Twilight sága: Zatmění (2010)

Dvouhodinová přehlídka ideální křesťanské (resp. mormonské, jako je Meyerová) morálky v podání zplozenců pekla. Z Belly se stal naprosto regulérní psychopat, co citově vydirá ještě víc, než v předchozích dílech. Tentokrát trpí uplně všichni a ona pořád "me me me"! GRRRR. Hudba se po vzoru dvojky potápí do exkrementů a jednu hvězdičku zachraňují sice hodně přiteplené, ale aspoň trochu srandovní bitvy. O ději se nedá mluvit, protože v popředí je dilema "Mám si ho vzít?" a veškerá morální dilemata milosrdenství a odvěké nenávisti mezi vlkodlaky a upíry hrají druhé housličky. Zamrzí to, protože kdyby Bella na začátku filmu natáhla bačkory, mohl to být dokonce poměrně neurážející film.

Roboválka (1988)

Reb Brown se vrací a tentokrát má s sebou celé komando BAM! Co je BAM se ptáte? No přece BIGASS MOTHERFUCKERS, to nejlepší komando v jůesej, které se skládá z Reba "Killzone" Browna a jeho superkamarádů. No BAMs jsou vysazeni na ostrov, kde se 90 procent filmu prochází za naprosto úžasné kulervoucí hudby a střílí do křoví. Zbylých deset procent vyvražďují nějakou vesnici a nechávají se na oplátku po jednom zabíjet od robota Omega 1, který se utrhl ze řetězu. Reb hraje oskarově a jeho filosofické monology jako "HUAAAAAAAA" *ratatatata* a "Hey assholes! HAAAAAAAAA" *ratatatata* nikoho nenechají na pochybách, že tady opravdu jde o životní výkon. Bruno Mattein předvádí brilantní práci s materiálem a člověk se nenudí ani minutu! V rámci střihu si taky členové komanda mění zbraně, čarují zbraně ze vzduchu, zřejmě si vytvářejí střelivo z listí a podporují Reba hláškami. "Drug addicts and fags... I bet they got AIDS too!" Omega 1 dostává ve filmu taky hodně prostoru a ačkoli je jeho slovník omezen na "GREASY, GREASY, GREASY", tak intonací všechno dohání. Pro mě asi artisticky nejtypičtější Rebovina a je mi jen líto, že jsem nežil, když tyhle kusy vstupovaly do kin.

Strike Commando (1987)

Reb Brown a.k.a. americký mesiáš pravdy a lásky a jeho režírující parťák Bruno Mattei tentokrát vykrádají Ramba ve velkém stylu. Na počátku Reb a jeho brutálně dobré nezastavitelné komando královsky podělají misi a všichni až na Reba jsou povražděni Vietcongem a vlastními zrádci, kteří na ně ještě pro jistotu vybuchnou pár bomb. Reb ovšem najde nový smysl života záchranou vesničky, na kterou útočí Rusové a Vietcong. Samozřejmě se mu to nepovede, vesnička je vyvražděna a velký mužný Rus ho opálí letlampou, zmlátí, prosmaží elektřinou a párkrát nechá prošlehat bambusovou tyčí, čímž ho kardinálně naštve. Reb se tedy vydá za pomstou a při tom vymlátí asi půlku Vietnamu, zníčí pro zábavu hlídkový člun ověšený děly (sólo!) a vypráví o svém dětství v zemi zmrzlinových stromů a džinů z lampy (fakt). Jak se tak prostřílí Vietnamem, tak válka skončí a tak se musí na pomstu chvilku čekat, než vystřílí nějaký úřad, zlého plukovníka popraví granátem a svému ultimátnímu nepříteli strčí další granát do držky. Bohužel se Rebovi za tuhle roli Oskar vyhnul, ačkoli si ho určitě zasloužil.

Kvílení vlkodlaků II (1985)

Tenhle film má pár dobrých scen (všechny se řvoucím Rebem Brownem) a několik odhalených ňader (nebo spíš jedny asi pětsetkrát po sobě) a zajímavou lokalitu (jé v Transylvánii mají Orloj a mluví česky), ale bohužel je to hrozná slabota. Ani holy hand granát a vlkodlakobijce Saruman nezachrání téhle poněkud nudné věci bez děje třetí hvězdičku. Věděli jste, že vlkodlaci se bojí česneku, umírají na titanový kůl do srdce a ve volných chvílích se oddávají nezřízenému grupáči?

