• Krátkometrážní

Bratři (2009)

Komorní rodinné drama na již 100x omílané téma. Přesto kvalitní film se skvělými hereckými výkony. 4*

Rychle a zběsile 5 (2011)

Nekompromisní akční nálož, ze které čiší testosteron a vůně benzínu. Jednoznačně (zatím) nejlepší díl série, nemůžu se dočkat pokračování. P.S. obsazení The Rocka do role drsného poldy bylo skvělou volbou.

Iron Man 3 (2013)

Asi půjdu trochu proti proudu, ale má vysoká očekávání se po shlédnutí Iron Mana 3 nenaplnila, dokonce bych řekl, že jsem trošku zklamán. Začátek je pozvolný a pomalu nás uvádí do děje, který je podle mě hlavní slabinou filmu. Nevím proč, ale celá zápletka mi přišla až směšně jednoduchá a hlavní záporák byl velmi nevýrazný (udělali by lépe, kdyby byl Ben Kingsley opravdu tím, za koho se vydával). Iron Manovy hlášky nabyly na četnosti, ale o to jsou hloupější a občas působí trapně. Stejně tak Tony Stark samotný, který se spíše než jako cool egoista chová trochu jako arogantní idiot. Zlepšení nastává v druhé půlce filmu, kdy na scénu přichází pořádná akce. Ta je ještě víc efektní a over-the-top než v předchozích dvou dílech a je podle mě nejsilnějším článkem filmu - společně s neotřesitelným hudebním doprovodem Briana Tylera. Konec je překvapivě ne-Starkovský, s takovým dojemným ponaučením pro bohaté superhrdiny :D, a nemůže chybět ani vtipný dovětek s Markem Ruffalem jako tease na Avengers 2. Celkově lepší, než dvojka, ale na 5 hvězdiček nedosahuje.

Red (2010)

"Sometimes things happen". Nářezová žánrovka s hvězdným hereckým obsazením, které rozhodně nepatří do důchodu. Akční scény jsou skvělé, občas sice trochu over the top, ale kdo by si stěžoval. Je zábava je sledovat a špetka nadsázky, se kterou se film nese, to jen vylepšuje. Hudební doprovod umocňuje takový ten badass "feel good" pocit. Pro mě lepší 4* a těším se na dvojku. "Old man my ass!"

Nevědomí (2013)

"Mission Impossible V: Klony útočí"... Tom Cruise se tentokrát jako údržbář Jack Harper z věže Tech 49 vydává na svou další nemožnou misi, na níž má zjistit, kým skutečně je a proti komu doopravdy bojuje. Po "bezpečnostním" výmazu paměti má totiž v hlavně jediné - čtrnáct dní opravování dronů, ochrany hranice a boje proti vetřelcům. Spolu se svou partnerkou Vicou musí tvořit efektivní tým, aby se pak oba po dokončení svého úkolu mohli přesunout na vesmírnou stanici Tetrad a z ní pak na jeden z měsíců Saturnu, Titan. A proč? Zemi totiž napadli Vetřelci, kteří zničili Měsíc, což způsobilo obrovské živelné katastrofy. Lidstvo nakonec válku vyhrálo, ale za cenu zničení své rodné planety. Ale je je toto pravdivý příběh? Jsou Vetřelci skutečně vetřelci? Jack tuší, že všechno může být jinak. Na rozdíl od své kolegyně totiž pobývá na Zemi moc rád a mívá takové zvláštní sny o jedné ženě, kterou moc dobře zná a přesto neví, kdo to je. Zvrat nastane, když ji potká v záchranném modulu ztroskotané lodi Odyssey, jako jedinou přeživší posádky, jejíž ostatní členy zabily drony, které kdysi opravoval...No, nakonec se mu s její pomocí a s pomocí od Jamieho Lannistera a samotného Boha, Morgana Freemana, podaří odhalit pravdu a odkrýt celé tajemství skrývající se v nitru Tetrady. "Fuck you, Sally." Oblivion je čistou esencí sci-fi a velmi podařenou kombinací několika nápadů z jiných filmů, dnes už legend svého žánru, jakými jsou Predátor, Star Wars. Vetřelec, Matrix, Tron, Terminátor... Jako celek to ale funguje velmi dobře a proto mi vůbec nevadilo, že jsem si při sledování na tyhle filmy vzpomněl. Oblivion totiž přináší i vlastní nápady, především zajímavý děj s několika zvraty a a krásně vymodelovaný postapokalyptický svět a hi-tech vybavení roku 2077. Vizuální zpracování je opravdu skvělé a hudební doprovod neméně velkolepý. Za mě 5*, lepší než Scottův Prometheus.

