Special Ops: Lioness (2023) (seriál)

Aj som sa chystal vytknúť tomu tú rodinnú linku a že tam progresívne natlačili ženy ako hlavné postavy, ale uvedomil som si, že ak by to tak nebolo, tak by to bol len priemerný špionážny thriller s minimom akcie. Je tam pár divných odbočiek, ktoré sú tam akoby do počtu a s hlavnou líniou vôbec nesúvisia. V celku to ale súzvučí celkom dobre, Zoe a Laysla hrajú super, trošku ako päsť na oko tam bola nasilu prísna Nicol Kidman. Vie to obratne gradovať atmosféru, ale zbrklé finále trošku kazilo ten celkový dojem.

Nech svět světem (2023)

Zo začiatku skvelá atmosféra, napätie, a potom niekde v trištvrtine keď už človek čaká, že sa to niekam posunie, tak útlm, kopec zbytočných kecov, až sa nakoniec všetko rozplynie ako para vo vetre. Efektne natočené, s malým budgetom, filmársky pútavé, no to čo definuje celý film sa cyklicky v malom opakuje viac krát. Dobre sa to pozeralo, až do konca, nenudilo, no vo výsledku, to bolo také rozpačité, až by som povedal sklamanie. Je to asi iné keď to je v knihe a lepšie sfilmovanie by si asi žiadalo väčšiu investíciu do réžie.

Na seznamu smrti (2022) (seriál)

Námet veľmi podobný seriálu Homeland (aspoň teda prvé dve série) no poňaté trošku iným spôsobom, viac vzťahové a emočné, aj keď po tej emocionálnej stránke sa tie slabšie a silnejšie momenty dosť striedajú. Napriek občasnej skratkovitosti a Reecovej nepremožiteľnosti to baví celých osem dielov až do konca, no finále rozhodne nie je z tých výraznejších momentov.

ONEMANSHOW: The Movie (2023)

Zaujímavý koncept kedy sa film prelína s realitou, aj keď samotný ten "film" nestojí za veľa, je to natočené celkom pútavo. Je to vlastne typická kazmovina natiahnutá na hodinu a pol s pridanými akoby hranými pasážami. Keďže takéto niečo tu nikto nerobí, treba to oceniť a aspoň zo zaujímavosti si to pozrieť.

Sound of Freedom (2023)

Tak dobrý námet a tak slabo zrežírované, s plynúcou stopážou to miestami dýchalo béčkovosťou. Naozaj by si tak dôležitá téma zaslúžila trošku väčší rozpočet a najmä vyhnúť sa skratkovitosti a naivity. Škoda...

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Ethan Hunt po siedmy krát zachraňuje svet a opäť je to veľká motanica a naháňačka, tento krát s pomerne dlhou stopážou, ktorá však celkom rýchlo zbehne a nenudí, no zároveň ani nemá čím nadchnúť a človek má už pocit, že celá séria sa už nevládze a bolo by fajn skončiť. V podstate jediné dva svieže elementy bola sympatická a neokukaná Hayley Atwell a utekanie v padajúcom vlaku, poťažmo ešte ten Cruisov stunt s motorkou, ktorý s half-CGI efektami vo výsledku nevyzerá tak dobre. Snád by sme to pokračovaním už aj mohli dôstojne uzavrieť.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Antoán Fuka a Denzel si dali "do tretice všetko dobré", akurát že je to len recyklácia toho istého príbehu čo v jednotke a dvojke, s tým rozdielom, že tu v podstate obstarožný Denzel nič akčné nepredvedie. Hodinu cca sa nič vážnejšie nedeje a keď už to speje k vysporiadaniu sa s výpalníkmi, tak to vyšumí do stratena a je koniec skôr ako sa vôbec nejaké finále rozbehne. Je to však pekne zrežírované a vizuál čo do lokácií veľmi príjemný, takže dá sa to vydržať, inak pomerne slabý vývar toho čím táto séria prerazila.

To Catch a Killer (2023)

Rozbehnuté dobre, ale s týmto námetom je dnes extrémne ťažké uhrať aspoň solídny výsledok pre zrelého diváka. Strašne mi vadila taká tá detská patetická réžia v hlavnej úlohe s britkým premotivovaným šéfom vyšetrovania a ľadovou kráľovnou z radov okrskovej polície, čo má akože talent na vyšetrovanie, ktorý v nej (nasilu) bukvičák vedúci objaví a napriek nepriazni osudu vyjde na konci ako hrdina, zatiaľ čo polícia je akože totálne neschopná. Finále pomaly až béčkové a nelogické.

Vyproštění 2 (2023)

Prvé akčné dejstvo parádna one-take prehľadná akcia, ktorú môže tohtoročný John Wick závidieť, no druhé dejstvo vo Viedni už bohužiaľ rutinný akčný priemer a finále absolútna zbytočná blbina. Vo výsledku dojem nadpriemerný, v ďalšom pokračovaní si snáď pán režisér sily rozložia a nebude sa opakovať scenár, že to zo začiatku prepália a potom nebudú vládať.

The Covenant (2023)

Blbé je, že to najzaujímavejšie vám už povie trailer takže viac ako polovicu filmu viete čo sa asi bude diať. Zvyšok minutáže je potom už len rutina bez nejakého väčšieho napätia, či zvratu. Skvelý námet, avšak toto podľa mňa vôbec nie je typ filmu pre Guya Ritchieho, vidno že sa snaží, ale za mňa z toho príbehu žiadne väčšie emócie nevydoloval, tie postavy rozpracované pomerne plocho a Jake Gyllenhaal mal už aj lepšie chvíle.