Madagaskar (2005)

Jeden z těch vtipnějších animáků spíš pro dospělé... Místy dětinské, chvílemi nudné, ale taky jsem se docela zasmála. V originálním znění mě baví David Schwimmer jako hypochondrická žirafa Melvin a melodie "I like to movi it, move it..." krále lemurů se stala pro část mé rodiny přímo kultovní. Oceňuji občasné pokusy o parodie na jiné mé oblíbené filmy - např. padající kotlety ve stylu American Beauty.

Howlův kráčející hrad (2004)

Jeden z těch Miyazaki, ve kterých příběh převažuje nad fantazií, navíc je velmi romantický a směřuje k uzavřenému konci, bez prostoru k domýšlení. I když se chvílemi ztratíte, příbeh zase neomylně nastoupí předem určený směr. I přesto, že mi to příjde jako tak trochu jiný Miyazaki, mé romantické srdce plesá. Snad to bude taky tím, že Howl (i když jen animovaný) je fakt fešák a hudba je úžasná - soundtrack mám moc ráda.

Zlomené květiny (2005)

Přestárlý Don Juan (Bill Murray) se dozvídá, že někde na cestě mezi svými ženami splodil syna. Popíchnut svým sousedem a kamarádem, rozhodne se to prozkoumat. Tak trochu netypická road movie, která je vtipná, ovšem v Jarmuschovském stylu – takže žádné hysterická haha, spíš nostalgické pousmání a pocit, jako že tam už jste taky jednou byli nebo jednou budete. Už úvodní píseň neodmyslitelně vtahuje do typického světa pastelových barev a nepříliš upovídaných a přesto výrazných mužských hrdinů, co dokážou sedět na křesle a hluboce přemýšlet a přesto chytit divákovu pozornost. Zajímavé kometáře - kleopatra, KevSpa

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Kombinace Burton&Depp mi vyhovuje... a tenhle film mi prostě hraje na srdeční strunu. Hudba, kostýmy, příběh,... všechno mě to baví. Je to tak pohádkové a zároveň tajemné, vážné a zároveň zábavné (Oompaloompas are best!), dětské a zároveň strašně dospělácké... Celé mě to prostě baví od začátku až do konce a můžu se na to dívat pořád dokola... Zajímavé komentáře - Galadriel, Isherwood

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Stejně jako u mnoha dalších, poprvé mě tenhle film šokoval, zarazil, zaujal... a podruhé, potřetí, počtvrté jsem si ho zamilovala. Jim Carrey je dojemně opravdový a prostě skvělý, Kate Winslet je supr bláznivá... A scénář? Woow. To musel psát blázen a genius zároveň. Prolínání reality a vzpomínek, přítomnosti a minulosti,... mate to a zároveň to tak moc baví a dává smysl.

Stmívání (2008)

Tak to bylo zklamání. Přiznávám, že jsem přečetla všechny 4 knihy a tušila jsem, že film bude propadák. No ale toto... Edward je docela kus, Jacob má super vlasy... a Bella prostě neumí hrát! Štvala mě od začátku až do konce a to její strojené vzdychání a pohazování hlavou mě pronásledovalo ještě dlouho. Režisérka si asi nevšimla, že ve chvílích, kdy měla mezi hlavními hrdiny probíhat pořádná chemie a ambivalence,vypadlo to spíš, že se chce jednomu na záchod a druhému zvracet. Pokud máte rádi knihy, přeskočte první film a rovnou jděte na druhý... ten první rozhodně nenavnadí ke sledování dalších dílů nebo čtení knihy. Hvězdu dávám za obsazení Alice, Edwarda a Jaspera... a za knižní předlohu.

Čas (2006)

Příběh mě dostal – jednoduchá zápletka, která začíná dramaticky a ještě dramatičtěji končí. Nutí člověka zamyslet se, jak daleko by byl on sám ochoten zajít v touze žít ve šťastném svazku, a zároveň poukazuje na ztracenost a zmatenost dnešního člověka při hledání sebe sama. V poločase sice příběh začne být trochu monotónní, nicméně, zda budou hrdinové působit ploše a nepropracovaně, závisí převážně na divákovi – a na tom, jak dalece je schopen introspekce a přemýšlení nad sebou samým.

Luk (2005)

Tak tenhle typ Kim-ki-duka mi naopak vyhovuje. Syrovost a vulgárnost filmů jako je Bad Guy mají sice něco do sebe, nicméně já vždycky radši sáhnu po něčem jako je Bow nebo Iron-3. Poetika momentů bez dialogu přeplněných emocemi, kdy divák jen hádá a doplňuje si mezi řádky, perfektní hudba a úžasné exteriéry. To vše v tomhle filmu rozhodně nechybí. Doporučuji pro ty kteří chtějí pohladit po duši a zároveň ji trochu rozjitřit zajímavým a netypickým příběhem.

Tajnosti (2007)

Křehká, přirozená a ztracená Iva Bittová. Jednoduchý příběh s příměsí vůně podzimu a ztrácejícího se mládí. Hledání sebe sama mezi klávesami piána. Little Girl Blue. Za tohle všechno a i za ty slzy, které s velkou samozřejmostí několikrát ukáply, dávám 4 hvězdy.

Krásné lži (2010)

Film s klasickou tématikou mileneckého trojúhelníku a příslibem zajímavého a vtipného příběhu je hned na začátku vystřídán trochu kýčovitou romantikou, aby po pár zatáčkách a zakopnutích zase chytil zajímavý směr – a tak se bohužel děje po celých 100minut. Ve vlnách přichází zajímavé momenty, aby byly vystřídány spíše nezajímavými vyústěními. Chvílemi mi ani nebylo jasné, jestli tohle byl záměr nebo se jen scénárista a režisér dobře nedomluvili. Ikdyž se na něj podruhé asi nepodívám, dávám filmu zasloužené tři hvězdy – pro Nathalie Baye za roli matky, za příjemnou hudbu a hezké exteriéry a za zajímavý zvrta v půlce příběhu, který mě donutil dokoukat až do konce. Zajímavé komentáře – nash., Snorlax, dezorz, ecce Hommo.