Červený trpaslík (1988) (seriál)

geniálna vec. možno vás prvé diely príliš neoslovia, ale keď sa do toho postupne obujete, stanú sa jeho hrdinovia neoddeliteľnou súčasťou vášho života. a ak je nejaká séria podcenená, tak je to preto, že je iná. skrátka geniálne. čo sa týka mňa, seriál no. 1.

Vikingové (2013) (seriál)

kvalitne remeselne zvládnutá rozprávka, ktorá nemá s realitou absolútne nič spoločné. už po prvej sérii mi však išiel hlavný hrdina dobre na nervy. žeby pokus o zaradenie sa do elity charakterových hercov? márna snaha. hlavne ten jeho rádoby temný a zároveň cukrovkový kukuč plus lacné tiky v tvári, ktoré mali zrejme pôsobiť ako prejav osobných dilem. svoj prejav si môže nechať do posilky. tam môže zabodovať u náckovských blbiek. o to viac mi prišiel sympatický geniálny blázon floki. to, čo najviac poteší, sú však neuveriteľne krásne ženy. ostatné série nijako zvlášť nepobavili, skôr kvalitatívne a obsahovo upadali do sféry klišé a nudy. ku koncu to bola už fakt neznesiteľná nuda. štyri hviezdičky si to určite nezaslúži. precenené.

Přepadení ve vzduchu (1992)

už som to videl dávnejšie, ale nebodoval som. wesleyho nemám rád. ani to rasové vlezdoprdelkovanie. tom sizemore je fajn. ale čistý šarmantný záporák mu sedí viac. škoda, že ho tu nebolo viac. a hlavne škoda bruce payna, že nemá príležitosť si zahrať viac rolí, kde by bolo možné vychutnať si jeho prirodzené herecké majstrovstvo, kde to ide bez afektu ako po masle. bod len za neho. nuž, smola. because devil is an englishman. nič extra, tradičný námet, niečo ako air force one. len tu sa nepolitikárči. die hard vo vzduchu. klišé, klišé, klišé. elizabeth... my sweet darling. jej hviezda len začala žiariť. teraz však po nej neštekne ani pes. prekvapivo sa dal tento blaf pozrieť aj bez neustáleho pozerania na hodinky. aj keď je to kúsok vskutku zabudnutiahodný. ozaj, nevedel som, že michael jackson bol vo voľnom čase herečka hrajúca stewardku.

Air Force One (1997)

patetické. pre yankees studená vojna jednoducho neskončila. aspoň majú námet na takéto voloviny. jedna hviezdička za prehrávajúceho garyho. už len preto, že tam bol. keď chcete staviť na kvalitného herca, vyberiete si angličana. je jedno, či je to ochlasta postihnutý konfabuláciami. skrátka, stará dobrá európska škola sklamať nezvykne. inak, strata času.

Lidice (2011)

karla rodena mám rád. a určite nie som sám. len škoda, že sa zapredal takejto patetickej blbosti.

Nadaný žák (1998)

ian mckellen nemusí posluhovať priprdnutým fantasy hovadinám, aby vynikla jeho herecká genialita. a brad rentro tiež príjemne prekvapil. generalizované zlo zasa potvrdilo svoj temný šarm. potvrdzuje, že ľudí vždy fascinuje, kam sú až všade schopní zájsť, o ich krvilačnosti, hoci si to nechcú priznať. aspoň nie verejne. chamurapiho zákonník našťastie nie vždy funguje a milosrdnej nenávisti a pomstychtivosti obdivovanej menšiny nedôjde zadosťučinenia. koniec bol geniálny. "to asi budeš musieť, chlapče!!!"... "žasol by si, čoho som ja všetkého schopný..." davidovi schwimmerovi asi navždy zostane vypálené znamenie pacifistického blbca. asi bude musieť. mrk-mrk. p.s. stephen king je geniálny zvrhlík a zvrhlý génius. ako vždy.

Železná srdce (2014)

rozprávka o plechovkách s názvom sherman, z ktorých si robili náckovia prdel, že sú ako zapaľovače, ktoré sa zapália na prvé škrtnutie a o spasiteľoch sveta vedených romantickým fešákom a rádoby tvrďasom ex-upírom zosmiešňujúcim v službe filmového štábu a ich večne hladovejúcich bankových kont historické fakty. ale čo už, keď si na takéto vyfantazírované heroizmy yankees potrpia... nemôžem si pomôcť. hoci som proti náckom, vždy ma potešilo, keď od nich dostali amíci na prdel. na rozprávky neverím. hlavne keď v nich hrá eso, z ktorého vlhnú nohavičky starenkám rovnako, ako dievčatkám, čo mali predvčerom prvú menštruáciu. amíci pred berlínom... :D tí ani nevedia, ako sa berlín vyslovuje, nieto ešte píše...

Drákula (1979)

tak tomuto sa hovorí skok vpred. a míľový, narozdiel od prvých adaptácií. langellov prejav je síce akousi poctou lugosimu (hlavne gestá a epileptický pohľad), ale rozhodne to nevyjde naprázdno. samozrejme efekty a rekvizity sú tu ešte tiež v plienkach. škoda, že film postráda úvod, a akoby sa jeho námet snažil vyboxovať túto grandióznu chybu z ringu. pretože úvod predlohy je asi z príbehu najzaujímavejší a najpodstatnejší. robí z neho to, čo je. horror. toto je skôr mierne gotická romantika s hororovou atmosférou. ja však tlieskam. v ten rok ho predbehol iba nosferatu s kinskim. ale to je úplne iná káva. nie je to irónia, dve adaptácie v ten istý rok? a pritom sa vôbec nebijú. ešte raz, tlieskam. taký copola urobil z draculu iba sladký mainstream na grcanie, ktorý zachránili výborní herci, kulisy, kostýmy.

Požehnání smrti (1981)

nudná slabota. ale sharon bola dokonalá bytosť bez jedinej vizuálnej chyby. od päty po hlavu a naspäť. inak, nehrala tam žiadnu "veľkú" rolu. je ju tam len viac vidieť (čo určite zabodovalo. ktovie ako sa dostala k úlohe... možno netreba pochybovať). skrátka film blbec. možno kedysi sa zavďačil. dnes nie. detto draculovské prvotiny s lugosim, christopherom lee, atď., atď., atď. čo je skôr paródia ako horror.

Fontána pro Zuzanu (1985)

takúto reálnu a predsa nereálnu sídliskovú poetiku som snáď nevidel ani v jednom filme... je tu cítiť všetko, čo má. náznaky pokrytectva, skrytej hierarchie, hodnôt... možno aj letných lások. niekedy je v ne treba veriť. ostatné pokračovania nestoja ani za prd. film, ktorý otvára srdia a je povinnou filmovou literatúrou. som mestský chlapec a na sídliskách sa vždy strácam, no lyrická atmosféra sídlisk, osobnej vzdialenosti a zároveň blízkosti... nie som fanúšikom skupiny Elán, ale do tohto filmu jej hudba sedí ako riť na šerbel. krásny film. možno nie až za *****, ale spomienky robia z tohto diela naozaj kult.