Invalida (2023)

Nebyť dobrých ohlasov okolia ani to nezapnem, bohužiaľ som mal ale dať na prvý dojem a ušetril by som hodinu a pol na iný film. Miestami to bolo také, že heh, ale žiadne hurónske rehoty sa nekonali, inak docela nuda.

Oppenheimer (2023)

Keď som vravel, že Tenet bol asi zatiaľ najslabší Nolanov film, tak Oppenheimer išiel ešte trošku nižšie a absolútne nenaplnil očakávania. Tri hodiny dialógov, rýchle tempo a snaha povedať všetko spôsobuje, že je to proste len tvrdá technokratická biografia, bez nejakého hlbšieho rozpracovania postáv (najmä teda samotného Oppenheimera). Navyše je to miestami strašná motanica, keďže sa tam striedajú dejové línie a všetci protagonisti okrem C. Murphyho, R. Downeyho a Emilky sú dosť nevýrazní, takže sa v tej spleti mien a vzťahov dá rýchlo stratiť. Niečo asi ozaj nie je v poriadku, keď sa emócie snaží bičovať zvuk a hudba. Ešte aj ten jadrový test bol taký pomerne obyčajný. Nie je to zlý film, ale je podľa mňa vysoko overrated a teda bol som v imax sále a nevidím rozdiel medzi bežným multiplexovým premietaním.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Hádam prvá polka ma takmer unudila k smrti a tá zvyšná kde sa už minul zvyšok rozpočtu na akciu bola podpriemernou rutinou. Najnudnejší a najzbytočnejší film s Jasonom Stathamom so far.

Babylon (2022)

Film akože pocta svojmu vlastnému remeslu, kde postupne tušíte ako to dopadne a kam to celé smeruje a tým pádom to nie je tak diváka vťahavé, že by som to vydržal so záujmom sledovať celé tri hodiny. Miestami to svojou opulentnosťou neprirodzene tlačí na pílu a z divokej jazdy je postupne nie veľmi autentická dráma. Brad aj Margot v polohe kde im to sadne, Diego Calva priemer. Je to asi skôr film pre fajnšmekrov, nie pre širšie publikum.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Oceňujem snahu do akcie vniesť niečo nové (bitky medzi jazdiacimi autami, RPG kamerové zábery), no bohužiaľ to nestačilo popri tých nesympatických a nezaujímavých lokáciách. Prehľadné akčné scény sú síce stále super, ale to je pri tomto formáte a takom rozpočte skôr samozrejmosť, ako dôvod na pochvalu. A z týchto dôvodov to bola viac zívačka ako entertainment. Rovnako nudné boli aj vedľajšie postavy, pri ktorých sa neviem rozhodnúť či je väčší fail to, že hlavný záporák nerozdá ani jednu facku alebo že slepý číňan v pištolovom dueli vedie rovnocenný súboj s Johnom, ktorého netrafia niektorí vidiaci ani z metra. Zase raz zbytočný overhyped film, kde budú tento mentálny výplach ťahať cez 5 dielov, len preto, že zarába.

The Last of Us (2023) (seriál)

Ďakujem pekne, prvá séria Last of us vyhráva cenu za najviac overhyped seriál ever, vďaka tomu, že deväť epizód sledujeme distopický seriál o zombíkoch - takmer bez zombíkov. Veľké sklamanie, pripomína mi to Walking dead niekde v tých pokročilých sezónach, keď tomu dochádzal dych, tak to úsporne točili po lesoch a šetrili na akcii a maskách, tuto to máme hneď od tretieho dielu kedy to ide dolu vodou a skončí to v absolútne až by som povedal debilnom finále.  Hru som nehral, no viem si predstaviť, že toto by mohli byť cut scény pomedzi akciu, tam by to samozrejme až tak nevadilo. No čo funguje v príbehu v hre nefunguje v seriáli a to je celý kameň úrazu.

Fauda - Season 4 (2022) (série)

Štvrtá sezóna je rovnako tak ako jej protagonisti z komanda po troch skvelých sériach unavená. Prvá polovica už klasický pattern aký sme v tomto seriáli zvyknutí, zvyšok bol už pomerne zbrklý a celé to dosť béčkovatelo. Chápem, že po troch sériach sa to už nemá kam posúvať, no dalo sa to ukončiť aj dôstojnejšie.

Avatar: The Way of Water (2022)

Pokračovanie Avataru je v rámci svojho žánru určite masterpiece a treba to jednoducho vidieť v 3D, ideálne imax. Ale tým, že je to dvojka tak sa jednoducho nevyhneme porovnávaniu a tu podľa mňa dvojka ťahá za kratší koniec čo sa týka vžitia sa do príbehu. Zatiaľ čo v jednotke to išlo vďaka postave Jakea Sullyho priam dokonale, tu sme hneď hodení do sveta Na'vi a to čo ma chytilo za srdce pri jednotke tu absolútne nefunguje. Vlastne jediné čo film ťahá je vizuál, zvyšné aspekty ako príbeh, emócie atď jemný nadpriemer. Takže efekt jednotky po troch hodinách filmu v duchu "oh nie už to skončilo" tento krát striedajú myšlienky "super, ale už som celkom usedený".

Třináct životů (2022)

Veľmi dobre natočené, bez zbytočných klišé a emočného tlačenia na pílu, s dôrazom na autenticitu. Vlastne skôr to ide žánrovo po bezpečných chodníčkoch, z ktorých to nijak extra nevybočuje. Herecky tak anglicky hovoriaca trojka nedostáva nejak extra priestor sa predviesť, takže skôr len známe tváre pre lepší marketing. Zaraďujem to medzi tie lepšie "based on true story" filmy, celá táto výnimočná udalosť dostala celkom dôstojnú poctu.

Monstrum - Příběh Jeffreyho Dahmera (2022) (série)

Veľmi silný začiatok a koniec a medzi tým to tak nejak lavírovalo medzi zaujímavejšími pasážami a nudou, takže za mňa to pokojne mohli stlačiť aj na 7-8 epizód. Tým, že ich bolo toľko, tak je to raz viac thriller, raz rodinno-sociálna dráma, potom to zas tlačí na ľavicové témy a v konečnom dôsledku táto snaha ísť po všetkých smeroch do hĺbky to ako celok tlačí vo výslednom dojme smerom dolu. Inak herecky veľmi super všetky hlavné postavy, no chýbali mi trošku viac prelínačky s real zábermi z televízie ako to napr. robili pri Narcos. Inak to vôbec nie je vzhľadom na obludnosť Dahmerových činov nejaký explicitný krvák, skôr je tam viac záberov nahých objímajúcich sa chlapov. A podľa mňa je to aj trošku overhyped seriál, nesedelo mi tempo vôbec.