Chobotnička (1983)

Noo klesá úroveň, klesá. Roger Moore mal skončiť už pred 4. rokmi, no oni ho tu stále držia. Už tu nefunguje takmer nič. Nefungujú flirty so ženami, ktoré by mu mohli byť dcéry, nefungujú akčné scény, pri ktorých je však výrazne dotovaný dablérmi dokonca tu nefungujú ani humorne ladené scény, ktoré bondovkám absolútne nesvedčia. Jediné, čo tu funguje je prostredie. India, ako nie veľmi okukaná destinácia pôsobí veľmi exoticky. Kamir Bedi niekdajší Sandokan tu má zápornú rolu no pri ňom mi to tiež nie veľmi sedelo. Tiež nie veľmi charizmatický a hrozne nesympatický záporák vyzerá dosť umelo. Nedostatky však, a hlavne, v mužských očiach vyvažuje poriadna dávka nádherných žien. Čo sa tíka samotnej bondgirl, teda bondwoman (pretože aj produkcia asi pochopila, že nejaká 25 by po boku dedka vyzerala smiešne) je síce sexi no od ostatných sa odlišuje hlavne rokom narodenia. Zápletka a scenár sa opäť drží pri zemi a je ladený viacej realisticky. Oproti niekdajším je film slabota.

Jen pro tvé oči (1981)

Akciou a nápadmi nabitá bondovka zo starnúcim Bondom. Moore už po predošlej časti mal odísť, no on to stále ťahá. Šedivému Bondovi ťažko uveriť zljazd lyžami po bobovej dráhe, skoky, otočky a bitky s omnoho mladšími záporákmi. Horolezca improvizátora som Mooreovy absolútne neuveril. Takisto množstvo nereálností, ktoré vyznievajú až komicky (keď je puška nefunkčná stačí ju hodiť, ak sa ňou netrafíte hoďte po Bondovi motorku). Za fyzický výkon východonemneckého pôvodne biatlonistu by sa nemusel hambiť ani Zub/Čleuste z predchádzajúcich dielov. Humorné hlášky vyzerajú dosť silovo a skôr sa pousmejete nad ich trápnosťou, ako humorom. Zaujímavý výber bondgirl, Carole Bouquet (inak strašná podoba z Liv Tyler) sa oproti ostatným bondgirl v niečom líši. Za celý film som nevedel prísť v čom. Opäť dva kontrasty vo výbere prostredia jednak zasnežené vrcholy Álp a na druhej strane žralokmi preplnené Egejské more. Zápletka, že všetko sa nakoniec podarilo, len vďaka papagájovi vyzerá tiež dosť čudne. Je však dobré, že Bond sa naháňa za niečim reálnejším, nie za slnečným laserom, či plynom naplnené gule na vyhubenie ľudstva. 3a pol*, mladší Bond by hodnotenie možno zvýšil. -In memory of Bernard Lee alias M.-

Moonraker (1979)

Pri hodnotení tejto časti som dosť na pochybách. V tejto bondovke bolo všetko realita, bondovská realita, komédia, stupidita a nereálnosť. Na jednej strane výborná časť pokiaľ sa drží pri zemi, a na druhej strane komické až trápne putovanie a boje vo vesmíre. Táto časť má o niečo viac agentských hračiek ako predchádzajce, naháňačky na lodiach v benátskych kanáloch tiež ušli. Dokonca súboj s Anakondou sa dal uveriť, no koniec... Jaws sa nám zamiloval a pomohol zachrániť svet. Herci, kulisy, produkcia, prostredie a nádherné ženy tak, ako sme na ne už zvyknutý. No ten záver... Bondovka sa na rebríčku umiestňuje pred Lanzebyho http://www.csfd.cz/film/36337-v-tajne-sluzbe-jejiho-velicenstva/, čiže uzatvára sériu, čo sa tíka môjho rebríčka kvality.

Špion, který mě miloval (1977)

Desiaty film o nezničiteľnom agentovi 007 sa nesie v znamení vykrádania nápadov a scén z predošlých bondoviek. Hneď úvodná scéna na lyžiach, kradnutie ponoriek tankerom (podobnost s kradnutim satelitov-5. Bond), bitka v kupé vo vlaku... Podobností a inšpirácií je veľa. V predchádzajúcej časti sa z auta stalo lietadlo a preto je logické na výber prostredia, že súčasná zmena je zmena Lotusu na ponorku. No táto bondovka sa pýši najkrajšou agentkou XXX a bondgirl aká sa v sérii objavila. Mám na mysli Barbaru Bachovú. Ďalej je tu jedna z najnezabudnuteľnejších postáv, aké sa kedy postavili proti Bondovi a to Richard Kiel v roly Jawsa(Zuba). Prostredie je vybrané veľmi zaujímavo, ale ťažko uveriteľné, že by si agentské superveľmici poľnú centrálu rozložili uprostred archeologických pamiatok. Veľmi dobre zvládnutý film, čo sa tíka aj produkcie. Moore si opäť drží svoj štandard a je zaujímavé, že i po rokoch na rovnakej úrovni, v akej sériu začal. Film jedoznačne zaútočil na prvú priečku bondoviek. 4+pol*

Muž se zlatou zbraní (1974)

Deviata bondovka a druhá Moorova sa pýši slušnou výpravou, exotickým prostredím, slušne zvládnutými akčnými scénami a nachádza sa tu pár nádherných scenérií. Mladý ostrostrelec Christopher Lee v úlohe hlavného záporáka pôsobí veľmi charizmaticky. Čo sa však nedá povedať o aktuálnej bondgirl Britt Ekland už meno postavy Goodnight má napovedať asi charakteristiku postavy. Neprofesionálna ako postava, nevýrazná ako herečka. Jej hlavou úlohou bolo jedine vyzerať sexi, čo sa asi čaká od každej bondgirl. Vo filme je zjavné prispôsobovanie sa zaužívaným zvyklostiam z iných podobne žánrovo ladených filmov. Čiže sú tu veľkolepé výbuchy, vsadenie komickej ukecanej postavy a lietajúce (dokonca s otočkou) autá, a to nebývalo v predošlých častiach zvykom (nie v takej okatej miere). Jednoznačné sa priblíženie sa americkému trhu no na mňa to pôsobilo dosť iritujúco, no celkový dojem (4*) to neskazilo. Trochu zarmútilo, ale ešte raz neskazilo. Moore si drží svoj štandard z predchádzajúcej časti, čiže aj on dobrý.