Terminator Salvation (2009)

Podle prvotních ohlasů zde na ČSFD jsem se trochu zhrozil a přistupoval k T4: Salvation s velkými obavami. Ty se ale naštěstí nenaplnily. Představa post-apokalyptického světa se mi líbila (hlavně díky skvělému cg) a dočkal jsem se několika skvělých akčních scén, které jsem si mohl díky chytré kameře užít ještě víc. Bale a Worthington se navíc svých rolí zhostili na výbornou a bez nich by to rozhodně nebylo ono. Samozřejmě tu chybí ruka Camerona a hlavně Arnold, kterého jsme se na pár sekund dočkali jen v celkem vtipném CGI zpracování. Ze série Terminátorů se jedná asi o nejslabší příspěvek, ale jinak je to nadprůměrný film. Slabší 4*

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Třetí Terminátor - tentokrát bez Camerona, se nese v takovém nostalgickém duchu zčásti parodujícím sama sebe (úvodní scéna s brýlemi, některé hlášky). Z Johna Connora nám vyrostl pěkný chcípák a tak opět potřebuje ochranu před novým Terminátorem, tentokráte T-X. Musím říct, že na Kristannu Loken je pěkný pohled a její Terminátorka je skutečně pěkná mrcha. Avšak proti osvědčenému T-800 nemá šanci. Stárnoucí Arnie na sobě zamakal a stále má pořádnou ránu. Arnold a právě skvělé akční scény jsou tím jediným, čím se může T3 chlubit. Příběh a scénář totiž bez Camerona za moc nestojí. Lepší 4*

Konečná (2013)

Arnold is back, bitches! A s ním i nekompromisní šerif zapadlého městečka Sommerton, který, ač postarší, si o svém volnu vždycky najde čas postřílet nějaké ty padouchy. A že mu to s tou brokovnicí a kulometem jde pěkně od ruky, stejně tak dobře, jako házení hlášek. The Last Stand má sice ohranou a prosťoučkou zápletku a je plný klišé. ale velmi dobrá (a až překvapivě krvavá) akce a Arnie mi to s přehledem vynahradily. 4*

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Málokdy se u sequelu podaří to, aby se vyrovnal svému předchůdci, ba co víc, aby ho překonal. U Terminátora 2 tomu tak je a Cameron tím dokázal, že pokud někdo umí pokračování, tak je to právě on. Příběh "dvojky" je velmi odlišný. Někoho možná zmate, že Terminátor poslán zabít S. Connorovou v prvním díle má teď jiné vzezření (a Robert Patrick ho hraje skvěle), a že jiný Terminátor, tentokrát poslán zpět zachránit Johna Connara, vypadá přesně jako ten, co chtěl před 10 leti zabít jeho matku. Jednoduše řečeno, Arnie teď hrajě toho "hodného". Ale tím rozhodně neztratil nic ze svého akčního potenciálu, spíš naopak. T-1000 je opravdu těžký oříšek, protože díky tomu, že je z tekutého kovu, je téměř nezničitelný. Na rok 1991 se dočkáme neuvěřitelných počítačových efektů, které si Cameron vyzkoušel už u the Abyss a zde jsou ještě lepší. Akce je opravdu dostatek a přestože Arnie nikoho nezabije, je na co se koukat. 5*

Terminátor (1984)

Terminátor, dítko Jamesa Camerona, které se stalo legendou a udělalo legendu i z Arnolda Schwarzeneggera. První film, ve kterém Cameron předvedl, jak velkým je perfekcionistou a inovátorem. Už samotný nápad by zasloužil vlastní ocenění - Píše se rok 2029 a svět je ve válce se stroji. Robot z budoucnosti s lidskou podobou je poslán zpět do minulosti, aby zabil matku nenarozeného dítěte, které se má stát vůdcem odboje proti robotům. Originální scénář napsal sám Cameron a sám si ho také zrežíroval. Výsledkem je film, který na svou dobu vyniká vizuálními efekty, akcí a na akční film i velmi hutnou atmosférou. Nezapomenutelný ve své roli je samozřejmě Arnie, kterému úspěšný terminátor dá se říci nastartoval kariéru. 5*