Jeden proti celému impériu (1983)

Yor. ... YOR! Po devadesáti minutách mi už žádné jméno nepřijde mužnější. Reb Brown urval hlavu Bon Jovimu, nasadil si jeho vlasy, šel na casting a dostal svoji životní roli. Yor je naolejovaný mužný zabiják, jehož denní rutinou je vraždit dinosaury kamennou sekerou, svádět ženy pouhým jedním pohledem a zanechávat za sebou spálenou zemi, kde nebude bydlet ani veverka dalších pět set let. Opravdu, děj filmu je "přijdu, seberu ženskou, pobiju pár týpků čímkoli je po ruce a zapříčiním zkázu jakékoli tlupy lidí, která je poblíž." Nevím, co Yorovi udělal svět, ale muselo to být dost kruté - pro ilustraci hned první skupině lidí, co potká, nejdřív zapálí vesnici (prý sebeobrana, haha) a potom se vydá za přeživšími a utopí je (prý aby je zachránil, haha). Dva přeživší si ponechá jako budoucí sexuální otrokyni a osobního strážce. Větší stroj na smrt se prostě už nikdy ve filmu neobjeví - dokonce má vlastní píseň, která dokola vyřvává že "Yor's the man!". Premisa filmu je, že Yor hledá svou minulost, ale je to trapná výmluva pro krvavé orgie smrti a násilí kamennou sekerou, pěstmi, mrtvými netopýry a LEJZRY. Ano, člověk se dočká i lejzrů a nějaké naklonované armády glam rockerů v boji proti robotům. Prostě - tenhle film má úplně všechno - ženské, krev, lásku (hahaha), hlášky ("damn... talking... box!"), dinosaury a vesmírné lodě, až by se měli moderní scénáristé stydět. Škoda jen, že z toho nevznikla aspoň trilogie.

Trable prcka Binka (1994)

Rok 1994 je mně osobně známý hlavně první úspěšně zaznamenanou expresí proteinu GFP v modelu Caenorhabditis elegans, tj. háďátka. GFP znamenal pro vědu převrat ve značení molekul a genové exprese, protože molekulární biologové a genoví inženýři mohli občas upustit od předtím užívaných radioaktivních značek, u kterých hrozilo vysoké riziko kontaminace a vyžadovaly speciální laboratoře vybavené sledovanými pásmy. Užívalo se hlavně měkké beta záření, preferované značky byly fosfor nebo síra. Ale abych se vrátil k tématu, tak v tomto roce také vyšla rodinná komedie o batoleti, které potírá zločin. A komedie to byla povedená, nikoho neurážela a mnoho lidí u ní po dlouhém dni vyměklo a usmívalo se. Množství uživatelů na této stránce dává odpad či špatné hodnocení, aniž by si uvědomili hlubokou avantgardní, ba surrealistickou stránku celého temného příběhu smrti a zmaru na pozadí zdánlivě nevinného úsměvu dítěte. Obsazení dítěte do hlavní role totiž vzniklo jako metafora na hnus a špínu moderní společnosti. Mladý věk protagonisty značí, že naše pragmatická civilizace se ještě má mnohé, co naučit. Na podporu tohoto tvrzení mám několik důkazů - dítě chce například číst knihu, ve které jakési zvláštní alter ego prochází urbanistickým prostředím se svou chůvou (neboť každý člověk vlastně naší společnosti, tomuto molochu, slouží bez mrknutí oka) a poznává svět. Při vlastní cestě nesnovým velkoměstem také Bink mnohokrát koketuje se starou zubatou, které se vysmívá do obličeje - jasný odkaz na nestoudnost dnešního zřízení. Také skupina záporných postav je vyvedena mistrně, až se mnoho lidí v oceánu dvojsmyslů utopí. Všichni jsou zřejmě osvalení muži, co zdánlivě mnoho rozumu nepobrali. Toto je promyšlený útok iluminátů na dělnickou třídu prostřednictvím moderního filmového média. Ač by tito nebozí muži rádi dítě dostali do svých mozolnatých rukou, jejich snahy jsou mařeny v tezi, že moderní společnost je nedotknutelná a neprivilegovaná třída se ji nesmí snažit násilím donutit k vlastním cílům. Antagonisté jsou také vyválení ve splaškách, mláceni gorilou (zde je odvážná myšlenka, že moderní člověk by si měl být schopen sjednat respekt zvířat a zvrátit je k vlastním - mnohdy násilným - cílům) a zabíjení padajícím náčiním. Protože všechny tyto úkony přežijí ALE jeden z nich je vykastrován ohněm (Bůh se v Bibli zjevil Mojžíšovi jako hořící keř - náhoda?), můžeme ve scénáři spatřit nezdolnost nižších tříd - ačkoli je jejich tortura nekonečná, mnoho z nich vstane z popela. Během sledování filmu jsem vypotřeboval čtyři zápisníky, abych stíhal mnohovrstevnatý děj chápat a momentálně se snažím rozluštit tajuplnou šifru, kterou mi řekla filmová gorila po šedesátém zhlédnutí tohoto nadčasového díla. Patrick Read Johnson si zaslouží své jméno vytesat do mramoru. // SKUTEČNÁ RECENZE - Byla to slušná komedie, u které jsem se přiměřeně bavil a nikdy se necítil uražen do morku kostí. Odpad si tahle věc snad nezaslouží a jak níže napsal kolega Gilmour93, kdyby za tím stálo slavné jméno (Baby's Day Out by Quentin Tarantino např.?) a Bink by byl třeba poloupír, tak bych z těch hvězdiček oslepl.