Žít a nechat zemřít (1973)

Hmm veľmi vydarený ťah s angažovaním R. Moora. Povedzme si, že veľmi ťažkú úlohu nemal. Štyri roky po Lazenbyho otrasnom výkone a dva roky po udýchanom Connerynom sa chopil agentského remesla v službách britskej tajnej služby. Je však sranda, že generačná výmena neprišla aj u ostatných rolí. Do Monny Penny sa už tak isto zahryzol zub času, a tak sa už ani nepokúsila o nejaký flirt s Bondom. J. Seymour ako bondgirl? Vtedy ešte neznáma herečka, no v súčastnosti už s výsačkou doktorka Quinnová, mi pripadá dosť neprirodzene. Prostredie New Orliensu a časti Harlem, nedával inú možnosť ako angažovať černochov, no na môj vkus ich tam bolo trochu viac. Aj flirt s černoškou vyznel tak silovo a neprirodzene, že by mu uveril asi len slepec.Svieža bondovka nadväzujúca kvalitou na prvé. Farma aligátorov, vynikajúce naháňačky na člnoch charizmatický záporák a akčný dej vyniesol tento snímok medzi tie lepšie.

Diamanty jsou věčné (1971)

Ladys and gentlemans real James is back! Áno je späť, ale v dosť nezáživnom filme. Vlastne tu nieje nič, alebo málo z toho, na čo sme boli zvyknutý z predošlých častí. Normálne mi chýbali zábery z vnútra auta pri naháňačkách (však viete čo myslím). Scenár dosť jednoduchý, agentské vecičky žiadne, nádherné ženy sa tak isto niekde stratili boli tu asi dve. Dosť divná bondovka, kde si uvedomíte ako sa 4 roky prejavia na hercovi. Moja prvá myšlienka pri pohľade na Connereyho, bola vau! Chápem, že scenáristi sa snažia vymyslieť nové a nové spôsoby naháňačky ale to mesačné autíčko vyzeralo čudne, v jednej chvíli som mal pocit, že sa im to rozpadlo a dokonca sa do záberu dostalo koleso. Nechápem, ako môže niekto označiť diamanty ako najlepšiu bondovku. Vôbec nie Sean už nieje to čo býval stratil ten mladícky šarm, ktorým kosil jednu ženu za druhou.***Škorpión, ktorý je použitý na zabitie pašeráka diamantov je druh rodu Pandinus. Jeho jed je pre človeka absolútne neškodný. Obýva pralesné oblasti Afriky a v púšti, kde sa scéna odohráva nemá čo robiť.***

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

To, čo muselo niekedy prísť, tak to prišlo. Ale, že to bude až takéto sklamanie som nečakal. Nielenže Lanzeby nesiaha Connereymu ani po členky (čo paradoxne priznal aj v úvode) ale scenár sa nejako nesnažil zachrániť vzniknutú situáciu. Aby toho nebolo málo pridal sa aj strihač a človek, ktorý má na starosti zvukové efekty, a pochovali film úplne. Lanzeby nielenže je nemohúci vo flirtoch ale aj jeho neprofesionálne správanie sa v niektorých scénach viď nahánačku, kde nechá šoférovať ženu a namiesto navigovania, či sledovanie situácie jej dava božteky ako na páse. Bond nám začal rebelovať, čo mu tak isto nepridáva na profesionalite. Špiónska technika sa tak isto nejak stratila, jediné čo vytiahli je nejaká kopírka 50x50x30, na ktorú museli použiť stavebný výťah. Vo filme je vidieť mraky filmárskych chýb a nedostatkov, nevravím že v predošlých častiach neboli, ale tu sú strašne okaté. Prostredie je asi jediná vec, čo zachraňuje film. Pravý Bond=Connerey.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Vtedajšia japonská móda a veľká atraktivita vesmírneho programu sa tu odzrkadlila na 100%. Scenár je poslabší a viac priamočiarejší, ako predchádzajúce dva diely, no je to kompenzované doteraz najmasovejšími scénami. Prenesenie deja do vesmíru je ďalšia inovácia. Atraktívnych žien je to tak isto pomenej, avšak v závere sa objaví č.1 v organizácii Prízrak (SPECRTE) D.Pleasence je však skôr na okrasu a vôbec z neho nevyžaruje žiadna charizma (podľa mňa mal byť už navždy v scénach s ním záber len na mačku). Vo filme sa neobjavuje ani veľa špiónskych hračiek a legendárne autíčko AM DB5 je nahradené nejakým vtrtuľníčkom, ale slušne vyzbrojeným. Pobavilo ma záverečné vystúpenie A. Wakabayashi, ktorá posledných 15-20 minút filmu skákala na obrazovke iba v plavkach. Žiješ len dvakrát síce poľavil zo zaužívaného zlepšovania sa diel za dielom, avšak stále si drží svoj štandard. Určite sa za doteraz najlepšiu bondovku považovať nedá.