• Krátkometrážní

Bezva ženská na krku (2016)

Bylo to vtipné, ale chvílemi také nuda. Když by divák chvíli usnul, o nic z děje by asi nepřišel. Je to nenáročná filmová jednohubka, která na chvíli člověku může zlepšit náladu, ale žádné dlouhodobé a zapamatovatelné stopy v lidské mysli nezanechá. Navíc vždy příliš přemýšlím a tentokrát si kladu otázku, jak vdané paní učitelce na prahu čtyricítky Vomáčkové mohli spolužáci přezdívat Koprovka? Copak se i za svobodna jmenovala Vomáčková? Já znám ze života pouze jeden pár, který to tak měl. To, že by svého otce-dědu neznala jeho rodina (aspoň tak, jak to bylo prezentováno ve filmu), je hodně vykonstruované. Petr Vaněk v roli školního inspektora byl sice typově vybrán dobře, ale svou roli zahrál mizerně. Škoda, že nebylo využito skvělé herectví Ondřeje Malého, kterého znám zatím pouze z vážných-dramatických filmů (zejména hlavní role ve filmu Pouta, 2009). Jeho obsazení do role kominíka bylo oživením filmu. Příliš prostoru ukázat svůj talent však nedostal. O neherectví nesourodé dvojice milenek - Tereza Kostková (40 let) + tragická Jenovéfa Boková (24 let) - snad není nutno psát. A co ten touto dvojící adoptovaný Vietnamec na konec? O tohle se celou dobu snažily? Proto si vybíraly ty nejlepší a nejkrásnější muže, aby nakonec adoptovaly Vietnamce? To byla divná tečka... Ze zubaře Vomáčky - Langmajera nám scénáristé udělali pěkného idiota. Stálo by za pokus rozvinout role místních rázovitých vesnických postaviček (Postránecký, Boudová, Tomicová). Ovšem Vetchého příbuzní (Ruml, Svarinská) jako by ve filmu ani nebyli. Absolutní herecká prázdnota. Všechno stálo především na Ondřeji Vetchém, který předvedl svůj standard. On film nikdy neskazí. Táborský rovněž pobavil, ale byl zde až příliš za šaška. A tak příjemně překvapila Petra Hrebíčková - herectvím i elegancí. Ale dost už o tom, jsou mnohem horší české filmy a je jich bohužel většina.

Trpaslík - Pondělí (2017) (epizoda)

Panebože, to je tak ujetý, až se mi to líbí. První čtvrthodinka nic moc. Kroutil jsem nad tímhle dílkem hlavou. Ovšem se zčernáním hlavního hrdiny jsem tomu přišel na chuť. Uvidíme, jaké bude pokračování. Prozatím Suchánek perfektní. Potěšilo obsazení Abrháma v roli dementního dědy a Šulcové jako fůrie. Hodnocení výkonů adolescentů se zdržím. Ovšem oceňuji, že školní lásku Jolanu obsadili tvůrci dnešní typickou - vypasenou - puberťačkou.

Svět pod hlavou - Stín kapradiny (2017) (epizoda)

Otřesný seriál, který mne kromě titulní písně ničím nepotěšil. Ovšem zaujal mne svou totální neobjektivností. Já jsem asi žil úplně jinde, nebo se tyhle hrůzy odehrávaly jen v Severních Čechách? Trojan snad má hrát normálního policajta-příslušníka VB, ne? Přitom se chová jako totální debil. Rozumím, že je zřejmě třeba přidat špetku nadsázky. Co je ale moc, to je moc. Na potkání mlátí neznámé lidi, každého uráží a ponižuje. Nástup vesničanů na povel je už totálně z jiného světa. Večerní sledovačka měla být humorná? Režisér snad chce divákům vsugerovat, že před 35 lety se tady žilo jako za Heydricha. S tímhle tím zmršeným seriálem byste, páni autoři, měli jít někam.... 10% za Kratochvílku.

Jak se zbavit nevěsty (2016)

Slaboučká, hloupoučká komedie, která sice neurazí, ale ani nenadchne. Z velmi slabého scénáře nešlo více dostat. Nevěrohodné, nadsazené a místy trapné scénky gradují v němou šlehačkovou rádoby grotesku. Nechápu, proč je taková plytká slátanina podpořena prostředky, které by měly být určeny na hodnotné projekty. Postavy filmu jsou vypreparované z jakéhosi nereálného světa pražské smetánky. Z filmu čiší obdiv snobům, kteří nemají jiné starosti, než vztahy mezi sebou. Téměř není čemu se smát. Obsazení filmu je sice výborné, ale herci nemají co hrát. Skvělá je snad jen opět Jana Švandová. Další zbytečný film odsouzený k finanční ztrátě a zapomnění.

