Zítřek nikdy neumírá (1997)

Pri hodnotení v poradí 18. Bondovky som na pochybách. Áno je to priemerné akčné béčko. Áno Bond tu vystupuje, ako neohrozený bojovník typu Rambo, Terminátor... Áno hlavný záporák má podobné vlastnosti a zámer, ako Hádankár z filmu Batman Forever, čiže vyznie dosť komixovo, ale hviezdičku pridávam za Michelle Yeoh je skrátka na zožranie :D. Do popredia sa dostáva nový hráč na tretiu svetovú vojnu, kedže ZSSR už odišlo z hry a novodobé Rusko má svoje problémy, tak nastupuje Čína. Prostredie Juhočínskeho mora však nieje pre fanúšika Bondoviek žiadna nová destinácia, no pre sviatočného diváka prostredie vyznieva dosť exoticky a neokukane. Bondgirl musím ešte raz vychváliť do neba, a nieje to len mojou slabosťou na krásne aziatky, skrátka Michelle Yeoh je úžasná. Taký prepad, i keď z môjho hodnotenia nie až tak zjavný, som oproti Zlatému oku fakt nečakal. 3*+1*(čisto za Michelle Yeoh)

Zlaté oko (1995)

A je to tu... Doteraz najlepšia Bondovka. Je pravda, že po Daltonovi by každý herec zažiaril, no Brosnan skĺbil Connereyho šarm a Mooreho humor plus vniesol do role svoju charizmu. Je jasné, že bondovky stratili svoj cveng a stal sa z nich len akčňák s tradíciou, ale na Zlaté oko sa dá pozerať. Množstvo neokukaných scén, originálna naháňačka, či veľkolepá výprava robia (napíšem to ešte raz) do teraz najlepšiu Bondovku. Je síce pravda, že agent 007 sa opäť naháňa za niečím nereálnym, ale filmu to vôbec neuberá na atraktivite. Sean Bean v úlohe agenta 006 a zároveň hlavného záporáka výborne sekunduje hlavnému hrdinovy. Film má opäť výrazný superlatív aj v roli bondgirl (Izabella Scorupco) a to, že je to najinteligentnejšia, a najakčnejšia postava bondgirl. Až na pár pochybení čo sa tíka geografie ma snímok potešil a poteší aj človeka, ktorý príbehy o Bondovi nesleduje, ako ja, od prvého dielu. 5*

Povolení zabíjet (1989)

Čo to kur*a bolo? Z Bondovky sa stal tuctový americký akčkný film. Z Bonda sa stal pomstiteľ alá Rambo navzdory k svojej profesionalite, záväzkom, či poslušnosti. Kde su časy, keď v prvej časti (Dr. No) padlo sotva 10 výstrelov, aj to len z pištole? Daltonovo hranie je čisto surové. Žiadny šarm, žiadna charizma, žiadny sexappeal, žiadna ľahkosť, len tvrdá robota. Popri tých výbuchoch, streľbách, naháňačkách a pobehovania hore dole neostáva na flirty skoro žiadny čas. A nieje TO ochranná známka Bonda? Kaskadérske kúsky sú tu úplne zbytočné a z môjho pohľadu až rušivé. Do Bondoviek sa absolútne nehodia. Čo sa tíka bondgirls výrazne sa im skrátil účes a oproti predošlej časti im stúplo aj IQ. (I keď nie veľa: Bond visí nad drtičom a bondgirl naň 2 min. pozerá a opýta sa ho, či je v poriadku.) Našťastie, že Dalton natočil len dva filmy. Tretí by som už asi nevydržal.

Lví král 3: Hakuna Matata (2004)

Tunelujte-tu-tu-tunelujte... :o) Celovečerné animované filmy sa dajú zaradiť do dvoch skupín. Pred a ovplyvnené PIXAROM. Hakuna Matata je jednoznačne ovplyvnený film pixarovským humorom a disneyovským štýlom animácie. To je aj dôvod prečo je zo všetkých dielov Lion King najvtipnejší. Predošlé časti boli jednoznačne zamerané na detského diváka, no tu si už prídu na svoje aj skoršie ročníky viac ako predtým v Disneyovkách. Taktiež jednoznačný podpis Walta je v prítomnosti pesničiek, ktoré sú cielené hlavne pre deti (mňa, okrem jednej, až tak nebrali).

