Bojovník (2015)

Tenhle příběh jsme už v lehce odlišných variantách viděli asi dvěstětřicetkrát. Jeho asi jediným pozitivem (alespoň pro mě) je ta barevně tlumená, pokérkovavá, boxersko-rapperská estetika se zálibou v pohledech na pěknou muskulatůru Jaka Gyllenhaala. A Forest.

Muž, který přežil Hirošimu i Nagasaki (2011)

"Japonské přísloví praví: Co se stane dvakrát, stane se i potřetí. Ale ke svržení třetí atomové bomby nesmí nikdy dojít." Příběh, který se starý pan Jamaguči rozhodl vyprávět, je jedním z těch téměř neuvěřitelných, které se na přelomu tisíciletí, na sklonku svých životů, rozhodli sdílet někteří z jeho generace. Každý z těch příběhů je i po 60-70 letech plný zjitřených emocí a bolesti, nesdílených, neuzavřených otázek. Prošli si válkou, která je navždy poznamenala. Prožili život ve snaze zapomenut, mlčeli, aby neublížili svým blízkým, aby mohli jít dál... Tváří v tvář konci se Cutomu Jamaguči snažil vlastním příběhem přispět k zákazu jaderných zbraní a pomoci současným mladým lidem spojit st tu abstraktní ideu s hrůznou realitou, kterou v Nagasaki a Hirošimě prožil on a desetitisíce dalších. To oni, civilisté, nejhůř zaplatili za zločiny vlastní země a navíc byli celá desetiletí japonskou společností ostrakizováni - jako prokletí, jako "lidé ohnivé bomby - hibakušové", připomínka něčeho, s čím se nedá smířit a na co je lepší zapomenout. Tenhle dokument mě hodně dojal a připomněl mi jiný příběh. Kdysi jsem strávila rok jako au-pair u starého britského páru s postiženou dcerou. Jednou večer, když v TV skončil smutný dokument o Hirošimě, laskavý pan P., lékař v důchodu, k mému konsternovanému překvapení prohlásil, že mu Japonců není líto - že si to zasloužili. Pak se rozpovídal o tom, co jako mladý medik viděl na konci války v jihovýchodní Asii. Ty hrůzy páchané císařským vojskem na dobytých územích, ztýrané živé mrtvoly jeho vrstevníků z osvobozených "pracovních" táborů, ta spoušť, zanechaly v tom hodném člověku nevyléčitelnou nenávist. Jak někoho takového přesvědčit, že svržení atomových bomb bylo nelidské a špatné? Nejde to. Už je to dlouho a starý pan P. už nežije. Jeho vzpomínky a zášť odešly s ním. Je nepříjemné a skličující o tom přemýšlet. Některá témata se dají skutečně uzavřít až ve chvíli, kdy odejde generace, která je prožila. Obsahují příliš mnoho utrpení a zášti, kterou nelze žádné ze stran vyvrátit ani vyčítat.

12 let v řetězech (2013)

FIlm obnažující jedno ze zásadních témat (nejen) americké historie v jejím hnusu a nespravedlnosti. Tenkrát, stejně jako dnes, absolutní moc jedněch nad druhými spolehlivě vytáhne z hlouby lidských povah to nejhorší a nejperverznější. Solomon (výborný Chiwetel Ejiofor) se ze svobodného člověka stane z hodiny na hodinu bezprávnou věcí a jednomu se při jeho odysee po jižanské noční můře chce střídavě brečet a vraždit. Nebo povolat Tarantina, aby vytáhl z rukávu nějaký ten osvobozující, totálně nerealistický happy end s pořádnou odplatou...

Do naha! (1997)

Tragikomedie, která z příběhů pár zoufalců živořících v britské obdobě severočeské hnědouhelné, Sheffieldu, a z jednoho nedůstojného nápadu, jak přijít k pár librám, dokázala vykřesat skvost. Moje srdcovka, asi díky Carlylovi a Addymu, s nezapomenutelným ansámblem, Koněm, chozením po zdi a hitem "You Sexy Thing". Aneb nikdo si z hrozné situace nezaměstnaných a dělnické třídy neumí dělat srandu tak jako Angláni ;).

Klub výtržníků (2014)

Zajímavý výlet na oxfordskou univerzitu. Tahle partička zparchantilejch snobskej synáčků by potřebovala pořádně proplesknout ještě před tím, než si začnou hrát na Clockwork Orange. Pak už je pozdě.

Čarodějův učeň (1977)

Jedna z těch krásných, strašidelných a moudrých pohádek, které mne nasměrovaly k budoucnosti milovnice hororů,

Přežijí jen milenci (2013)

No už jsem se lekla, že si ani nekousnou! PS: Nádhera, to rockové brnění a tak vůbec. Akorát, že bych si to teď dala jako 50-ti dílný seriál, aby se do toho vešla ta nej dobrodružství Adama x Evy za všechna ta staletí.

Titanic (1997)

Ok, přiznávám, že vždycky začnu spontánně slzet, jakmile se roztočí lodní šrouby. Pak se nechám unášet, a když se loď rozlomí vejpůl, tradičně přepínám jinam, páč na to už nemám nervy.

American Horror Story (2011) (seriál)

Pekelný taneček na hraně mezi HODNĚ, HODNĚ povedenou hororovou můrou a černěhumornou sadistickou fraškou o několika fluidně se prolínajících dějstvích. Děje, postavy, jejich přesuny v čase a prostoru, kdo je kdo a co je co a co je a co vlastně není ... to vše je vážně vychytrale naservírované. Zapadá vám to do sebe postupně s každou novou epizodou jako úchylná mozaika, u které se občas dílky samy pošoupou na dost nečekaná místa, a nikdy si nejste jisti, jestli to náhodou celou dobu nemáte úplně blbě. No, ono je to vlastně šumák, něco tak napínavého a strašidelného se totiž hned tak nevidí. Jsem unešená. Plné skóre.

American Horror Story - Asylum (2012) (série)