Creed (2015)

Faktem je, že Jordan, nedokáže ani omylem zahrát tak charakterní roli, jako je Rocky. Jako nástupce je tedy jen slabý odvar. Věřím, že s lepší výpravou, by se z toho dalo vymáčknout trochu více emocí, ale i tak, je to poměrně dobře zvládnutej příběh. Co mi přišlo jako další mínus, tak rozhodně atraktivita soubojů. Rockyho filmy, ať byly jakkoliv staré, měly prostě při zápasech lepší kameru i choreografii. Creed sice je, vášnivej boxer. Ale vždycky mu bude chybět to, čím byl Rocky výjimečný. A to velké srdce. Jako pocta Apollu Creedovi je to dobrý film. Ale jako další Rocky, určitě ne. Doufám, že tahle série nebude pokračovat, protože člověk nepotřebuje vidět všechno. A určitě nejsem jediný, kdo si myslí, že by Rocky neměl umřít na plátně...

Ant-Man (2015)

Ant Man hraje v Marvelovském universu jednoznačně druhé housle. Vůbec to ovšem nevadí! Z filmu je jasně cítit, že se nejedná o snímek, na kterém bude stát celá třetí fáze, takže si na nic víc ani nehraje. Je vtipný, pohodový, naivní, rodinný a nenucený... Scénář je jednoduchý a přímočarý, stejně jako hlavní záporák. Je to ovšem skvělá jednohubka, kterou nic nebrzdí a skvěle doplňuje příběhy z tohoto vesmíru. Za mě jednoznačně spokojenost :)

Fakjů pane učiteli 2 (2015)

Že to nebude můj šálek čaje, jsem tušil... Ale že půjdu na film bez scénáře, s kadencí humoru tři vtipy za hodinu... To jsem fakt nečekal. Pokusů o humor sice bylo dost. Ale tak těžce primitivních, že by mě možná pobavily před deseti lety.

Spectre (2015)

Filmy Casino Royale a Quantum of Solace mě bavily, protože byly na Bonda nevšední. Upustilo se od klasických stereotypů a Daniel Craig vdechl Bondovi nový život. V obou případech se tak z klasického Bonda, staly normální, akční filmy s chytrou zápletkou a zajímavým Craigem, které si na nic víc nehrály. S velkolepostí to nemusely přehánět. Měly totiž jednoduše dobře napsaný scénář a to stačilo. Se Skyfallem se začalo vše vracet do starých kolejí. Takže jsem byl jedním z mála těch, které film moc neoslovil. A Spectre už zase pohodlně pokračuje v oněch kolejích klasické série. Což znamená, že mě příliš neoslovil. Kamera je skvělá a první polovina filmu zajímavá. Film nabírá příjemné tempo a v roušce tajemna se rozpíná jeho děj. Jenže pak najednou zjistíte, že jde o naprosto banální zápletku, kterou odhalíte při prvním náznaku. A graduje pouze tím, že je osobní. Hodně osobní. Napětí se tu zvyšuje především scénami, kde je v ohrožení Bondova partnerka a občas tím, že má Bond na kahánku. Ale to je klasika... Ovšem to už je záležitost především druhé poloviny filmu. Tam už se to zvrtne v klasickou nudnou podívanou, kde je agent jejího veličenstva ve všem nejlepší a z jeho dokonalosti a chladného výrazu vám skřípou zuby. Trochu jsem se obával, jak svoji roli zvládne Dave Bautista. Ale překvapivě, mě právě scény s ním bavily nejvíc. Třebaže toho moc nenamluvil. Honička v autech vypadala slibně a byla koukatelná. Škoda, že nebyla o něco zajímavější. - Pokud mi ovšem něco sedělo. Pak to byly scény, kdy Craig dostával od Bautisty nakládačku. V tu chvíli jsem měl opět pocit, že 007 není nadčlověk. Opět jsem věřil, že jde jen o svérázného agenta, kterého prostě Craig skvěle zahrál a dal mu jinou tvář, než pro něj byla běžná. Ale bylo to jen pár scén... Mně prostě tenhle, pro Bonda tak typický, styl nesedí :) Nemluvě o nevýrazném záporákovi, který má působit o to hrozivěji, protože má osobní vztah k Jamesovi. Ve skutečnosti to ovšem odvádí pozornost od jeho skutečné moci, kterou vlastně tvořily i postavy z předešlých dílů. Což vlastně na vážnosti oné postavě taky nepřidá. Je to spíš nejjednodušší scenáristický tah, jak snadno a rychle vytvořit antihrdinu.

