Skrytý prameň (1973)

Skrytým pramenem je pro mne hluboká křesťanská víra, která inspirovala nádherné dílo mistra Pavla i díla dalších umělců k oslavě Boha. Tato díla přetrvala věky a i dnes před nimi stojíme v němém úžasu! Ale v Bahnově filmu je tento pramen tak dokonale skrytý, že ho člověk musí doslova dolovat jako Aquaviva zlato z roztaveného olova... Co také jiného čekat od filmu z let normalizace? Nechci tvůrcům filmu křivdit, místy se zdá, jako by už už chtěli sdělit něco hlubšího, ale pak... Vše zase vyzní do prázdna. Např. v závěru filmu, když mistr Pavel brání sochu Madony s Ježíškem, je vzápětí naznačeno, že vlastně brání jen svoje dílo, to, co po něm zůstane. Co se týče mistra Pavla z Levoče, ten je tak trochu zneužit, v lepším případě využit k popularizaci filmového příběhu, až příliš plného renesanční rozpustilosti a nevázanosti. Za pěknou výpravu a zdařilé herecké výkony a pro mou lásku k Levoči, k tomu čarovnému městu, které se člověku navždy nesmazatelně vtiskne do duše, doplňuji na 4 *.

Horákovi (2006) (seriál) odpad!

To je ale... ! (Doplňte si sami. Já vhodné, veřejně publikovatelné slovo marně hledám.)

Čingischán (1965)

Hollywoodsky nasládlé, kýčovité zpracování a co horšího - nepravdivé! Nazvat tenhle film historickým je vskutku troufalost!

Zlatý copánek (1988) (TV film)

Šišlavé Regině to mimořádně slušelo a Marta Vančurová mi připadala fádní a nemastná neslaná jako vždy. Časté téma v pohádkách, bohužel zpracování se ničím nevyšvihlo nad slabý průměr!

Nevěsta z obrázku (1983) (TV film)

Socialismus z toho páchne na sto honů! Neužitečné knížátko se musí naučit tahat těžké pytle s obilím, jinak by byl jen nespolehlivé budižkničemu a vyžírka. A Rozárka se mi nelíbila, ale proti gustu...

S Hudbou Vesmírnou: Je nám teplo! (2015) (hudební videoklip)

Příjemné překvapení: Bujné, vtipné, dovádivé, ba i rozpustilé, a přesto vkusné a slušné!

Illusion (1975)

Závěr filmu - čistá iluze! Chápu autora, řešení není v lidských silách a Boha společnost už dávno odvrhla jako nepotřebnou veteš, kanadská společnost stejně jako česká! https://www.youtube.com/watch?v=dxkketlwkgo

Kdyby byly ryby (2014) (TV film) odpad!

Kam až klesla česká pohádka, u nás kdysi tak vytříbený filmový žánr? Na tomhle škváru vyrůstají dnešní děti? Nemám slov! - - - Pěkný komentář honajz.

Istanbul, věčná Byzanc (2007) (TV film)

Ta "věčná Byzanc", tak slibně uvedená v názvu, se objevila jen kratičkou zmínkou na začátku filmu a jednou nesmyslnou větou na konci. Dokument byl roztříštěný, nesystematický a nelze mu to ani vyčítat, zjevně měl jediný cíl: přilákat turisty. - - - Film je starý deset let a je to na něm vidět. Dnešní Turecko se stále víc islamizuje a vzdaluje se tak sekulárnímu politickému zřízení Mustafy Kemala Atatürka, svého zakladatele. V dokumentu se objevilo i pár nesmyslů jako např. pojmenování Modré mešity "katedrála", což už přede mnou i v jinak výborném komentáři zmínil uživatel anatheman. A úplně nejslabomyslnější větu, která v dokumentu zazněla, si dovolím ocitovat: "Druhů náboženství je mnoho, víra však je jen jedna!" (Jen tak pro zajímavost: Turecko se nepřibližuje Evropě, jak by si EU zbožně přála, ale my se přizpůsobujeme Turecku. V Praze se prodává kebab takřka na každém kroku a v hospodách se smí kouřit pouze vodní dýmky. Zábavné zjištění? Ani ne.)

Pamětnice (2009)

Realismus až do morku kostí, místy přecházející v karikaturu. Generace poválečných maturantů je skvěle vystižena, herecké výkony skvělé. (Až na Vlastu Fialovou, ale ta přehrává vždycky, všechno a všude!) Hlavní hrdinka Miluška Bínová v podání Libuše Švormové snad nemusela být až tak moc originální, moje sympatie tím sice nezískala, ale "proti gustu žádný dišputát", jak už s oblibou říkával pan mlynář v Babičce. A co se týče statečnosti a odvahy zastat se člověka, který je u vládnoucí moci v nemilosti, takového hrdinu abys hledal i v poledne s lucernou! Včera, dnes i zítra!