těžko snést. Celkově však celá tahle "fraška" vyznívá jako zajímavý trip :).