• Pohádka

Psi Páně aneb Sněz ten film (2017)

Jsem z toho trochu v rozpacích. Film na mne působil co do dojmu z efektivity práce kamery, střihu a světla dobře, ale u ostatního už si nemyslím tolik. Hrané pasáže působí až příliš profesionálně na zbytek filmu, který je mnohdy nepřekonatelným sledem setkání a dalších a dalších náběhů na různé skutečnosti. Nejméně naumělkovanou mi přijde debata nevěřícím o podstatě manželského slibu a několik veselých pasáží (ať už ta o "prvním hybateli" nebo o řeholnickém vyčerpání a vlastním zanedbávání duchovního života leč nedotažené do konce) hodně nedotažené a někdy vyumělkované. Navíc je tam celá řada scén, které jsou zařaditelné tak spíše do filmu o filmu nebo do závěrečných titulků, ale nikoliv do hlavního tělesa filmu. Informativně zajímavé, Justin Dvorský až neherec zde podal mistrovský výkon. U Jindřicha Poláčka si nejsem jist, jednu chvíli působí normálním dojmem, ale když už pak nepřímo trolluje, tak tím shazuje zbytečně celou úroveň filmu. Kamera *****/ Střih *****/ Scénář **/ Režie **/ žánr situáční docusoapová komedie/ Herecké výkony *****/ Autentičnost *.

Bohéma - Past na svědomí (2017) (epizoda)

Popravdě jsem se u druhého dílu oproti dílu prvnímu téměř unudil k smrti. Nepřehlednost dějů a osudů zde byla ještě spletitější než v díle prvním. Jediná trochu dramatická chvilka nastala až v druhé půli kdy Vlasta Burian (Vladimír Javorský) a Jaroslav Marvan (David Novotný) se pozastavují nad dilematem, kdy se dá jít ve spolupráci s režimem za hranu a kdy nikoliv. Jinak děj postrádá logiku a osoba Lilly Královské (Judit Bárdos) zde začíná připomínat lehkou děvu, která se velmi lehce zaprodá a odhazuje velmi snadno i své city. Jsem zvědav, co z toho nakonec vyplyne. Tento díl je ale tak nesmyslný a nesourodý (a hudební podklad na několika místech natolik nevhodný), že dávám hvězdičku jen za kostýmy a kameru, děj a další kvality díla jsou skutečně podřadné.

Svět pod hlavou - Orchidej na smetišti (2017) (epizoda)

Po napětí druhého a třetího dílu tento díl sklouzl jako pomyslná mezikapitola, která nás zavádí zase hluboko do nejisté filosofie hrdiny. Trochu si v retru tento díl pohrál s kriminálními zápletkami typu "Malý pitaval z velkého města". Jediné, co mi tak možná nevypadne z paměti je setkání Filipa s Krystýnou, které svým způsobem je opět dalším takovými menším 'cliffhangerem', který nutí diváka zůstat v napětí do dalšího dílu. Tak kdoví, čeho se tentokrát dočkáme, třeba se už Kléma zblázní a bude šílet se "závadovou mládeží.

Svět pod hlavou - Anděl odplaty (2017) (epizoda)

Druhý díl už konečně rozjel celou fikci do plných obrátek. Pokud první díl byl nejasný odvar s několika gagy, tak tento díl dokazuje, že už začíná být prologem k daleko rozsáhlejšímu příběhu. Jen je otázkou, co z něj vyleze. Anděl odplaty evidentně zde působí jako spojnice, která Filipa Marvana má nasměrovat někam hodně dál. Jen je otázkou kam. Díky této zápletce spojitostí připomíná konec dílu něco, co zahraniční tvůrci nazývají cliffhangerem - náhlým přerušením děje a udržením napětí v divákovi. Nakonec možná i celý Svět pod hlavou nakonec překvapí a třeba obdobně jako za případem Anděla odplaty bude i v celém příběhu jedno velké jednoduché rozuzlení.

