Vše o Friedmanových (2003)

Jakasi rodinna verze Zahady Blair Witch. Dokument o zidovske rodine, jejiz dva clenove (otec a syn) jsou obvineni ze sexualniho zneuzivani malych deti. Dokument je pozoruhodny zejmena tim, ze se nesnazi najit pravdu a vcelku konstatne balancuje na obou stranach a snazi se vyslechnout obe verze pribehu. Navic ma film nekolik opravdu silnych momentu, nebot je prokladan skutecnymi zabery, ktere porizovali jednotlivi clenove rodiny behem celeho soudniho procesu. Jeste jednu dobrou vec jsem si odnesl - radost, ze nase rodina takove problemy nema. Diky, Friedmanovi.

Napola: Hitlerova elita (2004)

Sverakovsky ladeny sentimentalni pribeh, ktery ale nenudi. Je to vcelku vkusna kombinace hollywoodskeho stylu a klasickeho evropskeho filmu. Dobra rezie (kdo by to byl rekl do rezisera filmu Holky to chtej taky?) a pochvalu si zaslouzi i dobre obsazeni - zejmena Tom Schilling prekvapil. Predvedl zatim jeden z nejlepsich hereckych vykonu v soutezi.

Revizoři (2003)

Tak tohle, pratele, je naprosta bomba! Madarsky akcni thriller - tak je to v anotaci. Akcni? Ano (neverili byste, jak napinave je sledovat pri praci skupiny revizoru v metru). Zaroven se u filmu skvele pobavite. Pri sledovani snimku, ve kterem se snoubi poetika Davida Lynche, lehce naockovaneho Michaelem Bayem, jsem neustale premyslel o dvou vecech: Stihnu jeste projekci Zrudy? A proc nikdo nenatoci podobny film i u nas? Madari dokazali, ze to neni nemozne. Tenhle vizualne vytribeny snimek (natocit cely film v prostredi madarskeho metra bylo velmi originalnim krokem) je zatim nejvetsim prekvapenim letosniho festivalu (alespon pro me).

Hon na myš (1997)

Vcelku zabavna zalezitost; jakasi variace na filmy typu Sam doma, nicmene daleko vice vytvarne stylizovana a dovedena do humoru ad absurdum. Skoda jen, ze ke konci film ztraci dech. Zkratka a dobre - jedna mala myska a dva mamlasove film jen tak neutahnou...

Ed Wood (1994)

Jeden z nejlepsich reziseru soucasne kinematografie natocil portret nejhorsiho rezisera vsech dob. Trosku paradoxni, nemyslite? Paradox na druhou je pak ten fakt, ze film je velice zabavny, v linii osudu byvaleho "Draculy" Bely Lugosiho i dojemne sentimentalni, a zaujima v Burtonove filmografii vysadni postaveni. Film delany s laskou, o tom neni pochyb. Kouzlo kinematografie zde oziva vice jak v kteremkoliv jinem filmu.

Choking Hazard (2004)

Do kina bez mozku a uzijete si to! Alkohol taky neni na skodu:) Dolansky je neuveritelne "cool" a jeho hlasky az prekvapive funguji (rozhodne jsem si spravil chut po jeho nemastnem neslanem vykonu v Pernikove vezi).

Never Date an Actress (2001)

Hysterka Naomi je velmi dobra, ale zbytek stoji za starou belu. Amaterska fuserina, radeji meli dat ty penize na charitu.

Pianista (2002)

Neuveritelne krasny, ale take neuveritelne brutalni film. Anabaze Wladyslawa Szpilmana je protkana spoustou vedlejsich, drsnych vyjevu, ktere kupodivu nespadaji do patetickeho sentimentu. Polanski vypravi pomalu, sklada obrazy za sebe takrka stereotypne, ale pritom vsem je s podivem, ze se nezdrzuje doslovnym vykladem svych scen. Kde by jini scenu popravy "zdimali" do mrte, snazic se dojmout divaka, Polanski zustava nekompromisni a zene sveho hrdinu dal do boje o svuj zivot. Adrien Brody je ve sve roli opravdu vynikajici; verite mu kazdy pohled, kazde gesto. Rozhodne si Oscara zaslouzil, stejne tak jako Polanski za rezii (davove sceny jsou velmi pusobive). Buh vi, ze toto byl v jeho kariere zrejme nejbolestnejsi film (vzhledem k jeho minulosti). Ve Varsavskem radiu zni Chopinovo Nokturno v C moll...

Muž na Měsíci (1999)

Genialni Carrey, genialni Forman. Kam se v mystifikaci hrabe Zahada Blair Witch:)

Pro ptáčky (2000)

Neskutecne zabavne...PIXAR umi i na plose nekolika minut pobavit.