Sindibád sedmi moří (1989)

Ne, není to dobrý film. Ale v rámci příšerných osmdesátkových akčňáků, kde pobíhají korby se svaly i v tykvi je tohle další dokonalý klenot. Pokud proložím jeho kvality s Yor (kde hrál jeho akční bratr Reb Brown), tak u Sindibáda zoufale chybí vesmírné lodě. Lejzry tu jsou. Jinak Lou je samozřejmě Sindibád jako svině, přelomí hromadu lidí vejpůl, spřátelí se s hady, následně je zradí a udělá z nich lano. Sindibád ovšem nebyl v původním příběhu jen tupá hromada vytrénovaného svalstva, ale i vychytralý kutil a sukničkář. Mistr Ferrigno přijde na způsob nafouknutí balonu a ještě si u toho nabalí ženskou. Jeho nepotopitelný Tytanyk dosahuje velikosti ořechové skořápky a společně s elitní posádkou vikinga, Bruce Leeho a ... třetího chlápka, co jenom brečí, že mu nějaká cypyně nedá protože ji kdosi vězní. No. Efekty zřejmě stály velkou část rozpočtu, příběh se nenechá zpomalovat zbytečnostmi jako jsou rozumný scénář, Lou se nenechá zdržovat zbytečnostmi jako umění zahrát cokoli a tak je film kompletně bez zbytečností a připraven nabídnout se podnapilému divákovi a ohromit jej!

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Smolík. Přemýšlel jsem, jak hodnotit Hobita, až jsem se nakonec rozhodl, že je potřeba zapomenout, že vůbec existuje nějaká knižní předloha. Jako dobrodružný film Hobit víceméně funguje, ale jen kvůli postavám-samolepkám, které tam v podstatě nemají co dělat, pro celý příběh jsou absolutně irelevantní a Jackson a spol. je tam dali jenom proto, aby mohli shrábnout první část peněz ze tří. Dvě hvězdičky z hodnocení dávám za hudbu, která mě absolutně nadchla a u první písně trpajzlíků jsem zatajil dech. Třetí hvězdička jde za několik hezkých scén a občasné neubíjející dialogy. No a zbytek strhávám za naprosto samožerské natahování děje, přehnané a zbytečné CGI a v neposlední řadě velmi trapné pokusy o humor. Je mi jasné, že do kasičky pana Jacksona přibude dost peněz, aby si konečně mohl koupit vytoužený umělý ostrov a čokoládový palác na něm - ať si jich užije. Ale hodnocení tady mi přijde bohužel nafouklé. Film mohl být horší, to ano. Ale mohl být mnohem, mnohem lepší.

Defendor (2009)

Tohle a komedie? Lidé drazí, tehle film je překvapivě úžasné drama o traumatech, marnosti a úniku. Defendor mi trošku připomínal Forrest Gumpa. Woody Harrelson hrál úchvatně a šedivé vyznění celého filmu tomu sedlo jako anus na hrnec. Kick-Ass mě celkem zklamal, Defendor mi vyrazil dech.

Rebelka (2012)

Čím mě tenhle film tak dostal? Mno představte si, že vám je třicet-něco (pokud není), máte menší dítě (pokud nemáte) a manžel/ka řekne, že místo dalšího večera v hospodě/nehtovém studiu (dámy prominou) musíte vypadnout ven a vzít ratolest na pohádku. Tak stojíte na ulici a z billboardů na vás kouká následující: "ZDENĚK TROŠKA A NOVÁ ČESKÁ POHÁDKA - S ČERTY JSOU ŽERTY (KAMENNÉ)" "Z PEKLA ŠTĚSTÍ 50" "BRAVE" ... A tohle jede ve vaší hlavě "K**** co to má bejt tohle, to radši vezmu dítě s sebou na manikůru/striptýz (pánové asi nemají co promíjet), než... Hele, co je to Brave?". // Brave je, lidé, překrásně animovaná pohádka s nejhezčím soundtrackem, co jsem slyšel za hodně dlouhou dobu. Příběh je dostatečně jednoduchý, aby jej dokázalo sledovat (a vychutnat) i menší děcko, ale dostatečně chytlavý, aby dojal i dospěláka. Začíná dost infantilně, ale konec je překvapivě vyspělý a co já bych něčemu tak kouzelnému neodpustil. Pět z pěti a až zase kouzelný dědeček uvede do kin něco fajn, půjdu. A to abych si pořídil i tu ratolest, ať mě lidi nesoudí.

