The War of the Vendee (2012)

Film z období Velké francouzské revoluce, kdy se v kraji Vendée postavilo venkovské katolické obyvatelstvo proti revolučnímu vojsku - "Za Boha a za krále"! Po třech letech bojů bylo toto povstání krvavě potlačeno. Tento masakr je často označován jako první genocida novodobých dějin. (Jakobínský generál Westermann napsal nadšeně do Paříže: "Občané republikáni, Vendée už neexistuje! Pod našimi šavlemi zaniklo spolu s jejich ženami a potomky. Na oznámení této zprávy mám právo, sám jsem pošlapal děti koňmi, zmasakroval ženy. Nelituji ani jediného vězně. Zabil jsem všechny." ) Počet zabitých se odhaduje od 400.000 do miliónu lidí. Tato "epizoda" z krvavé revoluce je takřka neznámá, zato Francouzská revoluce je glorifikována ve všech čítankách a dějepisech. Film ale nepůsobí tak krutě, jak by se mohlo očekávat. Důvodem nejspíš bylo obsazení všech rolí amatéry - dětskými herci. "Ve filmu hrají naše nevinné katolické děti", říká režisér, scénarista a kameraman v jedné osobě Jim Morlino. A jejich výkony byly prostě úžasné, strhující a natolik dojímavé, že bylo možné zamhouřit oko nad nedostatky amatérského filmu a udělit 4,5, resp. 5*. Film můžete shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=skJJswUkueA&fbclid=IwAR3uqNA4Y_9wsIxZwVs5cxcpXEzdGIp37XD6yJzSZUJ2ZmQVwOem2722fcE&ab_channel=Petronivs777

Cesta do Santa Fe (1940)

Rozporuplná postava Johna Browna: Byl to náboženský fanatik a prototyp teroristy či americký národní mučedník? Od tohoto filmu nelze samozřejmě objektivní odpověď očekávat. Pro mne byl film zajímavý především tím, že jsem poprvé viděla Ronalda Reagana coby herce.

Soukromí mistrovského díla - Caravaggio: Zajmutí Krista (2009) (epizoda)

Bylo to jako navštívit světoznámou galerii a zastavit se u jednoho mistrovského díla s odborným průvodcem. Velkou část dokumentu zabírá takřka detektivní popis vystopování osudů tohoto Caravaggiova díla.

Dominikáni - řád bratří kazatelů (2013) (TV film)

Ačkoliv mi Schmidtův rukopis osobně příliš nesedí a vizuální stránka filmu mi připadá někdy až příliš rozptylující, považuji tento dokument za natolik významný a přímo nabitý informacemi, že nemohu hodnotit jinak než 5*. Doporučuji! - - - Dík patří ČT2, která film uvedla ve sváteční den a ve velmi příznivém čase.

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

Všechno tu už bylo řečeno, resp. napsáno. Za mne jen tolik: Pokolikáté jsem viděla Pytlákovu schovanku, nevím. Ale jedno vím jistě: Znovu a znovu se výborně bavím.Tenhle film nestárne, je jako vzácné archivní víno!

Ubožáci (1982)

Hluboce podprůměrné! Všechno je na tomhle filmu mizerné: herecké výkony, hudba, střih. Mimochodem jaký smysl mělo to zastavování obrazu? Měla jsem dojem, že se dívám na nekvalitní dvd - a to už vůbec nemluvím o té trapné oslavě revoluce, ani ta se jim nepovedla - v tomto případě ovšem bohudíky! Zato patos by se mohl krájet!

Bible: Starý zákon (1958) (seriál)

Jako žádné dílo ani tento seriál není bez chyby. Našlo by se... Ale má také nesporné klady: Jednotlivé díly jsou krátké, je v nich řečeno to podstatné a navíc věrně předloze. Jsou to podle mne takové filmové ilustrace ke Starému zákonu, které najdou své využití nejen pro děti při výuce náboženství. - Jen mne udivuje, že si jich zatím kromě nás nikdo nevšiml! Zatím po shlédnutí tří částí nehodnotím, ale vidím to bez problémů na 5*.

Po svatbě (2006)

Moje velké očekávání film v žádném ohledu nesplnil. Nezaujal mne, dokonce jsem ani nevěřila hrdinům jejich city! Od Jorgena (Rolf Lassgård) jsem takřka až do konce filmu očekávala nějaký podraz. Po jeho "vtipných" hláškách v úvodu ("Anna se bude vdávat mnohokrát. První svatba je vždycky těžká...") by ani nebylo divu! Přiznávám, že prvních 15 minut jsem se naivně domnívala, že zápletka filmu bude vystavěna na kontrastu života v chudé Indii a bohaté dekadentní Evropě, reprezentované v tomto případě Dánskem. To bych toho ale chtěla moc! Nic proti Rolfu Lassgårdovi, je to jistě velký charakterní herec, stejně tak Mads Mikkelsen (Hon) nebo jejich ženské protějšky - chyba se skrývá někde jinde. Scénář je uměle vykonstruovaný, zápletka plytká. Poučení z filmu nikde žádné. A prostředky, jimiž chce paní režisérka dosáhnout úspěchu (opakované detaily rtů, úst, uslzených očí aj. a stále dokola), se brzy okoukají a ztrácejí velmi rychle na účinku. Ta Indie tam zřejmě byla jen pro zvýšení atraktivnosti filmu, pochopila jsem to dobře? Kdyby hrdina pracoval v nějaké charittivní službě v méně atraktivním prostředí, nebylo by to zkrátka ono, že?

Notting Hill (1999)

Naivní, hloupé, místy až nesnesitelně. Banální a nepravděpodobná zápletka jako z červené knihovny, ale pokud se nemýlím, tak červená knihovna neoplývá vulgaritami a nevkusem tohoto kalibru. Dávám 3*, ale jen a jen pro hezkou tvářičku Julie Roberts a nesmělou plachost Hugha Granta. Popravdě řečeno ve filmu Rozum a cit se mi líbil mnohem víc.