Návrat do Cold Mountain (2003)

V podstate velmi zvlastni milostny pribeh o lasce na prvni pohled, ktera prekona vzdalenosti i vsechny nastrahy a uklady zivota. Inman i Ada se znaji jen velmi malo, nicmene i kdyz jediny vrouci dukaz jejich lasky probehne tesne pred Inmanovym odchodem do valky (polibkem), je vsem jasne, ze ti dva si jsou souzeni. Pisi zamerne "zvlastni milostny pribeh", protoze zapletka je znacne naivni. Jsou filmy, kde se potkaji dva cizi lide a postupne se poznavaji - ano. Ale Cold Mountain pracuje opacne - dva lide se potkaji, aby se zamilovali a vzapeti byli od sebe odlouceni na nekolik let, kdy jejich laska pretrvava pouze skrze milostne dopisy, ktere casto ani nedostihnou adresata. Minghellovi se dari dve linie pribehu, putovani Inmana zpatky do Cold Mountain i zivot Ady a jeji pritelkyne Ruby (po zasluze Oscarem ocenena Renee Zellwegerova), drzet pri sobe, a to i pres mnozstvi flashbacku, tak, aby divaci byli stale v obraze a neupadali do hloubani nad tim "co se kdy odehralo" . Pravdou je, ze putovani Inmana mnohdy pripomina jakousi "bojovku", kdy je ukolem striktne ohlasovat sve pozice na kontrolnich stanovistich. Ale zpusob, jakym je jeho soukroma odysea podana, je dostatecne ztrhujici, aby jste tyto drobnosti Minghellovi odpustili. A ostatne i jednotlive epizody a epizodni rolicky znamych hercu (Natalie Portman, Giovanni Ribisi atd.) jsou velmi sympaticke. I pres tech par vytek by bylo hrich dat Cold Mountain méně nez pet hvezdicek.

Téměř dokonalý zločin (2000)

Mrazivy thriller s ponurou atmosferou, ktery vas chytne na zacatku a vyplivne na konci. Cate Blanchettova podava skvely vykon, ale to co predvadi Giovanni Ribisi me utvrzuje v tom, ze je to jeden z nejtalentovanejsich hercu soucasnosti. Musim priznat, ze mi misty behal mraz po zadech. Raimi dokazal, ze umi.

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Cekal jsem neco desivejsiho. Filmu se neda uprit vizualni vytribenost, coz jej opet radi do kategorie totalniho vitezstvi formy nad obsahem. Ano, je tam krev a odrezane koncetiny. Ano, mluvi se tam sproste. Ano, Jessica Biel je kus:) Ostatni herci umi na svych tvarickach vytvaret pekne vydesene obliceje, ale to je asi tak vsechno. I kdyz nektere sceny vas odrovnaji svou syrovosti (stejne jako tomu bylo u puvodniho filmu z roku 1974), tak porad tu jsou jine sceny, ktere zavaneji nekdy az trapnosti (sceny s serifem).Takze tu mame dalsi "popcornovku", ktera splnila svuj ucel - postrasila par teenageru, videlala hodne penez a odstartovala novou produkcni spolecnost Michaela Baye, stejne jako karieru Marcuse Nispela. Ale co si budeme namlouvat - original je preci jenom o nejaky ten stupinek a koncetinu vys.

Populární mechanika pro děti (1997) (seriál)

Fyzika me nebavi, Elisha se mi libi - takze asi tak:) Nekdy je to ale zajimave, pro deti urcite inspirujici a vhodnym, poutavym zpusobem vysvetlene. Mozna kdybych porad sledoval driv, nebalancoval bych ted ve fyzice mezi trojkou a ctyrkou... ale tomu sam neverim...:)

Velká ryba (2003)

Tim Burton ze sebe konecne sejmul cejch nepovedene Planety opic a natocil krasny, sentimentalni film, ktery vas prekvapi. Velka ryba je totiz opravdu jina a nebyt ruznych indicii, typickych Burtonovych "figlu", ktere se ve filmu objevi (napr. synchronizovane sekani travy a la Strihoruky Edward), ani byste neverili, ze pod timto snimkem muze byt podepsan podivinsky Tim Burton. Je to krasny film. Film plny fantazie a nenasilneho, "forrestgumpovskeho" humoru. Vsechny ty pitoreskni charaktery, ktere nam Burton predstavi, vsechny neuveritelne zapletky, ktere rozehraje - jen tezko se da slovy popsat, jaky film Burton natocil, stejne tak jako jen tezko muzeme odhadnout, co z toho, co nam Edward Bloom, hlavni hrdina Velke ryby, vypravel, je pravda a co fantazie. Jednu pravdu vam ale reknu - Burton se vratil tak jak ho mam rad. A to neni zadna velka kachna, to je fakt:)

Scary Movie 3 (2003)

Vsichni "zuckerovci" at si daji pohov a vrati se k osvedcenym parodiim sve modly. Zazrak se totiz nekona. Ani treti pokracovani neni nijak vyjimecne zabavne, i kdyz je treba ocenit to, ze tu neni tolik fekalnich vtipku a ze se misty opravdu zasmejete.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Peter Jackson dovrsil celou LOTRovskou trilogii velmi jimavym a emotivne take velmi akcnim spektaklem. Sean Astin podava vykon hodny Oscara, stejne tak jako silou Prstenu zdeptany Elijah Wood. Bez chyby to neni, ale me osobne tento o poznani temnejsi zaver Pana prstenu dostal.

Zoolander (2001)

Neni to ten druh filmu, u ktereho se smejete od zacatku do konce, ale ja se u nej bavil naramne dobre. MAGNUM me v zaveru totalne odrovnalo, stejne jako vtipne cameo Davida Duchovnyho.

Želary (2003)

Zvlastni, ze pres tu zdanlive neunosnou stopaz se film zda byt prilis kratkym. Ondrej Trojan pusobi velmi sebevedomym dojmem a zrucne nas provazi az k samotnemu konci teto venkovske tragedie, ktery je ale vsem jasny v podstate jiz od zacatku. Geislerova predvadi opet skvely vykon, nicmene velkou pochvalu zaslouzi hlavne predstavitel Jozi, Madar György Cserhalmi, ktery dokazuje, ze i beze slov se da rici hodne.

Chobotnička (1983)

Tak takhle nejak si predstavuju spravnou bondovku. Vtip, akce, spousta zen a skvely Roger Moore navrch. A samozrejme nesmime zapomenout ani na "hracicku" Desmonda Llewelyna jako "Q", ktery tu dostal o neco vetsi prostor nez je u jeho postavy obvykle.