Bourneovo ultimátum (2007)

Jde asi o nejlepší díl trilogie. Nejnapínavější a nejakčnější. Řekla bych. Ale jinak je to pořád dokola. Jason ještě nemá úplně jasno, jak to s ní vlastně bylo a ještě zcela nepomstil smrt své milované přítelkyně. A pořád zjišťuje další a další skutečnosti. Ale agent se v něm holt nezapře. Umí vše řídit (tady honička na krosce, pak policejní auto v NY), umí mluvit snad všemi jazyky, umí výborně utíkat, skákat, bojovat, střílet, nezastaví ho ani výbuch (jen malinko omráčí), ani všichni policajti v Madridu,… Drobný potíže mu působí akorát čističi. Taky je chytrej jak vopice... No jo, je to holt dobře vycvičenej agent. Ze začátku sice nic moc, ale ke konci už hodně dobrý. Chcete vědět nějaký rozuzlení? Tak tady máte nápovědu: 4/15/71. ;-) Už je vám to jasný? No, ale jelikož Bourne asi ještě nemá tak zcela jasno a jako správnej agent ještě musí vyřídit pár účtů, kdo ví, jestli nebude nějaký další pokračování. Někdo tento filmík považuje za nejlepší akčňák vůbec. Já musím konstatovat, že to nebylo vůbec špatný, ale osobně dávám přednost nesmrtelnému Willisovi…

Bournův mýtus (2004)

Pokračování Agenta bez minulosti….. Bourne nechtěl agenta dělat, chtěl mít od všech pokoj a užívat si klidný život. Jenže oni ho zase vyšťourali, šli po něm a dokonce mu zabili jeho milovanou přítelkyni. A to nemůže zůstat bez odezvy. Navíc Bourne ještě nemá úplnej obrázek o tom, co kdy a kde prováděl a ani neví, jak se doopravdy jmenuje. A tak odhaluje další záhady ve svým životě. Zase je tady honička, tentokrát v taxíku (co ty ruský stroje všechno vydrží), děj se přesunul do Berlína a Moskvy a taky tady hraje Kája Roden (a zase rusáka), což mě celkem potěšilo. ….. mi připadá, že nic novýho nepřineslo.

Agent bez minulosti (2002)

Matt měl štěstí, že ho našli zrovna hodní rybáři, kteří mu vytáhli kulky (ne ty jeho) a čip s bankovním účtem, dali mu najíst, oblečení a dokonce i peníze (kdyby narazil na nějaký pašeráky, tak by to asi tak dobře nedopadlo, ale mohla se rozjet akce už na začátku). Ztratit paměť je špatný a ještě horší je, když vás chce někdo zabít a vy nevíte proč. No a dlouho to neví vlastně ani divák a tak může s Bournem rozplétat jeho příběh a zjišťovat, co se to tu, k sakru, děje! :-) Mě se teda líbila honička Mini Cooperů (což byla sranda - to autíčko se všude vleze), útěk z ambasády (asi kvůli mariňákům a pohledem na mé oblíbené útočné pušky :-)) a Paříž. Taky sem docela vděčna, že partnerku nehrála žádná kozatá akční blondýna. ;-) Připouštím, že akčňák je to sice nadprůměrný, ale že bych z něho nějak zvlášť uchcávala…

Panoptikum (1981)

Tobe Hooper mě „svým masakrem“ docela navnadil a tak sem se chtěla podívat na jeho další film, kterej mám ve sbírce. Hned na začátku je jasné, že půjde o horor ryze béčkový. Proč? No proto, že sou tam vidět kozičky. :-) I když já si původně myslela, že holčina má tak maximálně deset let (ale ty kozy mě vyvedly z omylu). No, nic, dál. Američani sou fakt divní. U nás (teda pokud mě paměť neklame) se na žádných poutích nevystavovala zrůdná zvířátka a dítka. Zase musej mít něco extra. :-) No a jelikož hlavními postavičkami jsou tady opět nadržení puboši (jak jinak), nenapadne je nic méně geniálního, než přespat ve strašidelným domě (a při té příležitosti si asi zkusit i zapíchat). Jenže je z toho vyruší samotnej Frankenstein (teda aspoň jeho maska). Podle obalu divka sem myslela, že hlavní vraždící postavičkou bude další krvelačnej, hrůzu nahánějící klaun, ale tady jde pouze o nadrženýho Frankenstaeina, kterej nenahání nic. Teda pak akorát ty puberťáky. A proč že má vlastně tu strašidelnou masku? Protože je pod ní ještě něco strašidelnějšího. Je to takovej Vetřelec vs. Predátor, ovšem v jednom. :-) Při svém hodnocení sice zohledním rok vzniku, ale jinak musím přiznat, že mě to až zas tak moc nebavilo. Prostě průměr. Příště snad sáhnu po lepším Tobeově filmu.

