Mágové (2008)

pekná sračka. hamletovská dilema, posrať či neposrať?

Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989)

príjemne prekvapený. freddy má opäť doslova pregnantné hlášky, triafa do čierneho, po posledných dieloch, keď sa mi už ani na nočnú moru pozerať nechcelo celkom fajn... niektoré výkony síce dosť rozpačité, ale určite pobaví a nemyslím si, že bude nutné z toho urobiť domáci seriál na kávu. jednoducho freddy je späť vo viac ako slušnej forme. možno sú štyri hviezdičky príliš. ale tri sú určite málo. nie som filmový horenos. fajn, že sa nočná mora zobudila zo svojej nočnej mory.

Clementine (2004)

škoda analyzovať. pri všetkej úcte k trhovým predavačom, ich herecká mimika, haptika a gestikulácia v tomto filme mi pripomína skôr tradičné ázijské tance. po necelých 20 minútach som to vypol a vyhodil do pc koša. a to zvyknem zásadne dopozerať film do konca. no kvôli tomu, že je na obale ičo, a že som ho tam videl mihnúť sa, tú jednu hviezdičku dám.

Americký sniper (2014)

Akože neviem, čo týmto chcel básnik povedať. Clint zostáva na staré kolená stále senilnejším a senilnejším republikánskym patriotom, nerozoznávajúcim farby šachových figúrok. Jednoducho, jedni sú dobrí (yankees) a tí druhí samozrejme zlí (arabovia). Niekto tu mal prestať s natáčaním filmov kdesi u Unforgiven a nekafrať sa do geopolitických konfliktov, keď o nich nemá ani páru. Až na pár výnimiek, kde to akčne vrie (podozrivo pripomínajúcich posledné diely pc hier Medal of Honor) stojí tento film na veľmi vratkých nohách. Až barličkách. Melodramatické, snáď až kvázi dramatické rodinné pasáže (a pivné balenie :D ) sú skôr výstrelom do tmy. Hlavne keď je v nich protagonistom totálne nesympatický a škuľavý odstreľovač Bradley Cooper. Fingovaná „pomoc“ veteránom vo mne zanechala iba pachuť patetického amerického symbolizmu a latentnej agresivity. Tento film je skrátka prejavom buranského amerického všespasiteľstva, s absolútne neoriginálnymi šplechmi o „práve vtedy, keď“... Clint, zalez už niekam a nezalepuj oči tým, ktorým ja nad slnko jasné, že realita je o niečom úplne inom. Alebo si lešti brokovnicu a s Alzheimerom bež loviť medveďov do Texasu.

Konec básníků v Čechách (1993)

vôbec si nemyslím, že by tento film bol, ako sa tu niektorí "fajnšmekri" vyjadrujú, výrazne slabší, ako diely predchádzajúce. problém je skôr v tom, že mu chýba poetika, ktorú v prvej, základnej trilógii posilňovala aj jednoduchosť a samozrejmosť minulého systému, nezakladajúceho si na materiálne. to všetko v tomto filme vplýva na diváka a má práve ten ochudobňujúci pocit. ako hovoria meteorológovia, teplota pocitová, ktorú však privanul chladný vietor mamonu. nedajte sa však oklamať. raz jemnej, raz ubolenej, raz kritickej satiry je v tomto diele rovnako dosť, ako i vo filmoch predošlých a úsmev, tak ako smútok vám v tvári snáď vyčarí. možno pochopíte, že to, čo sme si nakúpili, nás skôr zožralo, čoho pointu vskutku pochopia skôr básnici. doba obracania kabátov, náhleho náboženského osvietenia, falošnej prvorepublikovej nostalgie je tiež to, čo môže latentne znechutiť. ale označovať tento film za odpad je samotným odpadom. je v podstate len porovnateľný, ale kvalitatívne oproti mnohému čo bolo a čo je výrazne neupadá. realita môže oklamať a spomenutí "znalci a kritici, všadeboli, všetkovideli", no nikdy nič nevytvorili, sú mi na smiech. čsfd je síce fajn, ale skôr by sa niektorí mohli krotiť, pretože tu sa neodohráva seriózna filmová kritika. tak sa na renomovaných kritikov nehrajte, tí plávu v iných vodách.