Terminator Genisys (2015)

Co mě docela příjemně potěšilo byl fakt, že jsem Arnoldovi většinu času toho terminatora fakt věřil. Ovšem ne pokaždé.To, jednoznačně, špatně pochopené polidšťování, je fakt děs. Klidně přijmu zestárlého terminatora. Ale fakt nepřijmu terminatora s city. To si raději pustím čístlo pět žije... než abych poslouchal, jak vraždící stroj někoho hodnotí, zda li je dobrý člověk, či nikoliv. Abych tedy shrnul ony klady filmu, tak musím říct, že kamera mě docela bavila. Místy byly i příjemné efekty. O to zvláštnější ve mě zůstal pocit, když jinde ty efekty stály za vyliž prdel. Jako skvělý tah, hodnotím využití Johna Connora, jakožto záporáka. Má to ovšem háček... To, proč se Connor chová, jak se chová, si musíte vesměs vydedukovat sami. Ve filmu se rozebírají všelijaké nesmysly. Ale tady tomu vysvětlení moc nedali... Pan Taylor očividně při sledování T1 a T2, nedával moc pozor, nebo u toho vyhulil nějakej nekvalitní šmejd. Jinak by totiž z oněch filmů vycítil, že Cameron se obratně vyhnul jakémukoliv vysvětlování, či rýpání se v cestování v čase. A celý film soustředil na příběh, akci a emoce. A samozřejmě k tomu měl důvod. Tady se bohužel furt dokola jen tlachá a tlachá o nesmyslech, které nemají význam, protože jsou vycucané z prstu a vy je stejně nemáte šanci chápat. Navíc je děj tak neskutečně zamotaný, že ačkoli se snažíte vše pochopit, brzy to vzdáte. Veškeré vysvětlování vás přestane zajímat a prostě ho ignorujete. A protože to asi někdo tušil, tak ve druhé polovině filmu už se prakticky nic nevysvětluje. Hledat tedy v příběhu logiku nemá smysl. A nějaké otázky ohledně paradoxů cestování časem? Nezájem... Ovšem samotné cestování časem, zřejmě tvůrcům přišlo tak skvělé, jakožto námět, že z něj udělali středobod dění. A vy se v tom všem brzy tak ztratíte, že absolutně ztratíte zájem o příběh. Především, protože časem zjistíte, že ten scénář je tak děravý, že čím více byste mu přicházeli na kloub, tím lacinějším by se film stal. A to, už jen v úctě k Arnoldovi, nechcete... Tím, že film přestane od půlky cokoliv vysvětlovat, vám k té apatii značně pomůže. Paradoxně ovšem, je tu dost ukecaných scén, které jen zbytečně natahují stopáž a člověk si z nich nic nevezme. Upřímně nechápu, jak to mohl Cameron posvětit, když se ve filmu vůbec nedrží základů, na kterých byly první dva díly postaveny. Občas mi přišlo, jako by měl film fascinovat třináctileté diváky. Ať už přihlouplými akčními scénami, nebo nevyvedenými pokusy o humor. Každý skalní fanoušek, který si při slovu terminator vybaví sešlou tvář Michaela Biehna, efekty strejdy Winstna a kamenné hraní Schwarzeneggera, nebude tenhle film akceptovat. Je to jen další uhlazená, přeplácaná, přeefektovaná slátanina, se špatným scénářem a nudnou výpravou. Do větších detailů se pouštět nebudu, ačkoli těch (co to kurva je?) momentů jsem při sledování zažil víc než dost. Ale jen tak namátkou... Fakt že Kyle Reese je v pátém díle svalnatější než terminátor, je přinejmenším k smíchu... Abych to shrnul. James Cameron je jen jeden... A pro mě i nadále, končí terminátoří série druhým dílem.

Méďa 2 (2015)

Příšerně přetáhlá stopáž a nudný scénář. Holt, co fungovalo v jedničce, se tvůrci pokusili uplatnit i ve dvojce. Jen k tomu přidaly nějaké ty dost nezajímavé průtahy. Některé vtipy byly skvělé, až to nebylo k uvěření... a nad některými zůstával rozum stát. Zasmál jsem se, ale těch absurdit, tam byla vážně spousta :)

Kmeny - Tuning (2015) (epizoda)

V podstatě nic neříkající dokument, který ukazuje staré a nové. O subkultuře tuningu a její podstatě, čili vylepšování sériových aut, prakticky nic neřekne. Je zde vidět chiptuning mustangu a to je vše. Žádná výprava, spousta zbytečně hluchých míst, kde se nic neděje, jen dokola hraje ta samá, ohraná část jedné písničky. Informace žádné a vyloženě tuningový krasavec, se v dokumentu neobjeví ani jeden. Čekal jsem něco úplně jiného... Tohle je spíš o amatérských závodnících.