Texaský masakr motorovou pilou: Počátek (2006)

Jak se vezme známý název a hodí se k tomu: Začátek, Počátek, Zrození a nevím ještě jaký jiný hovadiny, smrdí to propadákem na sto honů. Já ovšem v tomto případě nesouhlasím. Mně se to líbilo. Byla to docela masakrální podívaná s povedenýma záběrama a tohle bych si jako remake dokázala představit víc, než to co bylo vytvořeno v roce 2003. Akorát je k tomu nabídnut jakýsi předvoj událostí. Než doběhnou úvodní titulky, tak se dozvíme, jakým způsobem se Tommy narodil, jak byl odlifrován do popelnice a jak ho našla paní Hawitteová a vzala si ho pod ochranná křídla. A ještě stihneme rychlovývoj do roku 1969, kdy se musí zavřít jatka, Tommy přijde o práci a to se mu fakt nelíbí a vypořádá se s tím po svém. A díky této okolnosti se v malém městečku zrodí i nový sheriff. A ten fakt stojí za to. Musí se mu ovšem nechat, že se umí o rodinu docela dobře postarat. No a do toho se taky zjevují dva páry mladej lidí a jednomu z bratrů se zrovna moc do Vietnamu nechce. Ale to dělá hroznou chybu, protože sheriff mu dá takovej výcvik, o jakém se mu ani v těch nejděsivějších můrách nesnilo. Jen by mě zajímalo, jestli si R. Lee Ermey tohle natáčení užíval víc než ve FMJ. Je to zase jeho hereckej koncert, ve filmu určitě vynikl víc než samotnej Leatherface a já právě za něj hvězdu přidávám. A taky s ním byla sranda! „Proč si to udělal?“ „Kvůli rovnováze.“ :-) A kdyby jedna z holčin nedržela v životě jen ptáka a lak na nehty, nemuselo to dopadnout tak krásně brutálně (nějak se jí nedařilo vysvobodit svýho vietnamskýho hrdinu, ve sklepě plným různorudej nástrojů). Takže jí za to vlastně můžu spíš poděkovat, že. :-)

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Jak už sem někde psala, nejsem fanouškem remaků. Hlavně těch, který se točí na film, kterej báječně funguje sám o sobě. Prostě to nechápu. Zas jde jen o to, se na někom přiživit. Vezme se něco, co má atmosféru, děj a nápad a nechá se akorát jméno a základní kostra (aby to lidi přitáhlo) a zbytek se prostě zprzní tak, aby to nějak bylo. Tady musím ovšem konstatovat, že tento remake ještě není tím zdaleka nejhorším. Ovšem s přibývajícím zhlédnutím (a po vidění originálu) to má klesající tendenci. Jelikož jde o zpracování nové, tak dítka jsou víc nadržená a víc zhulená. Pak zastaví nějaké vyšinuté holčině, kterou vezmou do auta a ta si kdo ví odkud ;-) vytáhne zbraň a nechá si hlavou prohnat kulku. A jelikož J. Biel je přece jenom uvědomělá (to ji asi zprasil její pánbíčkařskej fotr v 7th Heaven), musí prostě sehnat nějakýho poldu. A to neměla dělat. Protože místní Sheriff má svérázné vyšetřovací metody a ještě svéráznější rodinku. Možná, že tu byly o něco drsnější scény, ale atmosféra je pryč a nějak se to tady zbytečně natahuje. To je útěk – schovávačka – vyděšení a vřískání – útěk někam jinam – schovávačka… a tak furt dokola. Leatherface tu sice dostal o něco víc prostoru, ale nějak to prostě celý není ono. Mě se vlastně asi líbil jenom R. Lee Ermey.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Začíná to docela hezky: pěkně naaranžovaná, z hrobu vykopaná mrtvolka. Pak následuje takový malý poučení, abyste nikdy nebrali stopaře, protože nemůžete vědět, jakýho šílence si do auta naložíte. No, jde vlastně o bandu hipíků, kteří se snaží najít dům, ve kterém dva z nich strávili dětství. A to neměli dělat, protože sousední dům neobývají zrovna ti nejmilejší lidé. Ale já se jim teda nedivím. Co s mládeží, která vám vleze bez pozvání do domu? Pozvat je na večeři. :-) A Franklin, kterej nejen, že je na vozíku, ale ještě se chová, jak romazlenej fracek si stejně nic jinýho ani nezasloužil! Kamera i obraz - typické pro 70.léta a navíc některé záběry vypadají docela autenticky. Škoda jen, že taková krásná práce s motovkou nedostala možnost vyniknout v detailnějších záběrech. Ale honička po lese a její zvuk byl záležitostí nad míru luxusní. Ale nekonečné vřískání té holčiny mi docela lezlo na nervy. :-) Je asi nepopiratelnou pravdou, že skoro každá rodina má ve skříni nějakého kostlivce, ale tady ta docela pošahaná rodina jich má hned několik a ani je neschovává zrovna ve skříni. ;-) Ale docela mě zarazil konec. Čekala sem něco jinýho. Aspoň nějaký vysvětlení, dopadení, vyšetřování a vono nic. Ale taky dobře. Tak jak to dopadlo - to nebylo vůbec špatný. Na obalu divka stálo necenzurovaná verze a mě by docela zajímalo, co by na tom vlasně chtěli cenzurovat? Mě to připadlo docela mírný. :-) I když na rok 1974 to asi muselo být celkem maso. Tak dobře, nejen na ten rok, ale i dnes to působí velice dobře. A já se zase bavila. „Rád dosvědčím společenský význam tohoto filmu u jakéhokoli soudu.“ Stephen King. Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete "Film je satirou tradičních rodinných hodnot a odráží deziluzi Američanů po Vietnamské válce, aféře Watergate a ropné krizi v roce 1973. S bujarostí skoro karnevalovou staví vedle sebe momenty ničivé síly a nejodpornějšího děsu." Také Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. "Uvedení Texaského masakru motorovou pilou - snímku klíčového pro další vývoj hororvého žánru, stejně jako komerčně nesmírně úspěšného podniku - probudilo mnohé spory a následné zákazy, a to zejména ve Velké Británii, kde se právě rozbíhala kampaň proti brutalitě a obscénnostem ve videofilmech. Hooperův snímek je esencí vizuálního násilí jedné éry. Byl uveden v Cannes, kopii drží ve svých sbírkách Muzeum moderního umění v New Yorku a kritičku Carol Cloverovou inspiroval ke slavnému knižnímu přemítání (Men, Women and Chain Saws; 1992). Kritik Rex Reed prohlásil tento intenzivní snímek s neúnavným rytmem a kvazidokumentárním stylem za jeden z nejděsivějších filmů, jaké kdy byly natočeny. Prestižní Londýnský filmový festival šel dokonce tak daleko, že film nazval "nejlepším snímkem roku 1974""."