Návštěvníci 3: Revoluce (2016)

Vaříme z vody, nastavujeme kaši. Tahle komedie se nepovedla a nepomohla jí ani česká účast. Zajímám se o historii, takže chápu souvislosti a znám zde vystupující historické postavy. Ovšem běžné mase lidí mimo Francii určitě unikají souvislosti. Taky jim bude asi divné, proč je Marat pořád ve vaně. Takže nepovedená komedie především pro Francouze. Ani jim se ale určitě nemohla líbít. V porovnání s jedničkou totiž není vůbec vtipná, triků není příliš využíváno a celá působí poněkud levně. Další pokračování v sérii ztratilo smysl. Nejlepe se povedla závěrečná titulková skladba.

Trabantem z Austrálie do Asie (2016) (seriál)

Nevyužitý potenciál.... Tenhle typ cestopisů nemám rád: opakující se rádoby vtípky, násilný humor, neustále vypípaná sprostá slova, příšerná čeština, příliš mnoho informací o trablech s trabantem a málo o navštívených lidech a zemích, buranské chování, mezi místními jako sloni v porcelánu.

Poslední parlamentári (1977) (TV film)

Na tento televizní film jsem se moc těšil. Bohužel jsem však zažil zklamání. Téma nabízelo velký potenciál, který ale nebyl využit. Mohl z toho být dobrý napínavý film. Byla však natočena v podstatě pouze komorní psychologická televizní inscenace. V exteriérech se natáčely scény především s nefunkční německou technikou, s pojízdnými ruskými zbraněmi a jedna davová scéna s německými vojáky. Dalo by se očekávat, že dílo tak politicky exponovaného autora a tehdejšího ministra zahraničních věcí B. Chňoupka bude více finančně dotováno. Nedostatek financí je zde velmi patrný. I když jde v podstatě o psychodrama, nemusela se třetina filmu odehrávat v jedné ateliérové místnosti. Herecké výkony Haverla a Rajniaka jsou jako vždy velmi profesionální. Na nich vlastně celý film stojí.

Měsíc 44 (1990)

Poněkud slabší německé sci-fi. Triky mohly být i na dobu vzniku mnohem lepší. Spíše je to akční film, sci-fi je jen kulisa. Děj je docela nepřehledný. Film mne ani moc nenutil o ději přemýšlet. Žádné velké napětí ani dramatické scény. Stále jen tma a tma. Představa, že v roce 2038 s sebou někdo v kosmu vláčí magneťák, je úsměvná. Zkrátka slabší průměr.

Jekatěrina - Season 1 (2014) (série)

Velice zdařilý historický seriál. Je vidět, že financemi se nešetřilo. Dobře obsazené role, dramatický děj, krásné exteriéry a interiéry. Navíc mne jako patriota velice potěšilo, že se mnoho scén natáčelo v mém městě Kroměříži. Bylo to na přelomu zimy a jara 2014 hlavně na zámku a v obou zahradách. Kamarádi si zahráli v komparsu. Tak se v Kroměříži konečně podařilo po delší době natočit něco moc hezkého a neošizeného. Kterápak česká stanice ho koupí? Zatím mi udělala radost STV. Jinak na natáčení pohádek jsou místní už zvyklí. ČT zde také loni natáčela nový seriál Mattoni, který ještě nebyl vysílán. Tak uvidíme.

Vybíjená (2015)

Slabý a všemi tvůrci odfláknutý film. Kromě Babčákové a Vaculíka bez herců. Babčáková to sama nevytrhne a Vaculík nedostal moc příležitostí dokázat, že nezapomněl hrát. Jinak je z všech těch Genzerů a Suchánků cítit, jak rychle chtějí mít svůj výstup za sebou. Proto také slyšíme jen samé drmolení textu. Ty neustálé retrospektivy také filmu moc na kvalitě nepřidaly. Film nemá skoro žádný děj, není se v něm čemu smát ani o čem přemýšlet. Když už se objeví nějaká zápletka, tak není vůbec vypointovaná. Zkrátka zbytečný film udělaný jen tak bokem. U Nikolaeva bude v žebříčku asi na posledním místě. Věčná škoda, že takhle ztrácí čas a nenatočí opět něco kvalitního.