Poltergeist (2015)

Já prostě nemám horory rád a tohle byla spontánní akce, která sice neskončila totálním brakem. Ale nebyla to žádná sláva. Film začíná stejně, jako 90% naivních, amerických hloupostí... Sam Rockwell a Jared Harris sice potěší... ale to je tak vše. Některé postavy se chovají zcela nelogicky a jdou zcela proti proudu veškerého dění. Stejně tak velký úlet je pak samotná postava, ztvárněná Harrisem. Možná, kdyby Rockwell trochu zatancoval, byla by to větší paráda... Ale tohle byla vyloženě jen slátanina několika hororových prvků dohromady. Jako by si tvůrci nebyli jisti tím, co zabere na diváka nejvíc, a tak dali zlu vícero podob, ať si každý vybere. Temná strana síly, tak vypadá každou chvíli nějak jinak a nakonec se objeví mecenáš, který v tom všem zmatku a chaosu, najde systém, jak z pohádky o kouzelné fazoli. Co peklo zchvátí, to už nenavrátí... ale možná, že když dáte na karabinu provaz, tak to dáte... Klasické, laciné lekačky a staré triky, které jsou v každém hororu. A přesně proto, tenhle žánr nevyhledávám. Film beze smyslu.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Popravdě už mě to ani nebaví... A koho taky má bavit sledovat nekonečné souboje, kde se nikdy nikomu nic nestane, ať už to schytá ocelovou tyčí kamkoliv. Opět všechno až šíleně naivní a megalomanské, až z toho skřípou zuby. Logiku by v tomhle příběhu člověk jen těžko pohledal, ale to už jsme si od čtvrtého dílu museli všichni zvyknout. Ale tady se to opět posouvá o úroveň výše, protože naši automobiloví spasitelé světa, se snaží získat zařízení, s jehož pomocí najdou šmejda, kterej se je snaží zabít... a on, se je při tom samozřejmě snaží zabít... a proto před ním utíkají... (wtf?!) To, proč Toretto, místo toho, aby toho šmejda přejel, začal skákat jak klokan z mrakodrapu na mrakodrap (wtf?!), aby ukradl ono zařízení... jsem vážně nepochopil. Klasická, desetiminutová bitka, kde si každý s každým dá čtyřicetkrát pumelici do ksichtu a na konci by to nikdo nepoznal, byla vylepšena a posunuta na novou úroveň. Nazval bych to level Star Wars... Pravda, auta už nejsou co bývala, tak proč do toho nemixnout prvky z jiné úspěšné série... vždyť jim to fungovalo... To, že pro Paula je mechanismus kliky doposud neobjeveným tajemstvím, je asi kapitola sama pro sebe, stejně jako předávání si "horkého bramboru". Největší pojeb v mých očích, ovšem zůstává pan Shaw, který je nesmrtelný, nezničitelný, nepolapitelný, nedostižný, nezranitelný, bohatý, všudypřítomný... Docela by mě zajímalo, proč všichni hledají to Boží oko, když se sakra mohli zeptat pana Shawa, kde kdo je... ten ví úplně všechno, s odchylkou na dva centimetry. A jeho představení hned v úvodu, je zoufalost z nejubožejších... Ten film není nic jiného, než sbírka totálně vymletých a dementních kravin, bez logiky... Stejně ovšem dám tu jednu jedinou hvězdu. A to především kvůli kameře, která byla občas vynikající a občas zase ne... Kvůli soundtracku. A kvůli rozloučení s Paulem... To a prvních 5minut Toretta s Lety, jsou jediné části filmu, stojící za zhlédnutí.

V oku tornáda (2014)

Jako vždy, někdo přišel s naprosto suprovým nápadem, natočit film o tornádu: "Je to skvělej nápad, protože to lidi žerou. A co by to bylo za podívanou, kdyby jsme troškařili, že? Takže jim tam dáme jedno? mm... neee... dvě? tři... no... pro jistotu hned sedm tornád! A zahrajeme si na honěnou. Prvně budeme nahánět tornádo a pak zase tornádo nás! A aby jsme tam měli i nějakou dramatickou dějovou linku, tak nechám přes cestu padnout auto, dva stromy a dva sloupy elektrického vedení. Ať to má pořádnou zápletku... Na zaplácnutí tam hodíme supermegagigaultrahyperuber tornádo, které bude z nějakého nepopsatelného důvodu, na jedné straně rychlejší, než na druhé." (wtf?!). Je tam pár super záběrů, které běžně ve filmech o tornádech neuvidíte. Kazí to ovšem fakt, že filmaři opět dali přednost dobře viditelnému tornádu, před děsivým a realistickým vyobrazením. Takže když pak zíráte na všechna ta tornáda, tak to ve vás ani nevyvolá žádné pocity. Jsou to prostě nablýskaná Bentley, která sice dobře vidíte, ale k realitě vás to ani na chlup nepřiblíží. Scénu v kanále a videa na rozloučení jen zmíním, ale komentovat asi netřeba...