Všichni moji blízcí (1999) odpad!

Tenhle film má naprosto trapný vykonstruovaný příběh, 99% je pouze vata úrovně nejubožejšího braku. To i kdejaká jihoamerická telenovela má lepší příběh. Nechápu tak vysoké hodnocení, obrovská bublina jako blázen. Jako kdyby byli skoro všichni v transu - pro mě je to jasné selhání čsfd - nikdy nevěř zdejšímu hodnocení.

Il Boemo (2022) odpad!

Kdysi ještě v době VHS kazet jsem narazil na soft-core porno, které se nahrálo za nějakým jiným filmem, když se nahrávání nezastavilo. Bylo mi tehdy něco-náct a to soft porno na mě udělalo silný dojem. Tenhle film mi ho silně připomněl, i když si myslím, že příběh toho soft porna byl o něco lepší. Skončil jsem, když zpod sukně vylezl Roden.

Zkrocení zlé ženy (1967)

Pozoruhodná ukázka, jak lze se zacházet se svárlivou ženou a při tom mistrně balancovat mezi láskou a válkou. Je to dobré vidět, protože v každé ženě je přinejmenším zárodek takové "zlé ženy". Nicméně v tomhle stádiu sexuální revoluce, ve kterém jsme v roce 2023 se lze inspirovat jen velmi abstraktně až homeopaticky. Stoupencům radikálního feminismu bude tenhle film trnem v oku, avšak řekl bych neoprávněně, protože ačkoli tu jsou náznaky "donucení", tak Kateřina do všeho jde víceméně dobrovolně. Ve výsledku je to mnohem poutavější a uvěřitelnější lovestory než PC BS jako třeba Four Weddings and a Funeral (1994) .

Nedotknutelní (2011)

Na jednu stranu mě už hodně vadí, jak moderní filmy násilně diverzifikují postavy, a to někdy i historické. Říká se tomu race swap. V poslední době vzbuzuje emoce černá Kleopatra na netflixu a indický Isaac Newton na BBC. Zde je místo alžířana senegalec a možná je to jedno, protože Omar Sy je sympaťák, co by asi žádný auto nepřevrátil a nezapálil, ale možná tím film dost banalizuje a zametává pod koberec dost vážný problémy. No každopádně se mi hodně líbí, jak ten film zdařile vtipkuje s lidským utrpením. Být tetraplegik bude asi extrémní utrpení a tuplem pokud člověk zrovna není miliardář. Nečekaně je to ale prostě dost dobrá komedie. Humor je lék. Louis CK řekl: "Saying that something is too terrible to joke about is like saying a disease is too terrible to try to cure it. That's what you do with awful things - you joke about them" a to je přesně ono.

John Wycliffe: The Morning Star (1984)

Film je ke shlédnutí na youtube a i když je zřejmě věrný faktům a natočený v dobré víře za dobrou věc, tak je dost nezáživný. Pustil jsem si ho rychlostí 1.5x. Vyklef je celkem důležitá postava - obecně pro západní civilizaci i pro Čechy, protože inspiroval Jana Husa - což film taky reflektuje scénou s jakýmisi studenty, kteří se vrací do Čech s kopiemi Vyklefových děl. Nicméně oproti Husovi měl Vyklef dost nudný život - pouze prudil černoprdelníky / flanďáky a pak zemřel stářím, protože ho podporovala šlechta.

Valmont (1989)

Film zobrazuje šlechtu lidsky, úplně, jelikož pojednává i o jejich slabostech a pokleslostech. Tím, že ukazuje zrcadlo i těm potlačovaným stránkám - lidskému stínu, tak je extrémně poutavý. Zvláštní mi přijde jen rozhodnutí obsadit Meg Tilly, která nezapře čínský původ.

Deštivý den v New Yorku (2019) odpad!

Woody Allen dělá už 40 let stejný film se stejným protagonistou: intelektuální levičácký žid, co vyrůstal ve 40. letech v New Yorku, co řeší milostné vztahy, nervově se při tom hroutí a potkává své zámožné sexy přátele. Tady ho hraje 20 letý kluk.

The Man Who Knew Too Much (2020)

Low budget dokument o tom, jak státní moc kooperuje s médii, ovlivňuje propagandu, manipuluje veřejné mínění a vede psychologický operace (psyop). Zabývá se konfliktem mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku, takže mi jako Čechovi nedává moc smysl (proto hodnotím nízko), ale nepřímo se týká i dnešních psyopů (covid, ukrajina) v těchto zeměpisných šířkách a délkách.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Film se mi zdá velice nevyrovnaný co se týče formy a obsahu. Forma je super: Zajímavé prostředí a dobří herci v rolích skutečně zapálených investigativních novinářů. Až jsem si celou dobu lámal hlavu nad tím, jakým způsobem mohli být odměňováni - protože cynik ve mě předpokládá, že novinář-zaměstnanec se stálým měsíčním platem tak akorát převezme článek někde z AP či Reuters, natož aby vyrazil někam do terénu, nebo aby dokonce ponocoval. Obsah pak stojí za prd: Neznal jsem kontext této aféry a film se s ním vůbec nezdržuje. Během pátrání zazní desítky nějakých jmen, až jsem se úplně ztratil. Myslím, že jde o politickou propagandu.

Časové pásmo bylo změněno