Pátek třináctého 2 (1981)

Nejenže to nedává příliš smysl v návaznosti na Pátek třináctého číslo jedna, ale rovněž to není v ničem invenční, takže zde máme scénář takřka jako vejce vejci, což v důsledku značí silně předvídatelný sled událostí, včetně silně předvídatelného závěru.

Sentinel (1977)

Očekáván byl průměrný, s živými mrtvými si pohrávající horůrek a přišla tahle místy surrealistická, možná tak trochu samoúčelně šokující podívaná. Black and white cat, black and white cake! Velmi vřele doporučuji.

Det okända. (2000)

Ačkoli mi "podivný tvor" z hloubi severské tajgy připomínal spíše chutný kousek pečeného vepřového, první polovina filmu mě dokázala přesvědčit, že je čeho se bát, a současně mě k tomu i místy skutečně přimět. Jakmile se to všechno stává jasnější a jasnější, mizí postupně i mrazivá atmosféra a objevují se nějaká ta slabší místa, ale i tak mě tahle švédská variace na Blair Witch příjemně překvapila.

Smrt přichází v bílém (2003)

Jako horor by u mě Dead end neobstál, jako černá komedie by byl až příliš prvoplánový. Ale jako horor a černá komedie dohromady tvoří Dead end zdařilý propletenec žánrů, který mně osobně přišel na jeden nenáročný večer víc než vhod.

Oni (2008)

Strangers ve všech ohledech naráží na jedno podstatné "kdyby", a to v souvislosti s existencí o dva roky staršího strejdy Ils. Na rozdíl od francouzsko-rumunského dílka je ženská hrdinka obyčejná (ač pohledná) hysterka, obcházející zlo se ukáže příliš brzo, bez motivu a upřímně řečeno bez bubáka s pytlem na hlavě by se o pouštění hrůzy dalo mluvit jen stěží.

Ils (2006)

Jeden z filmů založených na fenoménu dlouho neukazovaného a tedy neznámého zla. Nic víc by divák čekat asi neměl, ale ačkoli mě drtilo logiku postrádající hlasité hulákání hrdinů na útěku před takřka dokonalými, všudypřítomnými, mazanými a zákeřnými "ils", těch několik opravdu výživných a povedených scén pomáhá utvářet víc než slušně atmosférický celek.

Rituál (1973)

Idylická jednoduchost života na Summerisle (písně, tance, volná láska, láska k zemi, k přírodě, k políčkům, sluníčku) ..nebo ne? Na Wicker Manovi mě bavila bravurně propracovaná vizuální i zvuková stránka "ritu" komunity místních obyvatel, k těm nejpůsobivějším pak jednoznačně patří průvod v maskách a závěrečná píseň. Velmi povedené.

Vládce temnot (1987)

Nedokáži pochopit, že Prince of Darkness vzešlo ze stejné dílny jako mistrovský Halloween. Film působí dojmem, že úkol zněl přibližně následovně: 1. splácat z ničeho jakousi teorii, 2. podpořit pár nevysvětlenými premisami, 3. přihodit bandu zlých (proč proboha??) bezdomovců v čele s Alice Cooper, a celé to prošpikovat příšerným scénářem. 35%

Zlý neznámý (1993) (TV film)

Na rozdíl od When a stranger calls, kde začátek a konec baví a prostředek pokulhává, je When a stranger calls back průměrným filmem celých 90 minut. Jill z "jedničky" si uchovala svou schopnost protkat každý svůj záběr přídechem asexuality, Clifford přibral dalších osumdesát kilo a poučen z jedničky se už naštěstí honičku s deviantem ani nesnaží předstírat, přičemž sází spíše na své deduktivní schopnosti (žádná sláva), a hlavní hrdinka si ani svým osumdesátkovým účesem moje sympatie příliš nezískala. Takových pěkných 50%.

Vymítač ďábla (1973)

Téměř čtyřicet let od vzniku Exorcista neztrácí ani v nejmenším říz. To už je co říct.