Ponette (1996)

Asi mi měla chvilkami ukápnout slzička, ale bohužel po celý film neukápla. Nerada se nechávám citově vydírat, je-li záměr tak průhledný jako zde. Celý film Ponette stojí i padá s roztomilostí a přiznávám i s hereckým výkonem představitelky titulní role. Umím si docela dobře představit 15 minutový film na téma "jak malá holčička překonávala ztrátu své maminky." A my diváci bychom byli ušetřeni těch "roztomilých" (místy silně nepřirozených) dětských blábolů... Ale to by pak byl úplně jiný film. Nevím, jestli mne měl ten myšlenkový guláš v dětských hlavách dojímat nebo rozesmávat, spíš nad ním žasnu a v duchu naříkám: "Ó, pane Doillone! Ó, Francie, první dcero Církve!" (A v tuto chvíli mi asi konečně ukápne ta dlouho očekávaná slza. A ne jedna!)

Esther and the King (1960)

Tak tohle bylo jako napít se po dobrém vínu octa! Brrr! Slabé, naivní až hloupé, skrz naskrz hollywoodské!

Zlatá niť viery na Britských ostrovoch (2013) (seriál)

Ani nevím jak a stala jsem se nadšenou fanynkou tohoto mladého, sympatického režiséra. Všechny jeho filmy, které jsem zatím viděla, považuju za vynikající. Viděla jsem i zajímavý rozhovor s Markem Poláčkem o jeho práci a o mnohém dalším - třeba i o tom, že je potřeba jít proti proudu, chce-li člověk zůstat normální. - - - Také tento třídílný dokument, který přibližuje dějiny Církve ve Walesu, je skvělý a jsem ráda, že se občas objeví ve slovenské televizi, naposledy v tv Lux.

Noc s králem (2006)

Výpravný historický film, který spojuje příběh Knihy Ester a půvab orientální pohádky. Možná by se slušelo hledat nějaké historické nesrovnalosti, jistě by se našly, ale nevidím v tom žádný smysl. Pro mne to bylo nečekané, příjemné překvapení v dnešním deštivém odpoledni. Kromě krásné podívané i starozákonní poselství, že Bůh svůj lid nikdy neopouští! - - - DAVIDOVO VÍTĚZSTVÍ NEPŘIŠLO PROTO, ŽE DOBŘE BOJOVAL, ALE PROTO, ŽE OPRAVDU VĚŘIL!

Moja misia (2004) (seriál)

"Tak sme postavili kríž ako prvý bod, ku ktorému sme sa chodievali modliť... každý večer sme sa modlievali ruženec", říká o začátku své mise na Poštárce P. Bešenyei. K 9. dílu (Poštárska telenovela /Slovensko): Materiální bída, ale ještě mnohem horší je v romských osadách bída duchovní. Salesián P. Peter Bešenyei, misionář mezi slovenskými Romy, o tom ví své - pracoval 15 let s romskou komunitou na sídlišti Poštárka u Bardejova a další roky na neblaze proslulém Luníku IX v Košicích. Jeho skromná a nenápadná práce bez mediálního humbuku přináší výsledky: první vyučení, první maturanti. I kdyby změnil život jen několika lidí k lepšímu, je to úžasné dílo! P. Bešenyei, P. Kuffa... Zjišťuji, že mi chybí slova, abych vyjádřila svou úctu a obdiv k těmto obětavým kněžím! Bůh jim žehnej! A Marku Poláčkovi díky za tento dokument!

Jako kouř marihuany jsou verše básníků (2001) (TV film)

Poetický snímek s využitím textů ze Seifertových posledních básnických sbírek, dobových záběrů z historie našeho národa i promluv samotného básníka. Dojalo mne jeho vyznání se z lásky k básníku Holanovi ("měl jsem ho rád pro jeho osamělost"), z celoživotní lásky k Praze (Kdykoliv zadívám se na Prahu— a dívám se na ni stále a vždycky bez dechu, protože ji miluji —, obrátím mysl k Bohu... abych mu poděkoval... Až budu jednou umírat — a bude to již brzo —, ještě mi bude ležet na srdci úděl tohoto města), stejně jako jeho bilancování v závěru života a úvahy o blížící se smrti. - Včerejší výročí: 29 let od básníkovy smrti.

Silverado (1985)

KDO BUDE POSLEDNÍ V SALOONU, PLATÍ! - Western, jak se sluší a patří, bylo tam všechno, co tam být má. Moc krásně to vyjmenoval v komentáři Lima, nemám co dodat. Dobře jsem se bavila, a to je i pro tenhle žánr ta nejlepší vizitka. PS. A těch mrtvejch - chtělo to dělat si zářezy na pažbu. :))

Bella a Sebastián (2013)

Původně jsem nechtěla srovnávat se seriálem z roku 1965 Cécila Aubryho, protože by toto nové zpracování v žádné kategorii neobstálo: děj, herecké obsazení, hudba. Film pro mne postrádá ono kouzlo, kterým seriál oplývá a není to jen tím, že jsem jiná a že i svět je jiný. Zde oceňuji krásnou kameru a kouzelné záběry horské přírody, ale myslím, že změny v ději filmu neprospěly. Z Césara, zastánce tradičních hodnot a čestnosti, se stal notorik, postavu pašeráka ("moderního" člověka) nahradil nacistický důstojník, který se jakoby zázrakem obrátí a nasadí život pro Angelinu a dokonce se přimlouvá za záchranu židovské rodiny (!). Nakonec jsem neodolala a pustila si starší seriál... Já to tušila... snižuju na 3*.

Son směšnogo čelověka (1992)

Filmu, animaci nechybí vůbec nic - jako vždy dokonalý, skvělý Petrov! Jestli někomu něco chybí, pak je to Dostojevskij, resp. jeho povídka. Zatím jsem ji nečetla, ale podívám se na ni, do té doby spoléhám na komentář IdaHutt. Dokonalé obrazy rozvráceného a zkaženého světa, ráje, pekla ... a kde je Bůh?

Navštivte ráj (1990)

Zase jedna temná stránka historie! Stále se opakující, věčné téma: Deportace, internační tábory, příkoří páchané na nevinných, utrpení lidí, které válka a nenávist rozděluje! Ale také rodinná soudržnost a láska, která má sílu všechno překonat! Film mi dost sympaticky přiblížil japonskou, byť už dost amerikanizovanou komunitu v USA a její mentalitu.