Basilisk: Kóga ninpó čó (2005) (seriál)

Parádní, jedno z těch výrazně nadprůměrných anime, navíc laděné do chambaro-ninjovského stylu obohaceného o fantasy prvky. Silný, akčně-romantický příběh o takových těch klasických tématech jako láska, nenávist, čest, nepřátelství, zrada... Slušná, ale nijak excelentní animace, zato podařené, výrazné a chytlavé postavy/charaktery. Chvílema trochu protahované (o pár dílů méně by tomu jen prospělo, a také trocha méně patetičnosti a přeslazenosti, hlavně k závěru), ale velmi milé a chutné (a mnohem, mnohem lepší než pozdější hraná verze). 70%

Silmido (2003)

Velmi slušné korejské drama s historickou a válečnou (na nějakou "akci" tu moc nedojde, je to prostě hlavně drama) tématikou. Bohužel zbytečně přetažená stopáž (až extrémně !!!) a souhlas s většinou ostatních, že toho patosu je zde skutečně přespříliš, až k uzoufání či naštvání, což ten i tak silný příběh docela kazí... Jinak, jak je u korejských filmů takřka pravidlem:), velmi dobrá režie i podařený a chytrý příběh, slušné technické zpracování a výprava a hlavně výtečné herecké výkony. I když abych byl zcela upřímný i v tomto (vyjma těch hereckých výkonů) jsem od Korejců zvyklý na větší luxus... Ale velmi solidní dílo, které stojí za to. 50%

Elvis nebo Samuraj? (1998)

Jako chápu, že některé diváky tohle bavilo a považují to za originální podívanou, tenhle film je hodně o vkusu a jak to sedne... mně to ovšem vůbec nesedlo, většinu času to bylo vskutku nudné, originální či aspoň zajímavé mi to bohužel také nepřišlo, prostě podle mého názoru jde o celkem dost špatný film - silně podprůměrný postapokalyptický příběh s nadsázkou (např. red army...ach bože:((, která mě vůbec neoslovila a nepobavila, a obohacením v podobě hudební tématiky (symbolický, totálně WTF souboj R´n´R vs. hevay metal na konci už byl konečný výplach:((, což se nepovedlo a navíc tuto hudbu nemusím... takže jedna * z milosti za, na takovýto film naprosto překvapivě, občas velmi slušnou choreografii katany:) 20%

Věc (1982)

Tak "The Thing" mohu i já, byť ten termín nemám zrovna v lásce, bez jakýchkoliv obav a ohledů nazývat skutečným filmovým "kultem". Naprosto výtečný, děsivě atmosferický a mrazivý, dějové jednoduchý přesto "nabušený" horor, jen z nejvýraznějších a nejlepších ve svém žánru, rozhodně nejlepší Carpenter a skvělý Morriconeho doprovod. Prostě parádní podívaná, už poněkolikáté:) 100%

Kogyaru-gui: Oosaka terekura hen (1997)

Silně zvrácená a bizarní, chvílema snad až surrealistická (motivy i pojetím) japonská úchylárna, u které jsem fakt občas nechápal, kam až chce tvůrce zajít... Vskutku je to přeplněné zvrhlostí všemožného druhu se společnou podstatou v sexu (i když ten je tu občas tak trochu k smíchu) a brutalitě, krvi a agresi, lidského hnusu a necitelnosti, apod., a to vše promíchané do šíleného koktejlu, v němž nicméně sem tam probleskují výjimečné momenty, záchvěvy zajímavých obrazů, snad i s nějakými těmi přesahy (tenhle pán zřejmě, jako mnoho jiných, také četl pilně Burroughse apod.:). Nicméně jako celek to nijak neoslní, je to celkem dost roztěkané a nevyrovnané, významově se to s jinými, fakt peckami dá jen stěží srovnávat a celý ten hnus a "extrém" působí chvílema trochu moc vnucujícím a podbízivým dojmem. Sice mi to nijak moc nesedlo, ale rozhodně jde o zajímavý pokus, který bych ovšem asi málokomu mohl skutečně "doporučit":) 50%

Bláznivá mise 4 (1986)

Další totální vyčpělost a špatně dementní úlet. Jako film je to snad ještě strašnější než trojka nebo tak stejně špatné, třeba o nějakém "humoru" tady už ani nejde mluvit... Každopádně se díky Ringovi Lam dost zlepšila akční část (technická část, efekty a dokonce se tu zjeví i nějaké souboje), a to troufám si říct i proti prvním dvěma dílům, ale i tak je to prostě po všech směrech děs a hrůza:) 10%

Ong-bak (2003)

Co do martial arts scén naprosto prvotřídní, must-see záležitost. Tony a spol. tu předvádí neskutečné, neskutečné věci...WOW!! O zbytek tu samozřejmě nejde, byť i ten je v pohodě a nijak neurazí (jsou mnohem horší "vycpávky" ve filmech dokonalých co do martial arts akce...stačí vzpomenout třeba další Tonyho počin Tom Yum Goong, který je co do akce snad ještě vymakanější, ale jako "film" je to fakt příšernost na n-tou, a proto jsem u něj nemohl jít na plné hodnocení). Ale tohle jde prostě hodnotit jen z tohohle hlediska, v tomto směru se hl. Tony Jaa kvapem zařadil mezi největší legendy (v malé roli se poprvé představí i další vycházející thajská MA star - Dan Chupong, takže úchvatné, nemám slov.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Vizuálně by to šlo, byť nic nového či převratného. Jako příběh už je to o poznání horší, postavy takové nijaké až otravné, slabý děj člověka nijak nevtáhne a navíc bohužel zatížené nekonečnými, vtíravými a klišoidními moralitami, "pravdami" a poselstvími, až mi to lezlo krkem. Absolutně nevýrazné, až nudné, takhle teda jako ne...20%

Černé ovce (2006)

Pohodový a oddechový NZ horor hozený směrem do komedie. Svižně a povedeně natočený, nadhled tu funguje - občas docela dost vtipný (taky bych se raději změnil v krvelačnou ovci než v hippíka:)), moc pěkná hlavní hrdinka - Danielle Mason a zdařilé krvavé scény s ovcemi a taky ovcolidmi lačnými po krvi:) Prostě pohoda a velmi záživná jednohubka, pokoukání jedna radost. 60%, ale rozhodně můžu vřele doporučit.

Pečeť vraha (2003)

Nebylo to špatné, je to jakžtakž dobrý film, má své silné momenty a rozhodně nelituju těch 2 hodin (no dobře první půl hod. možná jo:). Nicméně v záplavě podobně laděné produkce - minimálně té korejské - je to celkově (slabší) průměr. První půle filmu, a že to není zrovna krátký film, je bohužel docela dost slabá, vlastně vším, příběhově, rozvíjením děje, herecky + ty WTF nepovedený úlety ke komediálním prvkům, ty fakt nefungují, takže se to dosti vleče a poměrně nezáživně. Druhá půle je o dost lepší, co do všech směrů, není to žádná pecka, ale už je to mnohem mnohem zajímavější a rozhodně kvalitní podívaná - závěr, byť trochu sklouzává chvílema do patosu, je zdaleka to nejkvalitnější a nejsilnější na celém filmu, ten už je víceméně jak se na žánr patří. Prostě z korejské produkce jsem zvyklý na mnohem silnější kousky, na lepší příběhy, vypiplanější režii a formální a vizuální stránku filmu, na brilantnější herecké výkony. Jak říkám (slabší) průměr, tj. tak asi nanejvýš 60%.