Železná srdce (2014)

Válečný film o tom, že zabít ještě nemusí znamenat přežít. Hrstka ultra-drsných tankistů na cestě Německem, se kterou strávíme komorní (matka a dcera) i velkolepé (tanková bitva) momenty. V mých očích to neskutečně shazuje závěr, který je asi nejvíc WTF momentem celého filmu.

Kravaťáci (2011) (seriál)

Podmanivá atmosféra Manhattanu v povedeném mixu humoru a neustálých slovních přestřelek, popkulturních odkazů a situačního humoru.

Interstellar (2014)

Rozleželo se mi to v hlavě až den po IMAX projekci a hlavní myšlenka filmu je opravdu výborně skládána celých 170 minut. Ačkoliv jsem ze začátku tápal (vlivem nolanovsky vystavěné pointy i mé únavy), o čem to vlastně je. Nakonec si vše sedlo, a ač závěrečné vyústění nevyznívá pro mě tak silně jako u jiných Nolanových snímků, je to za "bůra".

V zajetí démonů (2013)

Z poslední doby mi to nejvíce připomnělo zde už vzpomínaný Sinister. Ten byl pro mě osobně syrovější, s hutnější atmosférou a skvělými napínavými momenty. The Conjuring má zase uvěřitelnější děj, lemovaný nálepkou "Based on the real events". Velmi kvalitní horor z klasické škatulky starý barák - jedna rodina - vymítání démonů.

Strážci Galaxie (2014)

Ujetá týmovka, která do Marvel Universe přináší porci humoru a vesmírnou sci-fi akci. Star Wars to rozhodně nejsou, ale je to po letech příjemná změna. Ze svých bratříčků má asi nejblíže k Thorovi, ale vyloženě se srovnávat nedá, protože hlavních postav je hned pět a jedna podivnější než druhá. Marvel to slušně rozjíždí a tihle "Avengers z vesmíru" šlapou jako hodinky až do finále. Hláška střídá hlášku, klišoidní scény vyústí do sebeparodických momentů, kino se dobře baví a celý film podkreslují tóny 70-kových oldies. Jen ta zápletka je zase klasicky marvelácká a superpadouchy střídají überzlosynové.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Marc Webb měl po solidní jedničce k dispozici větší rozpočet a na filmu je to znát. Akce je přehledná a efektní, děj je rozmáchlejší a není nouze ani o dějové twisty. Ale jinak se AS2 nechytá a ke konci to spíš vypadá, že se tu dává až příliš prostoru otevřeným vrátkám pro další pokračování. Je to škoda, rozehrají se zajímavé dějové linky, ale jen proto, aby se čekalo co se stane v AS3. Sony má evidentně se Spider-man universe velké plány, ale zatím zůstává jen u nesplněných slibů. Btw pokud jste viděli trailery, máte z valné většiny vyspoilovaný film.

22 Jump Street (2014)

Z Jump Street se stala povedená komediální zábava, která baví o to víc, když v ní nacházíte skryté popkulturní odkazy (tak trochu jsem si vzpomnel na začátky sledování Community). Ice Cube rozhodně baví víc než kdykoliv předtím a nastavil novou laťku angry-black-mothefucker humoru. Film má slabší místa a jednička měla výhodu překvapení, ale JS22 pořád baví a zvládá si udržet laťku až do výborných credits.

Úsvit planety opic (2014)

Pokračování solidní "jedničky" se nese v podobném duchu. O poznání víc se tu utrácelo, a finále podobně jako v jedničce stojí za to. Přibylo emocí, tentokrát totiž jde do tuhého a o střety není nouze. Ale nevzalo mě to tolik, jako první díl nové ságy. Přesto se mi Úsvit líbil, příjemně komorní atmosféra (odehrává se na relativně malém území) tomu hodně pomáhá a bez zbytečných eye-candy scén nechává promlouvat hlavní postavy. Jestli bude pokračování v podobném duchu, nebudu se vůbec zlobit.

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Pod zhlédnutí 2. série už to začíná být lehce přitažené za vlasy, ale děj se vyvíjí zajímavě a pořád je to více realistické než 90% seriálové tvorby.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Nejlepší hraná válečná akce zaznamenaná optikou kamery, i po letech udivuje svým naturalistickým pojetím a vzdává hold lidem, kteří nasadili své životy v bojích po celé Evropě. Kvalitu si udrží až do poslední epizody.