Thunderball (1965)

Bondovky neponúkajú len kvalitný zážitok zo sledovania, ale dokumentujú aj vývoj filmárskej techniky. Dokumentujú vývoj a ukazujú chyby a muchy v ich prvotných využitiach. To, čo dnes považuje divák za samozrejmosť bolo v ´65 len v plienkach a je to vidieť. Film sa drží svojej kvality od prvého dielu. Čím sa stáva séria populárnejšou, tím sa scenár komplikuje, akčné scény znásobujú, technické špiónske hračky sú čoraz viac rafinovanejšie. Opäť po ročnej pauze vystrkuje rožky bratstvo Prízrak, aby bolo opäť ukľudnené agentom 007. Connerey je opäť famózny a opäť obklopený nádhernými ženami. Príbeh zasadený do nádherného prostredia Bahám, čo malo dôsledok presunutia akčných scén na a pod hladinu. Bondovky boli vždy inovátormi a zavádzali do kinematografie nové a nové postupy a aj preto sa stali kultom.

Trestná lavice (2005)

***V jednom zábere na väznicu prebehne púšťou čierny škorpión. Je to druh rodu Heterometrus s pôvodným výskytom Ázijské pralesy. V Nevadskej púšti nemá čo robiť.***

Goldfinger (1964)

Mnoho ľudí považuje práve Goldfingra za prvú skutočnú bondovku. S týmto tvrdením sa osobne nestotožňujem. Je pravda, že až tu používa 007 špiónske vecičky od prvej minúty, dostane už legendárne auto AM DB 5 a stretne sa v priamom súboji s hlavným záporákom, ale podľa mňa je to len dôsledok úspechov predošlých filmov. Ďalšia klasická bondovka s charizmatickým Connereym. Bez neho by séria absolútne nebola tím, čim sa stala. Prvý film, kde Q dostal viac replík. Scenár a akčné scény majú jednoznačne skvalitňujúcu sa amplitúdu vývoja. Sledovať Bonda a nespomenúť krásne ženy sa tiež úplne nedá, a tu ich je celá plejáda.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Dr. No položil latku veľmi vysoko. No druhý film o Bondovi to vybalil na plné pecky. Konečne sa tajný agent dostal nielen ku krásnej ruskej špiónke, ale aj ku super vecičkám. Kufrík s nervovým plynom (i keď nie veľmi účinným), skladacia puška s infra optikou... a stretol sa aj so zbraňami druhej strany nôž v topánke s jedom. S. Connerey si drží svoj vysoký štandard, a to iste sa dá povedať aj o kamere a efektoch. Dej sa oproti jednotke výrazne zlepšil a zápletky sa znásobili. Už nieje taký priamočiary, čo samozrejme pridalo filmu na atraktivite aj pre neskôr narodených divákov. Za efekty a akčné scény by sa nemusel hanbiť ani v súčastnosti natočený akčnák.

Dr. No (1962)

Tak toto je ten prvý film v nekonečnej sérii filmov o agentovi 007? Mladý Connery pre ktorého sa rola agenta stala životnou rolou. Vo filme samozrejme chýbajú triky, na ktoré je divák zvyknutý u súčastných filmov (2010), ani so scenárom to nieje nejak na veľké rozmýšľanie, ale film sa zaraďuje aj tak do siene klasík kinematografie. Obrovký podiel má na kvalite práve charizmatický S. Connery. ***Pavúk (Vtáčkar), ktorý je nastrčený do Bondovej postele sa odborne volá Acanthoscurria antillensis. Pôvodný výskyt je práve v karibskej oblasti a jeho jed nieje pre človeka veľmi nebezpečný.***

Batman - Tumbler (2005)

"...Do môjho batmobilu pasuje len Batman..." (Simpsonovci S13xE18)

Batman začíná (2005)

To, čo sa nepodarilo Keatonovi, Kilmerovi, a ani zďaleka Clooneymu sa Christianovi Balemu podarilo. Úloha Batmana mu sadla ako sa vraví, ako riť na šerbel. Nolanovi sa podaril veľmi dobrý husársky kúsok. Natočil film zasadený do obdobia ešte pred Burtonovým Batmanom, ktorý končí tam, kde burtonovský začína. Na scenári je potešujúce, že sa tu neobjavuje žiadny komixový záporák, čize bájny Joker ostáva naďalej prvý. Začiatok sa mi zdal príliš preťahovaný, no na záver filmu, keď som to všetko pochopil som plesal. Opäť musím vyzdvihnúť výkon vedlajšich postáv a hlavne ich protagonistov menovite M.Caine, či veľkého herca, so síce malou rolou, M.Freemana. Snímok postavil základy na úžsanú sériu.

Batman a Robin (1997) odpad!

Vau! Arnie vyriešil problém s globálnym otepľovaním a Clooney s O'Donnellom rozbili Gotham Rangers koučovaný práve roboArniem v hokeji s diamantom. V meste sa rozbujnela plevel a skamarátila sa vymetencom na steroidoch. Batman mimochodom s najdlhšími "ušami" na maske v histórii hraných filmov o Batmanovi a Robin, tak isto potecha teplých bratov v latexe, zachránia Gotham. Nechápem, ako sa Schumacher mohol podpísať pod takýto odpad a pochovať takú dobrú sériu. Tiež nechápem, ako Clooney dostal rolu Batmana. Hodnotenia nad 1*(už tá je na vážkach) nepochopím, pre mňa pol*.-NEDOPOZERANÉ-

Batman navždy (1995)

Zmena režiséra a zmena hlavného predstaviteľa priniesla svoje nedostatky. Vala Kilmera som nemal nikdy v láske, no úloha netopierieho muža mu celkom sadla. Čo sa však nedá povedať o režisérskej taktovke Schumachera, ktorý za Burtonom výrazne zaostáva. Zaostáva hlavne vo vytvorení pochmúrnej atmosféry a celkovom vyjadrení. Prekvapenie filmu je opäť na pleciach záporákov. Na T.L. Jonesovi bola zjavná inšpirácia Jokerom z prvého filmu, no veľkým plusom je výkon J. Carreyho v úlohe Hádankára. Úloha N. Kidmenovej bola vyzerať sexi a zvodne, čo sa jej tak isto podarilo. Celkovo film stráca na tajomnosti a kvalite prvých dvoch dielov. Strata času to však nieje.

Batman se vrací (1992)

Mixáž dvoch komixových postáv Catwoman a Batmana. Burton vie ako pracovať s atmosférou a aj v tomto pokračovaní mu to vyšlo presne tak isto ako v prvom filme o Batmanovi. Michelle Pfeiffer ani DeVito nenadviazali charoizmou vedľajších postáv na predchádzajúceho Jokera(J. Nicholson). Ale aj tu som našiel prekvapenie a to v Christopherovi Walkenovi, ktorý bol podľa mňa vo filme najlepší. Michael Keaton nepresvedčivý tak isto ako v predchádzajúcom filme (dôvod 4*). Celkovo opäť vydarená adaptácia komixu na plátna.