Noc hrůzy (1986)

zvláštny film. ťažko zaraditeľný. klasická britská škola. vždy sa na neho dá tešiť už len kvôli skvelým hercom, ktorí v ňom účinkujú s nadhľadom a noblesou. stále musím pripomínať, že na európsku kinematografiu, a zvlášť horory sa žiadne americké flákoty nechytajú. tým pomôže akurát tak sila peňazí. aspoň poväčšinou. je to ako v druhej svetovej vojne, keď sila zvíťazila nad technológiou. ale k filmu. jeden z najatmosférickejších, no, dajme tomu hororov vôbec. skvelý soundtrack, totálne psychodelický. toto je delikatesa pre tých, čo sa cez víkendy nechodia ožierať, ale trávia noci nad a s dobrými filmami. i keď sa nedá tomuto dielku odoprieť občasná žuvačkovitosť, no späť ju vykúpia tie správne nahustené momenty. pravý, poetický, gotický zapínač temnej predstavivosti.

Živý terč (1993)

zbožňujem, keď si niekto pozrie film len kvôli tomu, aby ho mohol brutálne zdrbať pod zem. tohto herca, či tam toho neznášam... tak načo to potom pozeráte? nejdem do ohrady s pit bullmi, keď viem, že zo mňa urobia utekajúci biftek. ale k veci. tento film je iný. nebudem tu john woooovovať. toho je tu kvantum. mám rád väčšinu filmov so JCVD. už len z nostalgie, i preto, že je jedným z lepších hercov, ako väčšina B-čka, či dokonca C-čka. živý terč sa mi páči hlavne kvôli svojskej atmosfére. istej bezútešnosti a nepremrštenej akcii, kde je milión pozitívnych a milión negatívnych postáv. je to tu akési reálnejšie. plusom filmu sú aj lance henriksen, ktorý je hercom na úrovni a veľmi charizmatickým arnoldom vosloo. štipka čierneho humoru, štipka patetických spomalených záberov, metylalkohových úletov... a podozrivo skrátenej sonáty od Beethovena. :DDD. fakt to lepšie, kde sa objavil JCVD. v podstate už klasika. yancy butler... waw! waw!! waw!!!

Hitler: Vzestup zla (2003) (TV film)

I keď tento dvojdielny film nemá so skutočnými faktami ohľadne jeho života veľa spoločného, pretože sa tu snaží vyfarbiť Adolfa Hitlera ako megahyperbrutalpsychopatickú osobnosť bez takmer akýchkoľvek náznakov citov, skresľuje a ignoruje isté výrazné skutočnosti okolo jeho osobného života (čo má spĺňať tradičné účely filmografickej tvorby, t.j. politickú démonizáciu konkrétnych osobností na úkor reálnych podkladov), nedá sa mu odoprieť silná dávka sugestivity. A to konkrétne v častiach, kde presvedčivo vystupuje hlavný predstaviteľ Robert Carlyle ako hypnotický rétorický manipulátor i despotický ambiciózny element. Jednoducho, celé je to postavené len a len na tomto skvelom hercovi. Ďalší dôkaz toho, že absolútna elita hereckého umenia pobýva zväčša na britských ostrovoch. To dokazuje aj minimálny časový úsek, v ktorom dokáže defilovať aj Peter O´Toole. Áno, je tu viackrát podotknuté, že začiatok je príliš hrrrr, ale neskôr to už ide celkom fajn. Je to jednoducho ďalšia veľmi kvalitná verzia na tému Adolf Hitler. Na tzv. televízny film, až príliš kvalitná. Škoda len, že sú tu fakty vskutku tak veľmi skreslené... Odborníci na tému druhej svetovej vojny dobre vedia, o čom hovorím.

Čas smyslnosti (1995)

skvelý, skvelý film... o vzostupe a páde, intrigách i úprimnosti, radosti a bolesti, láske i nenávisti, zmyselnosti i nevinnosti, nájdení a strate. moja obľúbená historická tematika. až srdce puká. hnusná súčasnosť, kdeže, ty bezduchá, strohá čo kvapivo a beztvárne chrlíš bezodné nič. otvorte myseľ a svoje srdcia. je tu čas zmyselnosti.