Auta (2006)

BEJ-BY! Na to, jak jsem byl k tomuhle filmu skeptický jsem většinu stopáže koukal s dolní čelistí někde na úrovni hrudníku. Upřímně si nejsem jistý, jestli mám pět hvězdiček dát zcela objektivně... Ale sakra tohle byl nářez se super hudbou, rozumně infantilním příběhem, aby potěšil všechny věkové skupiny a co mě překvapilo nejvíc - ta auta jsou fakt živá! Heh, možná na tohle jsem trošku starý, ale jak mě tohle bavilo je překvapivé, ale... Juhů! Pro lidi, co se nestydí za to, že mají rádi pohádky a animáky... Pět hvězdiček bez poskvrnky. :)

Prometheus (2012)

Je to tak krásný film a hrozně moc bych chtěl, aby děj dával větší smysl, aby se postavy chovaly inteligentně, aby biolog nebyl takový stupidní pyj... Jenže kdepak kdepak zlatá rybko. Logika nebo selský rozum tomuhle filmu naprosto chybí, "karanténní" "opatření" a "vědecké postupy" jsou naprosto směšné a falické obludky tomu dodávají extra punc splašek. (Proč proboha všichni mimozemšťané vstupují do těla orálním sexem? Nekomentuji naprosto samožerskou scénu "porodu" -, ale proč by tohle proboha chtěl kdokoli dát do filmu? Emoce spojené s porodem už ve filmech dávno vyčpely.) Celé to vypadá úchvatně a hudba taky nedělá ostudu, až na obligátní srdceryvné scény (SRA*KA!). O tolik trpčejší je mé zklamání.

Evoluce (2011) (studentský film) odpad!

Jsem věřící. Studuji molekulární biologii. A takovéhle zrůdnosti mě nutí občas se za svou víru velice stydět. "Chytré" připomínkování člověka, který nehledá odpovědi na žádnou z otázek, kterými pana vědce přece dostane. Achjo.

Zeitgeist: The Movie (2007) odpad!

Nedokážu dát ani hvězdičku filmu, který lehce zastřeně cituje podvržený dokument Protocols of the Elders of Zion. Mnoho faktů o náboženství je špatně. Část o financích není úplně pitomá, ale důsledky jsou nafouknuty za hranice galaxie. Každopádně antisemitické tendence a obavy z "ovládání" stoupají ve světě právě kvůli takovýmto věcem. Zároveň jsou diváci přesvědčování, že pokud uvěří, stanou se něčím víc než hloupými ovcemi. Příšerná věc, která ukazuje, jak paranoidní a zbabělí lidé jsou.

Hvězdný prach (2007)

Zjevení. Sice jsem o čtyři až pět let za zbytkem planety, ale nejsem o nic méně nadšený. Tak nádhernou kombinaci překrásně naivního scénáře, solidního herectví a mistrné režie jsem ve fantasy/pohádkovém žánru ještě neviděl. A to jsem zcela upřímný. Eh, možná trochu zaujatý, protože jsem dokoukal před chvilkou... Chtěl jsem pohádku, dostal jsem pohádku se scénářem od Gaimana. A chtěl bych, aby takových filmů bylo víc. Skončete produkci přetvařujících se artových h*****, přetněte financování Hobita a podobných megalomanských fantasy (a to by Hobit měl být pohádka...)! Na tomhle by měli lidi vyrůstat (a být vy...rostlí bo tak?). Hm možná něco dopíšu později, momentálně prostě nemám slov. Víc slov.

Obchodník se smrtí (2005)

Celý film mi připomínal "Děkujeme, že kouříte"... Ale já mám prostě pana Cage strašně rád. Poslední dobou jeho kariéra bohužel jde poněkud do šrotu, ale v mých očích je v tom nevinně. Mohl bych na něj psát slohy nějakou dobu, ale tenhle film radši shrnu trošku rychleji. Je to drama. Ze zajímavého prostředí. S dobrým scénářem, který slušně odsejpá po celou dobu, trefným obsazením a hezkými záběry. Bavil jsem se a jsem velmi rád, že jsem Obchodníka se smrtí viděl. Akutní problémy světa side nenastřelil nijak extra trefně, ale bez dokumentární formy to asi ani lépe nešlo. Čtyři hvězdičky víc než zasloužené.