Anděl spravedlnosti (2007) (TV film)

Pozdní pokus o drama v podání Kevina Sorba. V mnoha ohledech je syžet až suchoparný a dělaný podle nějaké předem dané předlohy. Z původního divokého západu je zde vidět jen pár momentů zejména pominuté duchovní stránky. Samotný konec je však více nereálný a ulpívá na klasickém "happyendu", ke kterému se dojde stejně nesmyslně jako se i vůbec začalo. Na oddech to však není špatný příběh a pro leckterého fanouška je potěšující jednou za třicet let vidět Sorba, jak ho konečně někdo zmlátil.

13. komnata - 13. komnata Zdeňka Velíška (2016) (epizoda)

Bohužel tento díl 13. komnaty se spíše nevyvedl. Zdeněk Velíšek, nakolik je zajímavý svým životním optimismem a "drivem" do celé 13. komnaty nezapadá, protože vlastně ani žádnou 13. komnatu v těchto 26 minutách neotevřel. To, že byl 21 let bez možnosti pracovat ve zpravodajství je sice těžké, ale rozhodně to nezapadá do konceptu tohoto pořadu. Spíše mi přijde, že v ČT chtěli kolegové vzdát kolegovi poctu, tak o něm natočili dokument, ale škoda, že ho raději nenatočili samostatně mimo tento cyklus. Mělo by to rozhodně lepší výpovědní hodnotu.

Modré stíny - Epizoda 4 (2016) (epizoda)

Poslední díl byl tečkou na dortu hovořící o úplné likvidaci tohoto žánru. Otřesná světla, zvuk jakž-takž, syžet se snažil do posledního dechu vůbec udržet nad vodou. Samotná vrcholná kolize byla jedno velké zklamání. Celkově tam spousta věcí v závěru ani nezapadala. Způsob, jak vygradoval v epilogu Jonášův pád mohl být ztvárněn lépe. Taktéž i Baran mohl dopadnout líp, protože v závěru se mohl přenést ze záporáka přímo na kladného hrdinu téměř bez bázně a hany. Neodpovídalo tomu ale hodně věci: Hudba, střih, scénář. To jsou tři hlavní problémy, proč celý seriál Modré stíny směřuje přímo do koše. Jediné, co zaslouží hvězdu je skutečně jen ztvárnění závěrečné potyčky v kvestorově domě. To bylo téměř dokonalé. Ostatní ale už je odpad. Ze všech herců jinak působil nejpřesvědčivěji Stanislav Majer, ostatní jsou buď průměr( Krobot, Melíšková, Dastlík) nebo výrazný podprůměr (Voříšková). Jinak pořád si kladu otázku: Co ta Voříšková tam v tom autě dělala? Schovával se nebo pozvracela doktorce rohožky? To mi doposud hlava nebere. Celá ta scéna jejího výstupu z auta a její domlácení je jeden veliký kýč.

Modré stíny - Epizoda 3 (2016) (epizoda)

V tuto chvíli, kdy jsem ještě neviděl je podle mého tento díl vůbec nejslabší z celé série. Způsob syžetu zde jde opravdu na své hluboké dno. Namísto toho, aby se dostal celý příběh do prohloubení kolize, tak se akorát zmítá ve vlastní šťávě. Jediný světlý moment je na úplném konci, kdy se pokouší majorka rozjet vlastní návnadu na pachatele a málem přitom přijde o kejhák jedna z jejích podřízených. Způsob jakým se navíc dostávají kriminalisté do sítí svých protivníků by navíc šel popsat i napínavěji než tímto způsobem. Jarchovský a Tauš skutečně z tohoto sitcomu dělají skutečně nesmyslnou a únavnou podívanou.

Muž z oceli (2013)

Nedodíval jsem ten film ani celý. Svým způsobem ten film je perfektně udělaný, ale je to totéž jako u Star Treku (2009). Likviduje se tím úplně celý původní syžet a celkově to ve vyprávění nám klasickým fandům nebo obyčejným divákům dělá naprostý guláš. Starý klasický krypton byl perfektní. Russel Crowe jako nový Jor El není sice podprůměrnák (stejně jako Kevin Costner v roli Jonathnana Kenta), ale všeho až do plnosti poháru hořkosti. Film má proto u mne jen jednu hvězdičku za efekty a výpravu. Děj, syžet děje: ODPAD, Herci: **, Efekty ****