Serpico (1973)

Spravedlnost, odvaha, zásadovost, nezkorumpovatelnost - o to se tady hraje. Díky Al Pacinovi Serpico nepůsobí jako z jiného světa, ale jako chlap-polda, kteří jak doufám stále existují a mají odvahu jít proti systému. Jeho boj je beznadějný - ztrácí práci, přítelkyni, kamarády, ale i přesto jde za svým až na hranici sebezničení. Film stojí za vidění hlavně díky Al Pacinovi a příběhu, který lpí na lidských hodnotách a vlastnostech, které jsou opravdu obdivuhodné. Nicméně pro mě jako diváka, který vyrůstal v devadesátých létech, Serpico působí až příliš staře - možná i kvůli tomu mi některé policejní scény připadaly amatarské a až skoro úsměvné.

Avengers (2012)

Paráda! Díky předešlým filmům o marvelovských superhrdinech se Avengers nemusejí zdržovat zbytečným představováním a hnedka od začátku nasazují ďábelské tempo. Díky nepřetržitému kolotoči akce, skvělých hlášek a dialogů se filmu daří dobře překonat i ty dvě tři příliš didaktická místa v ději, kdy se postavy snaží o nějaké psychologické a filozofické řečnění, ale tyto momenty rychle končí a děj znovu uhání kupředu jako splašená mrcha. Každá akční scéna je dotažená krásně do konce, všechno je přehledné a doplněné správně úderným soundtrackem. Hrdinové se neustále slovně popichují a z toho pramení spousta zábavných dialogů. Myslím, že tvůrci v čele s režisérem Whedonem z daného námětu vytěžili naprosté maximum. Natočili perfektní letní blockbuster, který je naprostou nezbytností pro všechny komiksové fandy.

Dům snů (2011)

První polovina filmu mě bavila. Tajemná atmosféra a pocit neznámého nebezpečí mě naplňovaly napětím. Při pár momentech jsem měl i takovéto příjemné mrazení v zádech, kdy nevíte, co na vás ve tmě čeká, ale pěkně vás to děsí. Všechno to šlapalo jako po drátku. Dokonce se mi líbilo i to překvapivé odhalení uprostřed. Ostatní filmy podobného ražení si to schovávaly až nakonec, a Dream house s tím přišel v polovině. Říkal jsem si: "Tak to jo dobré, jsem zvědavý, s čím příjdou teďka". A ouvej! Druhá polovina se zvrhla v kriminálku s rozuzlením, které jsem fakt nečekal. Jednoduše proto, že postrádá jakýkoli smysl nebo spojitost s dosavadním příběhem. Je to škoda, protože Sheridan je dobrý a zkušený režisér a Craig zahrál svoji postavu, tak že jsem opravdu nevěděl, co si o něm myslet. Dream house je takový zvláštní mix Prokletého ostrova, Šestého smyslu a tuctové televizní kriminálky. Bohužel pro mě, to je až moc zajíců v jednom pytli.

Šéfové na zabití (2011)

Jednu hvězdičku za věčně nadrženou Jennifer Aniston a druhou za věčně sjetého Colina Farrella.

Habermannův mlýn (2010)

Konečně tady máme moderní český film, o událostech, které si jako Češi za rámeček nedáme. Nadto to je ještě dobrý film, který je až překvapivě historicky působivý a nikoli historicky směšný.

Předčítač (2008)