Twilight sága: Nový měsíc (2009) odpad!

Odpadový komentář musím začít pochvalou - Bella od minulého filmu objevila druhý výraz v obličeji. Škoda, že tím tenhle film pohřbila ještě víc, než předešlý. V tomhle dílu "ságy" se tváří buďto znuděně (tenhle známe) nebo STRAŠLIVĚ nadrženě. Začne se málem olizovat a přerušovaně dýchat, zatímco citově vydírá a neuvěřitelně zneužívá celé její okolí (bůůů bůůů džejkobééé oprav mi motorky). Kdyby kdokoli s půlkou mozku potkal tuhle hromadu ubrečeného NIC, tak by jí takovým způsobem profackoval, až by kolem ní "duchovní Edward") úplně rotoval. Vážně, tenhle film nedává smysl ve všech úrovních. Dialogy jsou nechtěně vtipné, trapné nebo prostě jenom pitomé, chování postav absolutně nelogické, hudba se zhoršila na úroveň čvachtání hromady hnoje a film na diváka absolutně nepůsobí. Stejně tak Twilight nezná nic jako "jemné náznaky" a tak se Bella probudí hned v PRVNÍ SCÉNĚ filmu vedle Romea a Julie. Upřímně, film mohl mít pět minut. Prostě by se vynechaly všechny záběry kvičící Belly, naprosto nonsens vlkodlačík (stejně je ve filmu jen, aby si sundával tričko) by se taky vypařil a potomci lidí by si možná našli trochu kvalitnější literaturu ke zfilmování. A ještě na závěr znovu ukázka "dialogu" (spoilers... ale koho to zajímá) "NIKDY TI NEUBLÍŽÍM" "JEDNOU SE VZPAMATUJI, TY MĚ DRŽÍŠ NAŽIVU" "ROZMYSLEL JSEM SI TO HAHAHAHA VYPADNI Z MÉHO ŽIVOTA" "NOOOOOOOOOOOOON" ... Meyerová je asi antikrist, jinak si to nedovedu vysvětlit.