Vetřelec ³ (1992)

všetka česť, prvé dva diely majú svoju kultovú charizmu, ale rozhodne by som ich k tomuto dielu neprirovnával, ako sa to, a práve tu, často deje. tak, ako by som ich neprirovnával ku Vzkrieseniu, ktoré je dosť podceňované. je jednoducho iné. mne sa páčia všetky diely, ale tento má niečo do seba práve preto, že si so sebou prináša príchuť klaustrofóbie, chladnej strojovitosti a depresívnosti. ripleyová tu pôsobí naozaj odovzdane, priam fatalisticky, osadenstvo bezútešnej fioriny sa našťastie vyhýba pateticko-militantný rozmeru, ako sme to mohli vidieť vo Votrelcoch. vlajočky usa, smiešne pokrikovanie dôstojníkov, blablabla... tento diel sa mi možno práve preto páči najviac. vonia beznádejou a strachom, pretože nikto nevie, čo sa stane, keď niekomu z postáv v tomto filme hrkne v bedni. niekedy si človek myslí, že trestanci sú rovnako nebezpeční, ako náš kyselinový miláčik. pre ripleyovú jednoznačne. čo režisér, to rukopis. Fincher určite nesklamal. čo dodať k takej herečke ako je S. Weaverová. bez komentára, absolútna špička. a potešilo ma, keď sa vo filme, hoci na chvíľu, zjavil jeden z mojich favoritov, Ch. Dance. veľmi svojský herec... asi si to pozriem znova

Sexmise (1983)

tento film má aj po x rokoch poriadne gule. aj keď ich tam veru moc nie je. a hlavne má aj myšlienku. čo sa ostatným, rádoby zmysluplným amíckym komédiam často nestáva. nuž, inu, pobavme sa a zamyslime sa. alebo ak chcete, zamyslime a pobavme.

Obřad (2011)

anthony hopkinsa jednoducho žeriem. ale čo má znamenať tento film... to totálne nechápem. tvorcovia si vybrali náročnú tému, pretože vo svojej kategórii má mnoho súperov. a tu veru veľmi nepochodili. a ani samotný hopkins sa nejako zvlášť nevytiahol. pripadá mi to ako odvar z jeho Hannibala (myslím tým Hannibal časť druhá), kde sa ešte tváril vskutku na úrovni. v tomto filme si evidentne odkrútil to svoje len a len za prachy. záver? dojem by nebol zlý, keby jeho "démonickosti" neboli dopomohli digitálne efekty. je mi tu sympatická aj účasť rutgera hauera, ale ani ten sa nijako extra nezapojil. takže, priemer. ostatní herci, otvorene, naprd. temná atmosféra? ani náhodou. všetko to vyzneje skôr parodicky ako strašne. jedna efektná ľakačka a auf wiedersehen. rozmýšľam, či neskôr neznížim hodnotenie na **. alebo zasa nechám pracovať moju zhovievavosť. alebo radšej na tento film zabudnem. lebo v podstate stojí za to. ach, aká škoda.

Poslední výkřik (2012) odpad!

musím poopraviť woodyho: miro šmajda je slovenský atď. o to horšie.

Candyman (1992)

svojský horror v netradičnom prostredí, nemrhá sa efektmi, fajn hudba, pôvabná Virginia Madsen (až na to jej permanentné cigaretkovanie), obligátny blázninec, akurátna dávka nedôvery v nevinu, čas si plynie práve tak, ako sa patrí. neurazí. na štyri som to vytiahol tak akurát s maximálnou dávkou mojej zhovievavosti. mimochodom, bacha na zrkadlá. candyman vás môže mať tým najnevhodnejším spôsobom na háku. medík nie je vždy tak zdravý, ako sa hovorí. a pomsta býva niekedy sladšia, ako med.

Švábi (1996)

celkom sranda. začiatok je super. skvelé privítanie made in new york. :DDD šváby sú bravúrni. nečakajte nejakú genialitu, klenoty od jima carreyho sa nekonajú, ale jerry o´connell nesklame, je v pohode. taký sympatický blbeček ala buran z Iowy. pripomína mi to univerzitných študentov, čo prišli do mesta a čumeli ako bača na tuzex. samozrejme, je tu pozitívny odkaz, posolstvo, čo to všetko ťahá nadol. ale nikto vám tu netlačí do hlavy, že ide o dielo od Lyncha alebo Bergmana. fajn. dá sa. a fetiš senátora doughertyho :DDD