Život v časech "Panství Downton" (2014) (TV film)

Svět anglické aristokracie v bouřlivé první polovině 20. století. Bylo příjemné vidět evoluci místo revoluce a slyšet, že alespoň tehdy ještě existovala pevná vazba mezi privilegii a zodpovědností. Seriál Panství Downton se mi líbil pro svou autentičnost, pro tu naprostou věrnost a dokonalost ve vykreslení prostředí a dobové atmosféry. A v tomto dokumentu jsme viděli, jak toho bylo dosaženo. Ve všem se poradce A.B. vyznal a na všechno měl měřítko přesně na milimetr, nejen na prostírání stolu. Na to jak mluvit, jak jíst, pít, jak se oblékat, pohybovat, bavit, jak vychovávat děti, jak (ne)pracovat... Na všechno, jen znalostí o katolické víře se mu jaksi nedostávalo. Jak jinak by mohl dopustit, aby za kmotra při katolickém křtu byl přizván nekatolík, což je věc nemožná i dnes, kdy katolická církev sice zažívá mnoho otřesů zvenku i zevnitř, ale něco takového je prostě nemyslitelné!

To neznáte Hadimršku (1931)

Tak už ho znám a mohu říci, že námět nic moc, trochu frivolní a trochu banální. A Vlasta Burian - no, prostě jako Vlasta Burian, občas "přesahuje všechny mezky". I některé další hlášky jsou dobré. Např. "Lezete sem jako do chlíva. A když se vleze do chlíva, tak se řekne 'Požehnej Pán Bůh!'

Pracka v láhvi (1978) (TV film)

Dobrá inscenace. Dokonce tak dobrá, že se v ní dá vydržet i ta jinak dost nesnesitelná Regina. Ta mimochodem i tu hysterku hraje dost mizerně a nepřesvědčivě. Inu, komu není shůry dáno, ani na DAMU nekoupí.

Anděl Páně 2 (2016) odpad!

Ačkoliv se s autorem v jeho názorech ne vždy shodnu, tohle napsal výstižně: http://sklenenykostel.net/index.php/menu-literarni/menu-recenze/3452-andel-pane-2 Dále výborná recenze Kamila Fily (viz Britrik). Výstižně CSSML. PS. Mně to zkrátka nedá a musím uvést aspoň to podstatné z výše uvedeného odkazu: "Žije se tam mezi bílými obláčky v jakýchsi ruinách, které připomínají tak nejvíc pozůstatky vysídlených vesnic ve vojenském prostoru Doupov v době, kdy jsem byl na vojně; svatí nechodí včas do práce, andělé hudrují na těžkou službu, pije se tam svatomartinské víno i zelená a andělé se po opici probouzejí s těžkou hlavou; člověk ani Bůh tam není bezpečný před posměchem, Panna Maria si dělá legraci z Pána Boha kvůli potopě světa, která, jak se dovídáme, nebyla Boží záměr, nýbrž Boží nešikovnost, ze svatého Josefa si andělíčci zase dělají legraci, že je paroháč – dřív takové vtipy dělali nevěrci a odpůrci křesťanství ve snaze dehonestovat a ponížit Pána Ježíše a Pannu Marii, nyní je dělají křesťané sami pod odborným dohledem svých kněží."

Anděl Páně (2005) odpad!

Obětovala jsem půldruhé hodiny - když se v těchto dnech tolik mluví o dvojce - abych se podívala aspoň na jedničku. Musela jsem se hodně nutit a přemáhat, abych u této nechutné slátaniny plné urážek a rouhání vydržela až do konce! Ani se mi o tom nechce psát! Jen chci vyslovit svůj úžas nad těmi "katolíky", kteří takovéto blasfémii tleskají a ještě ji doporučují svým i cizím dětem!

Pohádka o melancholickém králi (1934)

Na tuto prvorepublikovou reklamu na margarin jsem se dívala při pečení vánočního cukroví... Není nějaký animovaný filmeček i na Heru - vlastní sestru másla?

Pohádka z tajgy (1951)

Zlo bylo potrestáno a oklamaným se dostalo pomoci neboli pohádka, jak má být!

Megastavby (2004) (seriál)

Když jsou peníze, tak jde všechno. :-( Viděla jsem pouze jeden jediný díl - stavbu Burdž Kalifa ve Spojených arabských emirátech - takže nehodnotím. Dokument se nezmiňuje o jedné "maličkosti", totiž o tom, že ve 158. patře je nejvýše položená mešita na světě. Takový temný flíček na kráse této budovy, který nám má připomenout, že tento úspěch vědy a techniky se nachází v zemi vyznavačů falešného, zvrhlého náboženství a že jediné, co jim můžeme přát, je zanechání bludů a nalezení skutečné věčné Pravdy.