Avengers (2012)

!!!SPOILERS!!! (+-) *BUUUM* *PIF PAF* "Hahá vy lidé jste jen otroci a já vás všechny ovládnu" *ŘACH* "Ty nafoukané hovado!" "Né ty!" "Nehádejte se!" "Drž hubu!" *BUM* "Ach né útočí na nás jak se to mohlo stát?" *Fííííí* atd. ... Avengers je film, u kterého jsem se od začátku do konce královsky bavil. Samozřejmě je nutno brát v potaz, že to je film, který má v prvé řadě přitáhnout tunu lidí a zabavit je natolik, aby o tom pověděli svým kamarádům. Děje se to hromadou one-linerů (ale vskutku povedených), antiklimatickými momenty ("KLEKNI, OBLUDO") a nádhernými vizuály (pochvala, že se kamera ani přehnaně při akčních momentech netřese). Prim v tomhle filmu si přebírá Tony Stark/Iron Man, ale každý z Avengers dostane dost místa na předváděčku a nějaké ty hlášky. Čtyři hvězdičky je hodnocení, které si tenhle film víc, než zaslouží. Nicméně pět dát nemůžu kvůli ději, který byl v rámci koukatelnosti a zábavy posunutý zřejmě na druhou příčku za vší ZÁBAVOU, několika postavami zbytečně navíc, naprostou demencí všech záporných postav (Loki je teatrální, až se chce člověku bouchat hlavou o stěnu a ministerstvo obravy bocotoje jsou zase vymletí blbečci, ze kterých zlo jen čiší), neschopností lidstva vypořádat se s čímkoli sami (US Army je opravdu organizace na baterky, kdokoli se jim dostane kamkoli bez sebemenší námahy) a tak zoufale trapnou armádou neporazitelných emzáků (wtf velryby)... Ale tohle ve výsledku na zábavnosti filmu nijak neubírá a ačkoli se do kina podruhé nechystám, určitě se na něj rád někdy podívám na DVD. // Na závěr několik taktických rad: 1)Pro US Army - dveře se zamykají. Pokud dveře nejsou zamčeny, postavte před ně stráž. Pokud jsou dvěře do tajného skladu superzbraní nehlídané, je naprosto jasné, že se do něj někdo vloupá. Dále bych doporučil nepouštět geniálního hackera/programátora/cokoli k počítačům, které jsou zřejmě chráněny jenom Microsoft Security Essentials (nebo mu aspoň seberte nádobíčko). Každopádně se potom nedivte, když vám nahackuje síť. A poslední rada - taktika proti mimozemské invazi opravdu NENÍ "Když zničíme město, které by mimozemšťané chtěli obsadit atomovými zbraněmi, tak určitě odtáhnou. (?) ++ 2)Pro "mocnou armádu mimozemštanů" - Vznášející se skůtry vypadají dobře, ale jsou úplně k ničemu. Velryby, které nic nedovedou, nejsou vhodnou zbraní proti superhrdinům. Největší loď si nenechte "v rezervě" za portálem, kde bude stejně zničena, ale útočte s ní. Armádu nenechte útočit po skupinách deseti pinčlů, které budou zmasakrovány. A nes***e Hulka.

Stmívání (2008)

Bella byla vždy úplně bez výrazu. Když se její máma znovu vdala, rozhodla se sblížit ke svým otcem a odjet do nějaké zapadlé řitě s 3 000 obyvateli, kde mají střední školu (!). Na hodině biologie potká nějakou ortěnkovanou, napudrovanou mumii a okamžitě se do ní zamiluje. Vyjde najevo, že to je silný, mocný a starý upír, který jenom vypadá a chová se jako pubertální emo hovado. Ve škole se o něm šíří zvěsti, že krade křídu a ryje si jí po obličeji, aby vypadal dárk a ívl. I navzdory tomu, že Edward je na první pohled největší kretén z celé školy, tak Bellu neskutečně přitahuje. Potom však začne mít podezření, že Edward není úplně obyčejný kluk a začnou dialogy typu "MILUJU TĚ!" "ALE JÁ JSEM UPÍR!" "ALE JÁ TĚ MILUJU!" "ZABÍJEL JSEM LIDI A TOUŽÍM TI VYPÍT KREV!" "ALE JÁ TĚ MILUJU!" "OK JDEME NA TO!" *mlask mlask* "NE JE TO MOC SILNÉ, BOJÍM SE O TEBE" "ALE JÁ TĚ MILUJU!" "OK" (117 minut stopáže) ... Následují věci typu "Rád tě pozoruji, když spíš.", pak se tam připletou nějací další upíři (SPOILERS) a ten nejmocnější z nich chce vycucat Bellu do sucha a nedá si říct ne! Potom ho Edward zmlátí a začne ho líbat na krku. Konec. (jedna hvězdička za místy hezkou hudbu)