Dech života (1987)

Bondovka pod jasnou taktovkou americkej produkcie a nemyslim tím len bezhlavé strieľanie, kopa mŕtvych a obrovské výbuchy. Kto pozná aj sociálno-politické vzťahy v dobe natáčania je mu jasné, že film je jednoznačne propagandistický. USA a ZSSR boli v studenej vojne. ZSSR okupovalo Afganistan, čiže je jasné že sú tu Afgánci vyobrazený ako sympaťáci, féroví, milí a študujúci v Oxforde (v súčastnosti by mali iné vlastnosti), a Sovieti sú podrazácke špiny... No ale k filmu. Dalton? Omyl? Sympatický je, no charizma z neho absolútne nevyžaruje. Celý jeho výkon je taký silový. Ani v jednej scéne nevyzerá prirodzene. Bondgirl je naivná blonďatá Bratislavčanka.Zatiaľ je asi najnajivnejšia, zo všetkých žien, ktoré sa objavili po boku agenta 007. Toľko chýb a absurdít by sa v tak kvalitnej sérii nemalo objaviť. Niektoré sú až tak okaté, že vyznejú až smiešne. Takých absurdít je tam však viac. Pokusy o humorné repliky tak isto zlyhávajú(v tomto sú všetky bondovky rovanké). Nemať svoje vedomosti film na 3* a pol.

První liga 3: Zpátky do druhé ligy (1998)

Úplne zbytočné pokračovanie... Opäť jeden z tích filmov pri ktorých platí, že môžeš byť socka, krivý, starý či manták si tak isto Američan a keď niečo chceš tak to dosiahneš. Kľudne nech proti tebe stojí aj majster sveta. Film má s predošlými filmami spoločnú len tému, a pár hercov. Vtip a ľahkosť sa niekde vytratila. Kamenný výraz ostáva počas celého filmu. Ani jeden vydarený fór ani jedna pamätná hláška nič, len silenie.

První liga 2 (1994)

Pokračovanie je o trochu slabšie, ako jednotka. No pár fórov vám vyčarí na tvári úsmev. Scenár je samozrejme veľmi blízky prvej časti, a ako to býva zvykom aj záver. Trochu ma zarmútila výmena Snipesa za Eppsa, no po chvíli som si už zvykol a užíval si film. Sheen s krízou identity no koniec všetko vyriešil. Alison Doody, vau!

Akta X - Film (1998)

Hodnotenie filmu je rovné hodnoteniu seriálu. Film sa absolútne v ničom nelíši od seriálovej predlohy. Možno tak v stopáži, rozpočte, váprave a tržbách. Tržby sú asi jediný dôvod prečo film vznikol. Čo sa tíka filmu, sú to vlastne 2-3 podobné epizódy spojené do kopy. O kultovosti pre istú skupinu sa nemá význam baviť, no mňa myšlienka obišla. D. Duchovny je pre mňa herec bez štipky talentu, čo dokazuje v seriály a aj v tomto filme. Hovorte si čo chcete pre mňa je kolonizácia, spolupráca s mimozemšťanmi, tajné spiknutie atď. len sci-fi blud. Nech Vás sprevádza sila :o)

Philadelphia (1993)

To, čo tu predviedol Tom Hanks nieje ľudsky možné. Trepať o tom že som nadobudol nejakú toleranciu vďaka tomuto filmu nebudem. Stále som na rovnakej úrovni (ne)tolerancie, ale vo filme je nádherný príklad zmýšlania "normalnych". Obrovskú prácu tu samozrejme odviedol aj Washington. Jediné, čo mi vo filme vadilo bol monotónny výstup Mary Steenburgen pri procese. Český dabing tomu veľmi nepomohol. Žiada intonácia, žiadne emócie čistý stroj (možno to bol zámer). Banderasa ako nevhodne vybratého herca do úplne nevýraznej a nepodstatnej role som tiež akceptoval. Hudobný doprovod je vybraný geniálne. Slušne natočený snímok na niekoľkonásobné sledovanie.

Vyhlídka na vraždu (1985)

Bondovka v ktorej je doteraz cítiť asi najväčší vplyv amerického štýlu točenia. Výbuchy, zničené policajné autá, nezmyselná a bezhlavá streľba z automatických zbraní a samozrejme záverečný súboj na americkej ikone Golden Gate. Čo sa tíka samotného geriatrického Moorea? Je očividné, že je už so silami na konci, a už už umrieť. Je až zarážajúce, že produkcia stále držala pri živote Bonda na pokraji senility. Porada pred vyslaním Bonda do akcie vyzerala, ako posedenie dôchodcov. Tanya Roberts ako bondgirl bozkávajúceho Moorea, ktorý by mohol byť jej dedko, už to svedčí o tom že tento koník je už dobrý len na chov. Celý dej je tak pozvoľný, aby dedko vyzeral akčnejšie. Vlastne akčné scény (myslím šprinty, pästné súboje...) tu celkovo absentujú. Najviac ma však potešila úvodná antarktická scéna. Scény na lyžiach ma vždy v bondovkách fascinovali. Čo sa tíka hlavného záporáka je Christopher Walken to najlepšie, čo sa kedy postavilo proti Bondovi. Scenár a prostredie je tiež vynikajúco vybraný. Nebyť tej skameneliny neváhal by som vytiahnuť maximálne hodnotenie takto len za 3*.