Sekretářka (2002)

Když se do BDSM hrátek před kamerou pustí jedna talentovaná herečka a jeden James Spader = úchyl nad úchyly, nemůže to dopadnout špatně. Přestože v D/S hrátkach mohl film zajít trochu dále, je tohle téma tak neobvyklé, že filmu odpustíte i nějaké ty chyby. Humor je jemný, celé se to drží při zemi, rozhodně nejde jen o režisérovo úchylnou exhibici. Jednoduše to funguje jako plnohodnotný romantický film...vlastně lepší než většina žánrových kolegů.

Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (1989)

Romantická tragédie s důrazem kladeným na vizuální stránku a s krásně bizarním vyústěním. Michael Gambon jako zloděj je ukázková svině. Vulgární, hlučný člověk, který si myslí že mu patří celý svět a s ostatními jedná hůř než se zvířaty. Prostě si ho nelze neoblíbit:-) Ostatní herci stojí trochu v jeho stínu, ale třeba takový Richard Bohringer si vás i na malém prostoru jistě získá svým charismatem a moudrostí kontrastující se zlodějem. Suma sumárum tohle není běžné drama o nevěře. Peter Greenway ho povyšuje na malý, precizně vybroušený umělecký klenot. Škoda že občas trochu ujede k inťoušské vyumělkovanosti, za to hvězda dolů, ale další výtky nemám. 80%

Satan (2006)

Vidlácká rodina plná úchylů a neustálý pocit, že se schyluje k něčemu zlému.Nečekejte horor a nebudete zklamaní. Sheitan má hodně prvků ponurého žánru, jde ale spíš o podivínský thriller se špetkou černého humoru. Ve vyvražďovačku se to zvrhne až pár minut před koncem a dobře že tak, protože jde o nejslabší část filmu. Největším plusem je maniakální vidlák Vincent Cassell. 55%

Dobrý ročník (2006)

No paráda! Jakožto milovník vína, poklidného posezení v krásné přírodě a ve společnosti fajn lidí nemůžu jinak. Ridley po Švindlířích opět relaxuje a nepřináší žádné závažnější dějové peripetie, a já si říkám: "Ještě že tak." Od amerických romantických komedií chci sice přesný opak, ale Dobrý ročník se nedá srovnávat s typickým romkomem. Tohle je, přátelé, dílo geniálního režiséra na "dovolené". Relaxace na odpolední pokoukání. Jak to dopadne je vám sice jasné už od začátku, ale tady nejde ani tak o děj, jako spíš o pocity, které ve vás film ponechá, o atmosféru, kterou vykouzlí a o touhu po vlastním pozemku s vinicí, kterou bude mít po shlídnutí snad každý, koho vinařství aspoň trochu zajímá:-)...a navíc ve společnosti dvou krásných slečen - ani ne tak kvůli Marion Cotillard (i když ani ta není k zahození) jako spíš kvůli překrásné Abbie Cornish bych si rád vyměnil místo s Crowem (nehledě na to, že takový románek v rovině filmu zavání incestem:-)).

Úžasňákovi (2004)

Dokonale vyvážený animák pro děti, odrostlejší i pro komiksové fanatiky. Skvělá animace, výborná parodie zaběhnutých superhrdinských klišé a Mr. Incredible je prostě machr.

Death Race 2000 (1975)

Tohle jsou jedny z těch 3 hvězd, které jsou naprosto zasloužené a kdybych chtěl hodnotit jako nekritický magor do béčkových trashů let minulých (což jsem), tak by to bylo za 4*. Tak zábavný, humorem (černým) a akcí nabitý film je vskutku těžké nalézt i přestože je to úplná sračka:-) ...seru na objektivnost, dávam 4.

Chuť melounů (2005) odpad!

Umělecká umělotina a neskutečná, nudná kokotina kde nejkratší záběr trvá dvě minuty a zpravidla je těžký poznat jestli se na obrazovce někdo hýbe nebo jestli herci usnuli ve stoje. Několik dějových paralel jsem zpočátku vychytal, když jsem to ale musel po půlhodině vypnout a dokoukávat ještě nadvakrát s dostatečnym přísunem kofeinu, tak už se mi nad ničim přemejšlet nechtělo a jenom jsem netrpělivě kontroloval hodinky. Nemám rád tyhle filmy, které se točí za účelem ubližovat normálním lidem. Bez mučení přiznávám, že jsem to sjížděl jenom proto, že obal sliboval slušnou šukačku.___ Výňatek z děje: holka sedí na lavičce, minutu čumí, pomalu otevře lahev, napije se, minutu čumí, zavře láhev.. a tady to dostává grády, dojde totiž k prvnímu střihu...a holka nam zase čumí,.....

Mistři hazardu (2005)

Protivní herci a dementní postavy - vidláci, jejichž životním cílem je rozbíjet držky. To je samo o sobě nejhorší možné východisko pro pohodovou zábavu. Plusové body dávám za pěkné automobilové hočničky (celkem dvě). Ty ale tuhle protivnou veselici nezachrání. Ani Jessica Simpson. A to mám vrozenou slabost pro od pohledu blbé blondýny:-)

Warriors (1979)

Čekal jsem masové bitky, na ty nakonec vůbec nedošlo, ale zklamanej přesto nejsem. Warriors mají skvělou atmosféru, sympatické hrdiny (na zločince) a nápad. Film si žije vlastním životem ve vlastním izolovaném, temném a špinavém světě a přestože není nějak extra násilný, sálá z něj politická nekorektnost a filmařská svobodomyslnost 70. let.

Obvyklí podezřelí (1995)

Skvělá kriminálka, ALE viděl jsem ji s víc než 12-cti letým odstupem a každý, kdo Obvyklé podezřelé neviděl ví minmálně to, že je v nich nějaký zvrat. Pointu si každý doplní v půlce, možná dřív, protože už tu něco podobného zkrátka několikrát bylo, a tak i přes nesporné kvality (herecké i režijní) tomuhle filmhu pět hvězd nedám. Nezaslouží si je, protože ve zkoušce času zkrátka neobstál. Dnes ve filmech, trapně přeplněných zvraty, Obvyklí podezřelí zkrátka nemají takovou sílu, i přesto že jinak bych na tomhle filmu nebyl schopný najít nějakou závažnější chybu.