Nedotknutelní (2011)

Na jednu stranu mě už hodně vadí, jak moderní filmy násilně diverzifikují postavy, a to někdy i historické. Říká se tomu race swap. V poslední době vzbuzuje emoce černá Kleopatra na netflixu a indický Isaac Newton na BBC. Zde je místo alžířana senegalec a možná je to jedno, protože Omar Sy je sympaťák, co by asi žádný auto nepřevrátil a nezapálil, ale možná tím film dost banalizuje a zametává pod koberec dost vážný problémy. No každopádně se mi hodně líbí, jak ten film zdařile vtipkuje s lidským utrpením. Být tetraplegik bude asi extrémní utrpení a tuplem pokud člověk zrovna není miliardář. Nečekaně je to ale prostě dost dobrá komedie. Humor je lék. Louis CK řekl: "Saying that something is too terrible to joke about is like saying a disease is too terrible to try to cure it. That's what you do with awful things - you joke about them" a to je přesně ono.

John Wycliffe: The Morning Star (1984)

Film je ke shlédnutí na youtube a i když je zřejmě věrný faktům a natočený v dobré víře za dobrou věc, tak je dost nezáživný. Pustil jsem si ho rychlostí 1.5x. Vyklef je celkem důležitá postava - obecně pro západní civilizaci i pro Čechy, protože inspiroval Jana Husa - což film taky reflektuje scénou s jakýmisi studenty, kteří se vrací do Čech s kopiemi Vyklefových děl. Nicméně oproti Husovi měl Vyklef dost nudný život - pouze prudil černoprdelníky / flanďáky a pak zemřel stářím, protože ho podporovala šlechta.

Valmont (1989)

Film zobrazuje šlechtu lidsky, úplně, jelikož pojednává i o jejich slabostech a pokleslostech. Tím, že ukazuje zrcadlo i těm potlačovaným stránkám - lidskému stínu, tak je extrémně poutavý. Zvláštní mi přijde jen rozhodnutí obsadit Meg Tilly, která nezapře čínský původ.

Deštivý den v New Yorku (2019) odpad!

Woody Allen dělá už 40 let stejný film se stejným protagonistou: intelektuální levičácký žid, co vyrůstal ve 40. letech v New Yorku, co řeší milostné vztahy, nervově se při tom hroutí a potkává své zámožné sexy přátele. Tady ho hraje 20 letý kluk.

The Man Who Knew Too Much (2020)

Low budget dokument o tom, jak státní moc kooperuje s médii, ovlivňuje propagandu, manipuluje veřejné mínění a vede psychologický operace (psyop). Zabývá se konfliktem mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku, takže mi jako Čechovi nedává moc smysl (proto hodnotím nízko), ale nepřímo se týká i dnešních psyopů (covid, ukrajina) v těchto zeměpisných šířkách a délkách.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Film se mi zdá velice nevyrovnaný co se týče formy a obsahu. Forma je super: Zajímavé prostředí a dobří herci v rolích skutečně zapálených investigativních novinářů. Až jsem si celou dobu lámal hlavu nad tím, jakým způsobem mohli být odměňováni - protože cynik ve mě předpokládá, že novinář-zaměstnanec se stálým měsíčním platem tak akorát převezme článek někde z AP či Reuters, natož aby vyrazil někam do terénu, nebo aby dokonce ponocoval. Obsah pak stojí za prd: Neznal jsem kontext této aféry a film se s ním vůbec nezdržuje. Během pátrání zazní desítky nějakých jmen, až jsem se úplně ztratil. Myslím, že jde o politickou propagandu.

Leaving Neverland (2019)

Byl Michael Jackson predátor nebo byl obětí predátorů? Byl to pedofil nebo udělal tu chybu, že své osočovatele a pomlouvače odměňoval vysokými částkami - tedy zvolil cestu appeasementu? Problém vidím v tom, že lidé touží po jasné objektivní odpovědi a jsou ochotni se přiklonit k jednomu nebo druhému, přestože neznají dost objektivního kontextu. Prostě něčemu chtějí věřit a pak vidí jen ty informace, které mu to potvrzují (tzv. "konfirmační zkreslení"). Jenže běžní lidé už se asi víc objektivního kontextu nedozví - soudy před lety nějak rozhodly a každá další výpověď už je pouze jen něčí výpověď. Ve výsledku se rozhodujeme na základě subjektivních emocí a místo věcných argumentů létají vzduchem ad-hominem. Tenhle dokument tvrdí něco a tenhleten zas opak. Měli bychom se místo toho pokusit nechat některé otázky nezodpovězené ve smyslu mu - ne-ano a ne-ne. Protože otázka Michaela Jacksona je jen bezvýznamná maličkost v porovnání s otázkami jako "Rusko nebo Ukrajina" a "Izrael nebo Palestina?".

Vše je ztraceno (2013)

Utrpení. Protagonista si za něj sice mohl sám - vždyť ho nikdo nenutil, aby se vydal sám na plavbu jachtou. Ale diváka taky nikdo nenutil, aby se na to díval. Těžko tenhle film hodnotit - protože to je spíš zážitek než film. Je poutavější než filmy s několikanásobným rozpočtem. Špatný je snad pouze název a začátek, který je takový zavádějící / doomerský.

Duel (1971) (TV film)

Takové režisérské cvičení, kde jde o to natáhnout jednu zápletku na co nejdéle s co nejnižším rozpočtem. Je to svým způsobem pěkné a napínavé, ale i trochu frustrující. Zápletka je založena na psychopatii náhodného cizince - vzbuzuje strach podobně jako film À la folie... pas du tout (2002) a neschopnosti protagonisty na to prostě šlápnout - přece jen je to souboj moderního šestiválce z roku 1971 a těžkého křápu z roku 1960.