Vinnetou (1963)

Pěkná klasika, ale knižní předloha je mnohem a mnohem lepší. Škoda že film a kniha mají společné tak akorát jména hlavních postav.

Pan Smith přichází (1939)

Těžko hledat správná slova pro tento rozporuplný film. Americký, silně vlastenecký děj mi lezl na nervy a já byl po půlhodině zralej na ručník. Pak se ale začal odvíjet dramatický příběh, který táhne nahoru vynikající (pro mě rozhodně Oscarový) herecký výkon Jimmyho Stewarta, tento muž si na Oscara musel počkat ještě dva roky, za film Příběh z Filadelfie, ale já beru pana Smitha jako nejlepší Jimmiho práci. Po opětovném shlédnutí přidávám jednu hvězdu navíc, protože především Smithova procítěná 23 hodin bez přestávky dlouhá závěrečná řeč (ve filmu zkrácena na půl hodiny) patří mezi to nejlepší co kdy v Hollywoodu vzniklo. Pan Smith nebojuje pěstmi, ale slovy, a i když to vypadá, že už dávno prohrál, dokud stojí na nohách, bude bojovat dál, ať to trvá jak dlouho chce, někdo ho nakonec vysliší! Vynikající závěr vynikajícího filmu. Škoda že u nás ne moc známého.

Hotel New Hampshire (1984)

Kniha, ač trochu bizarní, byla naprosto skvělá. Když vezmete tento dlouhý román (něco přes sedm set stránek) a zkrouhnete ho do hodiny a půl, vypadá to přesně takhle. Během půl hodiny zemřelo půl rodiny a mě to připadalo k smíchu. Herecké obsazení výborné, předloha výborná, zpracování velmi špatné, takže táhni do prdele Tony Richardsone!!!!

Vražda na objednávku (1954)

Točil někdy Alfred Hitchcock nudné filmy? Možná ano. Já se u tohoto nudil možná prvních pět minut. Hned poté však začala napínavá zápletka neubývající na tempu a příběh ubírající se jasným směrem po sérii několika zvratů se chvíli co chvíli přesouvá jinam,do poslední chvíle se může stát cokoliv a diváka to neodtrhne z obrazovky. Tohle uměl jenom Alfred.

Jako zabít ptáčka (1962)

Jaký to poklad se skrýval v tomto filmu z dvaašedesátého roku. Dramatický příběh rasové nesnášenlivosti očima dvou malých dětí. Právník Gregory Peck jako zásadový muž, sám v boji proti všem, rozhodnut obhajovat pravdu a svého klienta i za cenu ztráty dobré pověsti a všech přátel. Zasloužený oscar pro Gregoryho Pecka, (malá role debutujícího Roberta Duvalla taky potěšila).

Prázdniny v Římě (1953)

Tak tady není co vytknout. Audrey je nádherná, Gregory je sympaťák a celkový příběh jednoho hezkého dne má i originální závěr,který je odproštěn od klasických romantických klišé. Romantické filmy nevyhledávám a nikdy jsem nevyhledával, ale tohle mohu kdykoliv vidět znovu a znovu. Pan William Wyler dokázal, že je jeden z největších režisérů všech dob.

Medici (2001)

Kdo se nudí a nechce trávit u filmu dvě hodiny, musí toto vidět, zaručeně pobaví.