Planeta Krull (1983)

Když jsem to viděl poprvé asi ve 12 letech byla to bomba, ale před nějakou dobou jsem se na to podíval celý natěšený a ono už to taková bomba nebyla. Filmu se nedá vytknout zajímavý námět a provedení některých scén, např. návštěva chrámu v bažinách je opravdu povedená. Je zde ovšem skutečně patrný velký rozdíl mezi exteriéry a interiéry, což mi poněkud kazilo dojem z filmu. Ve svém žánru jde ovšem jistě o jeden z průkopnických filmů a stojí ho za to vidět. Pokud jste zarytí fanoušci fantasy, tak neváhejte.

Bohové musejí být šílení 2 (1989)

Druhý díl potrhlé komedie nám přináší další propletený děj. Nemůžu si pomoct, ale dvojka se mi líbila ještě o něco více než jednička. Právnička a zoolog, kteří ztroskotají se svým letadlem neznámo kde, dva pytláci, děti od Xi a v neposlední řadě dva zdatní bojovníci za svobodu, každý ovšem za svoji stranu. Umně namíchaný lektvar zábavy pro celou rodinu, který pobaví zaručeně všechny. Je dost těžké vybrat nejlepší moment, ale přikláním se pro tentokrát k akci „Jak získat pštrosí vejce snadno a rychle“. :-)

Bohové musí být šílení (1980)

První díl o dobrodružných osudech křováckého lovce Xi. Vlastně je to tak trošku humornější pohled na střed dvou odlišných kultur. Co může způsobit jedna prázdná sklenice od coca-coly? Pro mě povedená komedie, která vás nenásilně osloví svým, někdy možná potrhlým, ale často originálním humorem bez hektolitrů tělních tekutin a stupidních dialogů. Jako nejvtipnější scénku v tomto případě nominuji Xiho jako řidiče auta. :-)

Bezstarostná jízda (1969)

Cesta dvou motorkářů za svým snem a hledáním svého světa. Nejde jenom o přesvědčivé výkony hlavní dvojce, vlastně bych mohl napsat trojice, o hudební složku filmu, ale zejména o myšlenku film. Touha po tom být svobodný, sám sebou a užívat si se střetává se světem, který jí není vždy otevřen, viz. „křupani“ v maloměstě. Byl pro mě tragický konec obou hlavních hrdinů překvapivý? Když se nad tím zamyslím tak asi ne. Kdo hledá inspirativní snímek o hledání svého místa ve světě, nemůže být tímhle filmem zklamán.

Fargo (1996)

Cynický thriller ze „všedního života“, aneb co se stane, když si vypočítavý manžel najme únosce na svoji žen, aby dostal peníze ze svého tchána. Bohužel se mu to tak trochu vymkne z rukou. Skvěle propracovaný děj, který mě místy šokoval! Film není žádná limonáda, plyne si sice poklidně stejným tempem, jako zcela obyčejný příběh, potom ale občas dojde k události, která by snad mohla vybočovat z normálu, ale divákovi to snad ani nepřipadne, protože je omámen klidnou atmosférou zimy, kterou se film snaží držet po celou dobu. Některé věci vám tak dojdou až zpětně a vy se jim možná „hořce“ zasmějete a nebo je necháte spíše být bez pocitu. Nejvíce mě v tomto ohledu zpětně šokovala scénka kdy jeden z únosců likviduje těla svých obětí, nebo bych měl spíše napsat nohu? Kdo uvidí pochopí. Fargo je rozhodně film, který stojí za to vidět vícekrát a vychutnat si jej.

Spaceballs (1987)

Parodie jak má být!Princ vagabund, akční princezna, a robot s panenským poplachem. :-) To je vážně komedie. Podívat se na to ještě jednou tak začnu vyznávat sílu de Schwartze také. Pro příznivce sci- fi a Star Wars zvláště naprostá nutnost! Jako nejvtipnější scénku v tohoto filmu zřejmě nominuji celý film, ne dělám si trochu legraci, vyhrává pročesávání pouště. :-)

L. A. - Přísně tajné (1997)

Stará dobrá Amerika 50. let. Zdánlivě nenápadný film, který se ovšem ve výsledku skvěle podařil. Nejvíce bych vyzvedl výkon Russella Crowe, který mi jako policista určený pro „špinavou policejní práci“ utkvěl nejhlouběji v paměti. Perfektně se hodil do role horkokrevného mstitele týraných žen, který se dá sice snadno napálit, ale má dobré srdce. Nečekejte nic míň než skvělou atmosféra a k tomu pořádně zamotaný děj, který vám nedá ani na chvilku možnost se od filmu odpoutat. Na závěr budete odměněni stylovou přestřelkou s překvapivým zakončením celého příběhu. Neváhejte ani na chvilku.

Dvojníci (1984)

Staří známí jsou opět na scéně. Tentokrát se z nich stávají dvojníci zazobaných ale bojácných milionářů. Se svými svéráznými způsoby pak vnesou zmatek do celého okolí. Nečekejte žádný převratný děj, ale spíše spoustu skvělých hlášek a humorných situací. Jako Nejvtipnější scénku v tomto případě navrhuji, aplikaci „psychoanalýzy v praxi“, aneb jak se stát z doktora pacientem. :-)

Dva machři mezi nebem a peklem (1972)

Staří známi tentokrát v rolích protřelých letců. Po tom, co jsou nuceni nouzově přistát v pralese a seznamují se s místní komunitou hledačů diamantů, se dají na nový způsob podnikání. Dodávají místním lidem potraviny a na oplátku dostávají diamanty, bohužel však nejsou sami. Celý spor je tak nutno vyřešit tradičním způsobem, vždy fungující pěstní domluvou. :-) V tomto případě možná trošku slabší děj, který naštěstí vyvažují oba dva „komici“, jsou ve vrcholné formě. Jako nejvtipnější scénku v tomto případě navrhuji scénku testování „nového“ letounu, před začátkem komerčního využívání. :-)

Dva výtečníci (1977)

Moji oblíbenci opět na scéně, tentokrát v plné parádě. Po tom, co se stanou tak trochu neplánovaně policisty, přepadnou policejní stanici, se s vervou pouštějí do boje s organizovaným zločinem. Tenhle film se jim opravdu povedl, spousta humorných scén bláznivých momentů a samozřejmě i klasická závěrečná mlátička. Jako nejvtipnější scénku v tomto případě navrhuji situaci, kdy si Bud hraje na hluchoněmého. :-)