Předčítač má tři dějiství. První-milostné popisuje vztah dospělé zralé ženy a mladého kluka, který o ženách a životě neví zhola nic. Tim, kdo určuje pravidla je logicky Hanna, která v tomto vztahu dává, ale zároveň bere. Měl jsem dojem, že pro Hannu to bylo jen krátké vzplanutí, dobrodružství a možnost jak zapomenout na všední realitu. Na druhou stranu Michael je ten, koho tento vztah poznamená na celý život. Je to on, kdo ve vztahu ztrácí své dětství a postupem času se ukazuje, že byl pro jeho život osudový. Druhé dějiství-procesní je pronikavým zamyšlením nad holocaustem z pohledu viníku. Hanna je jednoduchá žena, nevzdělaná, negramotná. Pro ní byla dozorkyně pouze práce. Nezamýšlela se nad důsledky svých činů nebo nad důvody, proč dělala tak nemorální a hrůzné věci. Je opravdu správné soudit jednotlivce za činy, za které nese vinu celý národ? Většina společnosti jde s proudem, existuje pouze hrstka statečných, kteří se dokažou vzepřít. A Hanna taková určitě nebyla. Její prostoduchost, nevzdělanost a až dětinská pravdomluvnost ji přímo nabízejí jako oběť celé kauzy. V momentu, kdy by si mohla trest zkrátit, se ale ukazuje, že i ona má prostou lidskou hrdost a důstojnost, a raději než ukázat světu, že je negramotná, volí nejtěžší trest. Michael se v tomto druhém dějiství rve sám se sebou. Na jedné straně vnitřně opovrhuje Hannou, na druhé straně k ní pořád chová velmi silné city. Třetí dějiství funguje jako katarze hlavního hrdiny a zároveň uzavírá celý příběh. Musím podotknout, že bez jakýchkoli sentimentálních výlevů. Vyustění vztahu mezi Hannou a Michaelem je až nefilmově reálné a smutné. Předčítač s přibývajícími minutami nabírá na emocionální síle. Nečiní tak pomocí prvoplanových a laciných citových výlevů a slz hlavních představitelů. Naopak dělá to neokázalou a střídmou formou, pomocí dialogů a výkonů herců.

Dvojitý agent (2011)

Oceňuju dva dobře načasované zvraty v příběhu a taky typově dobře zvoleného Gera do hlavní role. Jinak ale nic zvláštního, víceméně průměrný film, kterých je v televizi plno.

Anonym (2011)

Anonym má moc dobře napsaný příběh, který chytře využívá bohatou anglickou historii. Velké množství flashbacků, postav a dějových linek je logicky propojeno a v závěru hezky dotaženo bez nějakých větších nelogických zvratů a nesmyslů. Dobrý pokus pane Emmerichu, ale myslím, že byste se měl vrátit k tomu, co umíte nejlépe; řítí se na nás další katastrofa, hory se bortí, vody stoupají, obloha vzplála a lidé umírají po miliardách v krásně udělaných CGI efektech. Země jak ji známe skončila a zachránilo se jenom pár Amíku a jejich prezident - černoch samozřejmě. Jeho hezký útulný bilý domeček kdesi ve Washingtonu byl zničen ve zpomaleném záběru. Zachraná loď ve tvaru Noemovy archy stoupá v západu slunce do neznáma. Závěrečné titulky doprovázené velkolepou hudbou vyprovázejí ohromené diváky z kinosálu. Šlus, konec, půl miliardy v kapse.

Tintinova dobrodružství (2011)

Takhle nějak měl vypadat čtvrtý Indiana Jones. Jakoby Spielbergova mysl dostala svou šťastnou vzpomínku a on se rozletěl vstříc svým dětským fantaziím, které s přibývajícími léty ztratil. Tintin je divoká jízda, při které mi Spielberg nedal vydechnout, a asi proto jsem ani neměl čas přemýšlet jak vratký a malicherný příběh to vlastně je. Ale i přesto dávám plné hodnocení. Nechal jsem se unést těmi úžasnými honičkami na lodi, na souši a na vodě. Bavil mě rošťacky Tintin i neuvěřitelně vtipně napsaná postava kapitána Heddocka, který má v hlavě místo mozku flašku whiskey. Kdyby byl Tintin natočený klasicky, tak bych byl v sedmem nebi a považoval bych ho za nejlepší blockbuster za posledních několik let. Je to skvělá podivaná, kde akce a spád příběhu přehluší slabší místa v ději, a ve výsledku tvoří nesmírně zábavný dobrodružný film.

Super 8 (2011)

J.J.Abrams umí vybrat neokoukané, dobré herce, ale co je hlavní, všichni přesně typově sednou do rolí, které jim napíše. Trochu jsem měl strach z toho, jak to se Super 8 a jejími mladými herci dopadne, ale ani tentokrát Abrams nezklamal. Každý herec sedne do své role jako ulitý. Příběh je zajimavý, napinavý, dobře vygradovaný a má spád. Snad mě zklamal trochu závěr, kde se až příliš střílelo a zabíjelo. Trochu se to tluče s příjemně tajemnou atmosférou, kterou film tak dlouho buduje.