Leningrad (2009)

Přestože některé scény se mi nezdály dost věrohodné a jiné bych ve filmu klidně mohla postrádat, film splnil moje očekávání, řekl, co říci chtěl a měl, a tak s trochu přimhouřeným okem mu dávám 4 *. K té čtvrté mu mírně dopomohla i skutečnost, že se dnes o těchto kapitolách historie málo mluví a mladá generace o nich neví vůbec nic.

O statečné Kačence aneb krčma hrůzy (1972)

To, co dnes poskytuje divákovi zpravodajství televize Nova a čtenářům zase třeba Blesk, tj. bulvární informace, to dříve přinášely kramářské písně. Loutkový film O statečné Kačence aneb Krčma hrůzy je inspirovaný právě těmito starými kramářskými písněmi. Byly kdysi velmi oblíbené a svůj vrchol popularity zaznamenaly v polovině 19. století. Většinou se zakládaly na nějaké skutečné tragické události a byly vyprávěné, resp. zpívané lidovým jazykem za doprovodu flašinetu. Pro lepší představu byly provázeny obrázky znázorňujícími děj písně. O statečné Kačence, která se nelekla loupežníků a pomstila smrt svého otce, vypráví Jiří Suchý a místo obrázků nám děj ilustruje loutkový film. A nutno říci, že půvabný, roztomilý film, který vynikající tradici českých loutkových filmů nezůstává nic dlužen. Tak jen s odvahou! Tuhle hrůzostrašnou historku můžete vidět zde: https://www.youtube.com/watch?v=bx8AztSRWtQ

Equilibrium (2002)

Totalita. City jsou nezákonné, cituschopní jsou likvidovaní. Zdá se vám to přitažené za vlasy? - Ještě před několika lety by se každému zdravému člověku zdálo stejně nepředstavitelné, že básničkou Jiřího Žáčka v čítance pro 2. třídu ZŠ se bude zabývat Ministerstvo školství, protože je "genderově nevyvážená" a že na to bude mít zmíněné ministerstvo celé specializované oddělení? Ta nevyvážená, nebezpečná básnička zní takto: "K čemu jsou holky na světě? Aby z nich byly maminky, aby se pěkně usmály na toho, kdo je malinký. Aby nás měl kdo pohladit a povědět nám pohádku. Proto jsou tady maminky, aby náš svět byl v pořádku." Mimochodem: Equilibrium v překladu znamená vyváženost! (Psáno 16.ledna 2017)

O Maryšce a vlčím hrádku (1979)

Co jméno, to kvalitní ryzí kov: Zuzana Renčová (námět), Dagmar Berková (výtvarník), Ota Sklenčka (vypravěč), Luboš Fišer (hudba), Vlasta Pospíšilová (režisérka). - Zvláště něžný výtvarný projev paní Berkové dělá z téhle pohádky malý skvost! https://www.youtube.com/watch?v=qrO6eOYcK30

Láva (2015)

Ubohý námět, mizerná animace, nudná písnička... co se to stalo s Pixarem? Po úvodních slovech písničky "I have a Dream" jsem čekala přinejmenším boj za občanská práva sopek! Když se nekonal, přidala jsem z vděčnosti ještě 1*.

Ptáčátko (2016)

Animace tradičně dobrá, jen ten dvojí obraz jsem jaksi nepochopila a šel mi tak trochu na nervy. Až potud dobré. Ale: Nemohu se ubránit dojmu, že se mi Pixar pokouší podsunout něco nekalého... Asi jsem v zajetí konspirativních teorií!

Až já budu velká (1981) (TV film)

Když pominu mdlý, nevýrazný projev hlavní představitelky, musím přiznat, že mne zaujalo jak téma, tak i jeho zpracovaní. Nabízí se otázka: Jak bych zareagovala já? Popravdě řečeno - pokusila bych se pomoci, ale asi bych se bála, jestli situaci i svůj vlastní stres dokážu zvládnout. Nemám - bohudíky - s poskytováním první pomoci žádné zkušenosti.

Rozloučení s Petrohradem (1972)

Bylo nebylo... Nevím, jestli se tato epizoda ze života slavného skladatele Johanna Strausse odehrála právě tak, jak ji líčí Fridův film. Ale jedno vím jistě: Tenhle film se po všech stránkách povedl! Scénář, kostýmy, herecké výkony, krásná hudba. Nikde tvůrci filmu nesklouzli do kýče, do nasládlého sentimentu a za to jim patří náš dík! Ještě musím vyzdvihnout vynikající výkon představitele hlavní role Girta Jakovleva, a to nejen za dirigentským pultem! V závěrečném koncertu na rozloučenou, když zní finále z opery Michaila Ivanoviče Glinky Život pro cara, mi opravdu běhal mráz po zádech. Film mne velmi příjemně překvapil, byl to skvělý filmový zážitek ve vánoční době. V ruském znění je možno shlédnout zde: http://megogo.net/ru/view/7899-proshchanie-s-peterburgom.html