Spider-Man: Homecoming (2017)

Spidey je zpátky doma! Někoho možná překvapí, že Tom Holland si roli poctivě nadrtil včetně nejrůznějších pohybových pavoučích vychytávek. K tomu dostal od scénáristů tunu hlášek, bohužel ne moc vtipných a při jejich kadenci těžko hledáte nějaký kameňák, opravdu vtipný moment. Spider-man: Homecoming je teenagerská komedie o klukovi co dostal jako hračku oblek od Iron Mana. Celý oblouk s hlavním antagonistou se tomu snaží dát nějakou osudovost a napumpovat vám do žil trochu adrenalinu, což se skoro nikdy nepovede. Až poslední fight stojí za to. Jde do tuhého, dojde i na trochu krve a Peter konečně nemá za zády všudypřítomného Starka, který ho zázračně vysvobodí. Jako opener pro Spideyho celkem ok, ale jako samostatný film to je trochu slabší. Pokud jdete do kina po maratonu Avengers filmů nebo krátce po zhlédnutí Civil War, asi budete nadšení.

La La Land (2016)

Velmi důstojná pocta muzikálovým legendám a Hollywoodu jako celku. Ve finále dokonce překvapí jemnou úvahou na téma "Jak málo někdy stačí k tomu, aby se štěstí otočilo ve váš prospěch". Podbízivý vizuál vás vtáhne do jednotlivých pěveckých a tanečních čísel a je tam vše, co od muzikálu čekáte - včetně pojížďek, barevných kostýmů i retro-like stylizace. Ta mi osobně hodně sedla, protože 70's a 80's mám obecně rád, nejen co se filmu týče. Působivé je i opakující se divadelní aranžmá. Světelné sloupy zabírající úhel pohledu hlavních aktérů v davu, divadelní ručně malované kulisy měst a tak dále. A k tomu vše precizně sladěno s dějem. Tady si někdo evidentně hodně vyhrál a je to znát.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Filmová pocta pilotům a posádce letu 1549, kteří dokázali do té doby nemožné - bez obou motorů přistát nouzově na vodní hladině bez ztráty jediného ze 155 životů. Kochal jsem se skvělou kamerou (je tak skvělá, že si jí ani nevšímáte). Pro mě osobně je to silné už výběrem tématu, a myslím že právem se tu vzdal hold skvělému pilotovi, který v nelehkých podmínkách zareagoval naprosto profesionálně a tím zachránil 155 lidských životů. Eastwoodovo drama několikrát celý incident připomene ve filmové verzi tak dokonale zpracované, že když si pak prohlížíte skutečné fotky, říkáte si že snad jsou z natáčení. Nečekejte ale žádné rozmáchlé drama, film je komorní, vystačí si s pár postavami. Těm ale dává emocionálně pořádně zabrat v mediální smršti, kterou událost následně vyvolá.

Volný pád (1993)

Film, kde se vážné a emotivní scény střídají s vtipnými hláškami a situacemi. Někdy si člověk říká, kdy se ještě má smát a kdy to brát vážně. Celkově je to ale pecka, která pobaví a přinutí k zamyšlení. Aneb co by se stalo, kdybyste na jakoukoliv námitku k vaší osobě mohli vytáhnout brokovnici :)

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Kvůli závěru se určitě vyplatí jít do kina. Většina se ale může v prvních dvou třetinách filmu nudit. Co to způsobilo? Za mě jsou na vině příliš ploché charaktery, o které jsem se až vyjma skvělého závěru vůbec nezajímal. Všechnu pozornost si tak kradou staří známí, kteří se tu a tam někde mihnou. Tyhle malá camea ale ocení jen znalci série, pro zbytek tak zůstává dost nudný děj, kde se hodně skáče z místa na místo. Naštěstí pro všechny je tu finální bitva, která je starwarsovsky hutná a je tu klasické schéma země/vzduch. Úplné finále si pak pro sebe ukradl Darth Vader, aby všem náležitě ukázal, že v souboji s Obi Wanem ve 4. epizodě měl prostě jenom chřipku a šetřil se.

Pustina (2016) (seriál)

Naprosto jedinečný počin, tuzemskou seriálovou produkci prakticky nesleduju a musím říct že jsem naprosto zmlsanej HBO produkcí. Jaká náhoda, že pustina se mi líbí a za zády má právě evropskou HBO. Z mého pohledu asi první česká televizní a seriálová tvorba, kde se povedlo dotáhnout vizuální a vůbec technickou stránku tak daleko, že se tomu nedá nic vytknout. A k tomu perfektní scénář, herci, všemu se dá uvěřit a není tam nic, co by vyloženě působilo trapně nebo nechtěně komicky. U posledního dílu jsem měl husinu :)

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Ačkoliv nemůžu říct, že jsem se u filmu nebavil, musím i tak dát za 2 *. Na vině je tentokrát scénář, protože takové dějové zkratky a absence čehokoliv jen trochu sofistikovanějšího zamrzí. Naopak vizuálně nemám co bych vytknul a hláškující postavy sem tam i pobaví. Přesto si troufám tvrdit, že i podprůměrný scénář by film dokázal vyhoupnout minimálně o hvězdu výš. Když si představím, co by se dalo rozehrát za dějové linky s tím Emmerichovým rozpočtem, chce se mi brečet a mlátit pěstí do gauče...

Sebevražedný oddíl (2016)

Teda, takhle promrhat potenciál! Až se mi chce z toho brečet. To je asi tak jediná emoce, kterou ze mě film vyždímal. Je to dost tuctová podívaná, která se na jednu stranu snaží bejt strašně vtipná (a není) a na stranu druhou se občas chce tvářit drsně (a není). Celý to táhne Will Smith a Margot Robbie, který po sobě nenápadně pokukujou (asi dotáčky Focusu nebo co). A samozřejmě Jared Leto aka Joker, ten se rozhodně za svoje vystoupení stydět nemusí. Castingu úplně nerozumím. Proč hlavní záporák Cara Delevingne? Nic proti ní, ale s jejím metrem šedesát prostě nevzbudí respekt, ať se zamaže bahnem sebevíc.

V zajetí démonů 2 (2016)

Často se mi to nestává, ale přijde mi to ještě o chlup lepší než první díl. Hlavně postupné budování napětí se povedlo na jedničku a nejednou jsem se přistihnul, že si chci rukou zakrýt obličej a zavrtat se do sedačky. Film je vlastně kombinace osvědčených postupů, na kterých stálá už jednička. Rodinka v domě hrůzy je ale tentokrát o něco lidštější a přirostla mi víc k srdci. Taky se přidalo na osudovosti a finále působí rozmáchle, a to všechno s minimem CGI scén (tak to na mě alespoň působilo). Po divné Čarodějnici víra v horory opět obnovena.

Papírová města (2015)

Je škoda, že tak dobře režisérsky zvládnutý film se ke konci začne drolit pod vlivem neuspokojivého vyústění. Možná jsem čekal nosnější myšlenku, protože film se celou dobu tváří že není vyloženě pro teenagery, ale má co nabídnout i dospělým. Trochu mi to připomnělo Freaks and Nerds, hraje to na podobnou melancholickou notu mladé party kamarádů ze střední. Akorát tady tady mají nerdi navrch :)