Jak básníkům chutná život (1987)

moje alter ego po tretí X. prvé dva diely sú super štartér, ale toto splynutie nešťastného a nenaplneného bohéma bojujúceho s každodennou realitou a nástrahami najušľachtilejších citov, mi vyvoláva na tvári skôr lyrický úsmev, ako prvé dva diely. tento je už viac dospelý a triezvy, pričom o náročný humor neochudobnený ani trocha. a tým to končí. pre mňa existuje iba prvá trilógia. ostatné je násilie na filmovom páse. je to hazard, zamilovať sa. darmo nazareth nenapísali skladbu love hurts nadarmo. ale ak by sa tak nedialo, nevznikali by takéto klenoty. a áno, vejmělková skôr reprezentuje, ako hrá, oproti iným je to ťažká druhá liga. i keď zo všetkých jeho citových terčov bola určite najinšpiratívnejšia. kleina sa dá pochopiť. fajn baba do kuchyne. nie na filmové plátno. alebo skôr do porna a béčkových, tzv. pikantných erotických filmov. sláva ostatným. škoda, kedysi sa točilo kvantum dobrých filmov. dnes sa buď netočí nič, alebo debilné kameňáky a stupídne telenovely, z ktorých 45 min. obsahu tvorí ďalšia hodina reklamy.

Konference ve Wannsee (2001) (TV film)

viac smiešne, ako dôveryhodné. fakty skreslené. typická pravda po hollywoodsky. kenneth branagh pôsobí vo svojej úlohe ako keby elton john hral casanovu. ale účel svätí prostriedky. machiavelizmus. za päť? ani nie za štyri. polovica skutočnosti mi za to nestojí, ani ako nepriateľovi nacizmu a fašizmu. účelovo nedémonizujem. v konečnom dôsledku, aj v dokumentoch je pravda pekne prifarbená. pre istotu. "kvalita" filmu vyjadrená percentami je značne skresľujúca. nepomôžu jej ani kvalitné výkony hercov. kenneth je lepší hamlet ako heydrich :D :D :D dobráčik kenneth. heydrich bol viditeľne stelesnené zlo s vizážou krysy.

Hitlerova kariéra (1977)

pre toho, kto je otrkaný v tejto tematike, v podstate nič nové. pre druhú várku celkom prijateľné zoznámenie s problematikou. rozhodne si však nemyslím, že je to niečo, čo prináša protichodné názory. ničím šokujúce, ničím ambivalentné. neočakávajte, že tu bude hitler znázorňovaný ako človek. na pretrase je tradičná démonizácia a lúhovanie toho najhoršieho, čo sa dá. dokument viac - menej účelový. som tiež toho názoru, že druhá svetová vojna bol asi najväčší historický omyl a znôžka zverstva (tým urážam zvery), no charizma tohto demagóga, až na jeho prázdne prejavy, je nepopierateľná. takže ešte raz, ak sa už vyznáte, možno strata času. ak nie, pozrite si to. objektivita tu však nie je zďaleka zaručená. tak ako vždy pri politologicky - historických dokumentoch. účel, ako všetci vieme, totiž svätí prostriedky. náckovia, netešte sa :D :D :D

Travis (1996) (TV film)

klišé, klišé, klišé... ktoré neurazí. a je isté, že s nepočetnou podporou českej hereckej elity môže polichotiť skôr domácemu, ako objektívne ladenému publiku. tomuto filmíku, takpovediac, stále niečo chýbalo. motor nešlo nakopnúť ani náhodou, i keď ku koncu jemne (ale naozaj veľmi jemne) mierne tiesnivá gotická atmosféra mohla zamraziť akurát toho, kto máva skôr silnú tendenciu k nachladnutiu. vysoké bodovanie tu nemá miesta, na to má táto plachá poviedočka tempo unylé, strnulé a je hlavne absolútne neoriginálna. naozaj ho zachraňuje iba prítomnosť pánov Němca a Somra. "toť vše". ak nemáte nič iné poruke, prosím. no, ďalší produkt upadnuteľný v zabudnuteľno.

Hanebný pancharti (2009)

kde bolo, tam bolo, bola jedna celkom zaujímavá rozprávka, pomerne zábavná, dosť absurdná, s bravúrnym výkonom JEDINÉHO herca (možno dvoch ((brad pitt to určite nie je, zasa je indián, po kreolovi v interview s upírom dobrá blbosť... ccc...)) ), ktorá je strojenou propagandou, tváriaca sa napoly vážne, napoly komicky. všetko je v nej typicky čiernobiele (aby bolo jasné), všetko je v nej strojené, ale vidieť sa to dá. za to, že je to typická americká blbosť, max. 20%, neskôr možno... uvidíme. ale pochybujem. tarantino? kedy začne točiť FILMY? skrátka, vagínovina na zaveľkokalužný štýl. amerika je skrátka iná planéta.