Škola rocku (2003)

Docela sem se na to těšila. Ale myslím, že u komedie bych se měla celkem bavit a tady sem se ze začátku docela nudila. JB je v podstatě docela dobře praštěnej, což mám ráda a taky zpívá jako nasranej havran :-) Ale celkově mě to nějak nedostalo, ale nápad to byl celkem dobrej. Taky děti byly šikovný (nejvíc se mi líbily vokalistky – jako ne konkrétně ony, ale jejich hlasy, že! :-D). Ale musím přiznat, že jako dítě bych takovýho učitele rozhodně brala. Sice bych asi skončila na pozici bedňáka nebo ochranky, ale furt lepší než třeba zeměpis! ;-) Tato školní kapela působí poněkud nesourodě, ale rock jim jde (i když já teda dávám přednost starším frajerům v kůži a s tetováním :-)). Jo a co to vlastně znamená „Být v kočičím pyžamu“ ?

Na ostří nože (1997)

Chcete vědět, jak přežít v přírodě na Aljašce a navíc ještě když vás sleduje lidožeravej medvídek? Zeptej te se Aleca a Anthonyho. Nebo se aspoň podívejte na tento filmeček. Alec s Anthonym (tady je snad ještě sečtělejší a inteligentnější než jako Hannibal a navíc je to charakter!) jsou neuvěřitelně okouzlující chlapi. Ale to není vše. Ještě úžasnější je další herec, který jim nahání hrůzu. A to je Bart the Bear. Dokonce má na čsfd i svůj herecký profil! To mě docela dostalo. :-) Taky tu můžete najít inspiraci, jak někomu udělat překvápko k narozeninám. Pěkně děkuju! :-) Naučíte se i hledat sever v přírodě. Metody to jsou zajímavé, ale kluci asi nechodili do skautu, protože jaksi pozapomněli na lišejníky, pařezy anebo jen na obyčejný východ a západ slunce. Ale odpusťme jim to. Měli to ve scénáři…;-) Když už kvůli ničemu jinýmu, tak doporučuji tento film kvůli krásné přírodě (ne, romantik se ze mě fakt nestal – myslím drsnou přírodu! :-D) a míšovi Bártovi.

Takoví normální zabijáci (1994)

Neviděla sem to snad deset let a pamatovala si z toho akorát základní kostru. Úplně mi vypadlo z paměti, že tam taky hraje R. Downey Jr. a T.L. Jones. No a taky sem zjistila, že v tom příběhu má prsty Tarantino. Tak to už mě teda nepřekvapuje vůbec a ledaco to vysvětluje, že! :-) Taky nutno dodat, že si s tím Oliver poradil dobře. Oceňuji zejména kameru a různé pojetí (čb, jedna barva, animace, amatérská kamera,…) Všechno to vypadá jako jedna velká jízda a vraždění a zneužívání se dá v podstatě natočit i veselým způsobem. Což je taky nářez. :-) Fascinace masovýma vrahama je ve světě asi běžnou záležitostí (ať to působí jakoli zvráceně a šíleně). Musím přiznat, že mě tito vrazi dostávají taktéž, ale týká se to pouze těch filmových, kteří si se svou obětí dokáží vyhrát a vraždu vymazlit do detailů. Mickey a Mallory se s tím ale nijak zvlášť nepářou. A proč taky, že? Vždyť to jsou vlastně jen Takoví normální zabijáci… Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete