Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Můžeme se na to podívat ze dvou zásadních úhlů pohledu. Ten první je, že Snyder zklamal, když měl DC universum vykopnout pro mainstreamové publikum. Není to navíc ani náznak pojítka s předchozí veleúspěšnou batmanovskou trilogií. Pro diváka neznalého originálu (a tím myslím ten papírový) je to nelogická, těžko stravitelná mela. Ovšem pro fanoušky Batmana a Supermana, a DC universa obecně, tohle je splněný sen. Ožívá tu jeden ikonický okamžik z rámečku za druhým. Navíc se slibně rozjíždí týmovka, která by měla být přímým vyzyvatelem Avengers. Co se mi nelíbilo byla hluchá místa ve scénáři. Dějově mi tam chybělo více momentů překvapení. Co naopak potěšilo byl dost surový a depresí zmítaný Batman a nabušená Wonder Woman.

Znamení (2002)

Znamení má pro mě symbolický význam. Je to pocta mistrům thrilleru, jako jsou Hitchcock nebo Spielberg. Především to spielbergovské sjednocení rodiny, které mám v jeho filmech tak rád. Díky němu si film užije mladší i starší divák, každý ho vidí z perspektivy jiné postavy. Shyamalan navíc zvládl děj vygradovat do zdařilé pointy. A už jsem zmínil výbornou kameru a epickou hudbu? K tomu si navrch přidejte civilní výkon Mela Gibsona a Joaquina Phoenixe. Tenhle film si prostě musíte zamilovat!

Chraň nás od zlého (2014)

Ponurá atmosféra, jako by to natočil sám mistr Fincher. Kriminální zápletka tomu dobře sedí a střídá klasická hororová klišé v podobě lekaček a hýbajících se předmětů s pátráním po podezřelých. Nakonec dojde i na vymítání. Ale celé je to tak svěže podané, s dobře prokreslenými charaktery a o které se budete bát a fandit jim. Neotřelý způsob, jak skloubit už poměrně vyčpělé téma posednutí démony s krimi tématem.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Audiovizuálně to je opulentní. Tak dechberoucí záběry divoké přírody tu nebyly od Společenstva prstenu! Drsná, surová podívaná, plná krve, potu, smradu, soplů a zbytku tělních tekutin.

Sviňák (2013)

Ne lehce stravitelný film, který zaujme hlavním představitelem, který je čímkoliv, jen ne klasickým hrdinou. McAvoy hraje uvěřitelné typy, kterým jsem vždycky rád fandil a nejinak tomu je ve Sviňákovi. Perfektně se povedlo především finále, to je příjemné překvapení.

Deadpool (2016)

Měl jsem jít do kina dřív. Okolní hype totiž mezitím z Deadpoola udělal kulturní událost tisíciletí a hodnocení v top #50 best movies mi jasně řeklo, že to bude větší pecky než všechny Star Wars dohromady. Asi se povedlo trefit se reklamními spoty přímo do infantilní cílovky, která neváhá vytasit ty nejtvrdší hodnocení, za které by se nemuseli stydět ani filmoví velikáni. A co jsem v kině dostal? Pořádnou porci zábavy, to ano. A svěží vítr do plachet všech comicsových hrdinů. Ale jako film to zase taková pecka nebyla. Dvojka už by se zajímavým rozpočtem mohla dokázat mnohem víc.

Zločin v Polné (2016) (TV film)

Podarena kamera i vyprava, herci take skveli. Vsechno se to seslo a dohromady tvori kvalitni celek.

Marťan (2015)

Jsem rád že se Hollywood pouští čím dál častěji do sci-fi, protože tenhle žánr tu chyběl jako sůl. Ridley nezklamal, a Matt Damon si po Interstellaru střihnul dalšího astronauta. Celé to šlape výborně už od první minuty - žádné intro, rovnou se jde na Mars. Na druhou stranu bych filmu vytknul neoriginalitu, celé to působí tak nějak neosobně. Povinné dějové zvraty si můžete dopředu napsat na kus papíru a odškrtávat. Určitě jich 80% trefíte, protože jste je už viděli tolikrát. Navíc kampaň, kterou na internetu po premiéře filmu odstartovala samotná NASA dává tušit, že film je vlastně jedna velká agitka na to, jací jsou kluci v jůesej borci. Narážka na Čínu je v tomto směru celkem zajímavá a zajímalo by mě, jak a proč se do filmu vlastně dostala.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Henry Fonda je v tomto filmu přesně můj typ hrdiny. O filmu jsem slyšel samou chválu, ale shlédnutí předčilo veškerá očekávání. Atmosféra 50. let mu v současnosti dává ten správný náboj. A divadelní hru bych moc rád viděl na vlastní oči.

Jurský svět (2015)

Láska k prvnímu dílu mi asi zabránila užít si film naplno, protože zdejší pochvalné recenze nechápu. Nebo byla moje očekávání někde jinde, každopádně čtvrtý díl (první díl nové ságy?) je spíše pokračováním notoricky známé jedničky, ze které ždíme co se dá. Funguje to poměrně dobře, akorát mám asi šestý smysl či co, protože všechny trumfy, se kterými se autoři vytáhnou jsem čekal a předvídal několik desítek scén dopředu. Žádné překvapení, na druhou stranu žádné zklamání a prckové budou jásat nadšením.