Město (2010)

Tři a půl. Vskutku Nelítostný souboj jak vyšitý jen trošku méně bravurní. Bavil jsem se, ale zas tak moc ne.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Nemám rád válečné filmy. A z Vojína jsem si po prvním shlédnutí odnesl pouze pláž a kulometné hnízdo na jejich cestě. Teď s odstupem musím uznat, že je to film příběhově, motivy a tématy tak bohatý, že určitě ještě mnohokrát zhlédnu. Tolik různých minitémat a námětů, které se tam objevily, skoro jakoby esence války, dávají hutný materiál k hodinám přemýšlení a znovu-prožívání. OK.

127 hodin (2010)

Řekněme tři a půl. Mohl bych samozřejmě dát jasné čtyři za režii Boyla, který z ničeho udělal dobrej film, ale to nechám intelektuálně založeným kolegům. Mě zajímá jen jedno - jak jsem se bavil a zkrátka je to taková z nouze ctnost. Nic se tam neděje, nemá to osobnostní vývoj a tím ani pořádný příběh. Ale takové uvědomění, že uřezat si ruku je opravdu ale opravdu těžké a dobrý konec, který mi zkrátka vždy vhrkne do očí slzy, to na ty těsné čtyři dotáhly. Víc ani ň. A to jsem to ještě viděl v kině, v televizi nevím...

Umírající zvíře (2008)

Nemyslím si, že bych tento film dokázal ocenit ve dvaceti, ale teď jako třicátník již začínám pomalu ch-á-p-a-t. Je to o životě, o nevyužitých šancích a šancích nových, o vývoji a o plynoucím věku a následných konotacích. Jak to říct srozumitelně - chytlo mě to svou civilností, opravdovostí, upřímností a Penelope je opravdu kouzelná.

Star Trek (2009)

Nu - takže poprvé v kině - nejlepší film roku 2009 bez debat - zkrátka chytl a pustil až na konci s pocitem parádní ale vskutku výsostné jízdy. Teď jsem si ho dal podruhé a potřetí - a zkrátka bombastičnost a napínavost se samozřejmě vytratila - ale tohle je dobrej příběh, dobrej film. Vývoj postav je znamenitý a nemám strach, že by to snad na počtvrté už nebylo ono. Vau!

Muž ve stínu (2010)

Líbila se Vám Devátá brána? Ta hustá atmosféra, výborná hudba a skvělý herecký výkon hlavního hrdiny? Tak neváhejte a podívejte si na tohle. Obdoba bez mystických vsuvek. Snad jen jediný rozdíl bych vytkl - myslím, že podruhé, když už budu znát celou zápletku, mě ten film nebude bavit. Ale to ověří čas.

Martha, Frank, Daniel a Laurence (1998)

Máte chuť na nějakou romanťárnu a chcete něco chytřejšího, s dobrými herci a neortodoxním dějem? Dejte si tohle, chytrá, dobrá pohodička.

500 dní se Summer (2009)

No dobrá tedy. Zlomilo mi to srdce, rozdrtilo na padrť a bolelo tři dny, takže jsem chtěl celou dobu dát jen tři, ale uběhl týden a ten film ve mě pořád zůstává. Ok - takže jedna věc je love story, která má jakoby neortodoxní rozřešení, pěknou myšlenku, ne že by takhle nekončil nikdy žádný film, ale přec jen obvyklé to nebývá. Druhá věc, řekněme si na rovinu, herecké výkony žádná sláva probůh. Dva velmi nadaní a charismatiční herci, ale že by vytvořili postavy, na které budu vzpomínat do konce života, to asi ne. Naprostý průměr. Celý film vlastně je naprostý průměr, ale celkový dojem je silný. Dávám tři a půl.

Počátek (2010)

Ha Ivan - ne vlastně ne, Počátek. Konečně! po delší době film, u kterého jsem byl od začátku do konce v neustálém radostném očekávání, co režisér ještě připravil. První půlka - naprosto dokonalý úvod do děje, do světa, kde se měla odehrát hlavní zápletka. Druhá půlka - nejsem zkrátka schopen, ať přemýšlím jak přemýšlím, zhodnotit, zda-li mělo všechno svou logiku anebo ta krásně nastavená pravidla Nolan sám nakonec překračuje, aby si pomohl v ději. Vše krásné, ale kyselá pachuť zůstává a to mi to celé kazí. Každopádně, Ok, rozporuplný, ale dobrý zážitek.

Defendor (2009)

Nu tak já nevím - asi tři a půl. Jednu věc musím říct - jsem rád, že to nesklouzlo k mnou očekávanému sestupnému tempu typu - výborný začátek s výborným nápadem a pak už není co říct, takže to jen dorazit do konce. Takových filmu už jsem viděl přehršel a dost jsem se bál. Leč po silném začátku, přišly slabší chvilky, ale ke konci jsem se brnění v zádech ba snad ani slzy v oku neubránil a to značí, že příběh se konal a příběh se vyvíjel a příběh měl konec, tak jak se u slušného příběhu sluší a patří. Jo a nesmím zapomenout, že polovinu celého dojmu nedělá nic jiného než skvělá hudba. Takže - tři a půl, OK, dobře, že jsem viděl, ve zlatém fondu to mít nebudu. Toť vše.