• Pohádka

Expremiéři (2014) (seriál)

Tento seriál jako celek (a to jsem ještě neviděl poslední díly) nelze hodnotit. Lepší by bylo hodnotit jednotlivé díly, které jsou různé kvality, některé jsou dobré, některé pouze průměrné a jiné podpůrměrné. Mezi ty podprůměrné lze krásně zařadit díl o Stanislavu Grossovi, který je naprosto odfláklý, co se týče stříhu, nedotažení slepých míst, které měly být vystřihlé a celkové koncepce dokumentu, který je spíš jen něčím, jako sledováním jednoho tatíka a advokáta na to, jaký v rámci osobnostního vývoje byl a čím teď je a jak reagují lidé kolem na jeho obnovený bilboard na jedné z pražských ulic (a pak jej na základě doporučení producenta dokumentu počmárávají sprejem). Infaltilnější a přihloupější dokument jsem v případě tohoto dílu skutečně neviděl. Co se ale týk átřeba dílu o Špidlovi, tak ten byl velmi dobře vyprecizovaný a nabízel co nejhlubší průzkum období jeho aktivní politiky a premiérství až do úplného konce v pouhých třiceti minutách.

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Tento film byl opravdu po stránce syžetu hrozný výsměch, hrající na city diváka a na jeho zájem o počítačové a jiné efekty. Myslím si, že tento film zapadne mezi všechny béčkové filmy z devadesátých a osmdesátých let. Škoda. Mohl to být dobrý film. To by ale nejdřív musel psát scénář někdo s inteligencí větší než bratři Gunnové. Hvězdičku tedy dávám jen za efekty a výpravu. Všechno ostatní je odpad.

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Jedno z nejlepších filmových ztvárnění Asterixe. Animace některých bitek a výprasků Římanů tam sice není na tak velké úrovni jako u pozdějších filmů, ale syžet celého příběhu je natolik neuvěřitelný, komediálně dokonalý, že to z něj dělá vůbec nejlepšího Asterixe všech dob.

Mladý Indiana Jones: Píseň lásky (2007)

Mladý Hnery Jones se vydá do Londýna, kde se chystá pod falešným jménem (tak aby za sebou zametl stopy před svým otcem, který o tom nemá tušení) vstoupit do beligcké armády. Těsně předtím než to však udělá, se zamiluje do mladé emancipované slečny, která bojuje za rovnoprávnost žen před muži. Jedná se o snad nejromantičtější část z celé "indy"-série a o vůbec první nenaplněnou Indyho lásku.

Evoluce 4 z revoluce (2010) (seriál)

Viděl jsem jen díl o Martinu Mejstříkovi, který mně zaujal a vedl k tomu, že jsem se začal o tuto osobnost, dnes již mírně zapadlou, více zajímat.

Bezesné noci (2004)

Velmi zajímavý dokument, který spíše než faktograficky nahlíží spíše emočně do práce v ČT v době krize. Při natáčení evidentně producenti nikomu nenadbíhali ačkoli dali v druhé půlce více prostoru Bobovizi, která se nečekaně z dřevěných zpráv rozjela a snažila se den ode dne vypracovávat výš. Některé záběry byly možná příliš dlouhé a hodilo by se spíše, kdyby je někdo sestříhal. Celkové dojmy z filmu mám asi takové, že to není nejhorší, ale ani nejlepší dokument o krizi v ČT, ale s největší pravděpodobností asi úplně nezapadne a bude jedním ze zdrojů pro další generace ve snaze pochopit, o co v celé té krizi nebo spíše "revoluci" šlo.

Poprask na silnici E 4 (1979)

Humorné, chvílami ulítlé komediální "drama". Jen ten konec je hodně nedořešený a neuzavřený.

Habermannův mlýn (2010)

Měl jsem původně obavy co uvidím už vzhledem k tomu, že jsem neměl vůbec chuť se dívat na válečné drama s Karlem Rodenem v hlavní roli obvzláště poté, co jsem viděl Lidice, které pro mne byly veskrze zklamáním, ale byl jsem nadmíru překvapen. Drama je naprosto civilní, propracované a téměř uvěřitelné. Režisér Juraj Herz zde krásně ukazuje, jak jsou (obvzláště) Češi vyčuraní, sprostí, naivní a někdy až amorální, když jde o národní boje, majetek a vlastní zájmy. V tom všem se zmítá majitel mlýna Habermann a jeho česká manželka (která je navíc židovského původu) a hajný Březina. Konec je více než dramatický, né-li téměř hororový. Osobně si myslím, že po filmu Ve stínu je to jeden z dalších filmů, který by měla česká omladina vidět, aby si uvědomila, co jejich předci mnohdy provedli za hrůznosti, aby je to vedlo k uvědomnění, aby se to již vícekrát neopakovalo (otázkou jen zůstává, zda-li vůbec dnešní generace na to má).

Papež Jan Pavel II. (2005) (TV film)

Jeden z pokusů natočit obsáhlý pamětní opus o polském papeži. Podle mně toto dílo i přes svou velkou propagací, kterého se mu dostává ve filmotéce katolické církve nejspíš zapadne. První díl je velmi precizní, když popisuje v rychlejším sledu život Karola Wojtyly do období jeho zvolení papežem, přičemž perfektně a kouzelně Wojtyly hraje Cary Elwes (za to nejspíš jedna hvězdička), pak poměrně napínavé ztvárnění rekonstrukce a atentátů a setkání s Agcem (druhá hvězdička). Jinak má ale film celou řadu nedostatků a osobně si myslím, že obsazení Jona Voighta, kterého si pamatujeme i z jeho divokých rolí ze sedmdesátých let bylo spíš chybou než trumfovým esem. Skutečně lepší hodnocení si ode mne film nezaslouží. V dramatičnosti jej dokonce trumfnul i dvoudilný televizní polský film Karol, který se k nám prakticky téměř vůbec nedostal a bylo možné jej spatřit pouze na slovenských obrazovkách.

Televizní noviny (1994) (pořad) odpad!

Hlavní zpravodajská relace TV Nova se postupem času už jen propadá. Vrcholem může být přehřšle bulvárních zpráv a reportáži a la Hruška se zvířetem a borcem na konec. To byl v každém případě i jeden z důvodů, proč jsem měl celkově už nezájem přestat sledovat ČT24, která je sice poslední dobou ideologicky zabarvená, ale narozdíl od Novy ve zpravodajství se skutečně zabývá zprávami a veřejným děním. Nikoli tím, jak se vaří z kostní moučky nebo jak padá chleba s máslem na zem.