• Thriller

Osm a půl (1963)

Tak tohle je na mě už trochu moc "umění". Jo některé části jsou velmi dobré, třeba sny hlavního hrdiny o harému, ve kterém figurují všechny jeho životní lásky, a že jich není málo. Ale jinak pro běžného diváka asi docela těžko stravitelné.

Výstřel (1981)

De Palma je skvělý režisér, o tom není pochyb, někdy si však velmi nešťastně vybírá scénáře. V tomto případě to byla ovšem jasná trefa do černého, stejně jako obsazení Johna Travolty.

Láska nebeská (2003)

Nádherně pozitivní a doslova milý filmeček. I přes to,že je tam zhruba 20 víceméně hlavních postav, člověk se v tom neztrácí a udržuje si velmi dobrý přehled. Curtis je skvělý scénárista a tentokrát dokázal že může být i velmi schopným režisérem. Herci hrají skvěle, vynika Hugh Grant v roli britského premiéra, naopak mi vůbec nesedla Thorntonova minirolička. Ale ve výsledku velmi půvabný film.

Četa (1986)

Jediná kritika na jinak vynikající válečný film je spojena jen s absencí nějaké silnější "příběhové" zápletky. Paradoxně právě v tom je Stone nejrealističtější, nemusí si pomáhat nějakými pohádkami a ukazuje jen každodenní drsnou realitu pekla války, kterým museli a musí i dnes procházet mladí muži. Stone je mi sympatický i svým jasně protiamerickým pohledem, a doufám že jednou natočí něco o dnešním Iráku a ukáže nám to, co ve zprávách nikdy neuvidíme. Jinak vzkaz pro Civala: jednak nechápu, jak můžeš říct, že Stone dělá z diváků blbce a to, že rozděluje lidi na hodné a zlé snad ani nemůžeš myslet vážně. Podle mě se ve filmu naopak objevilo několik velmi dobře propracovaných a rozporuplných postav.

Spalující touha (1999)

Pro tenhle Kubrickův film se velmi dobře hodí slovo "umělecký". Režisér dokázal svůj obrovský talent manipulovat s divákem. Zdánlivě strohý příběh vás pohltí a udrží v těžko definovatelném napětí po celé dvě a půl hodiny filmu. Cruise s Kidmanovou hrají velmi dobře, zvlášť pro Toma dost možná nejlepší výkon v kariéře. Jediná moje výtka je v tom, že jsem čekal nějaké pořádné vyvrcholení, které by mě dostalo definitivně do kolen. Škoda. Přesto skvělý zážitek.

Černí baroni (1992)

Pro mě osobně hodně kontroverzní film, ve kterém se střídají skoro geniální fóry a dialogy, se zhovadilými trapnostmi.

Pornografický vztah (1999)

Kdo se těšil na porno, byl zklamán. Kdo má rád filmy o obyčejných lidech, musel být spokojen. Téměř romantický příběh dvou lidí, kteří se najdou přes inzerát čistě kvůli sexu. Ale co se nestane. Po pár schůzkách se do sebe zamilují. Zní to banálně, ale natočené je to velmi zvláštně a zajímavě.

Osvícení (1980)

Dost možná vrcholné Kubrickovo dílo. Vizuální stránka je prostě přenádherná a když se z výtahu řinou hektolitry krve, mrazí mě v zádech. Vlastně mě mrazilo úplně celý film a to hovoří za vše. Velkou měrou k tomu přispívá také dechberoucí výkon Jacka Nicholsona, nebál bych se to označit jako jeho životní výkon (společně s Přeletem). Shining je the best horor všech dob.

Spy Game (2001)

Působivý thriller z "agentského" prostředí. Byl jsem opravdu velmi mile překvapen, žádná akční slátanina, ale poctivý příběh z dobrými herci.

Test (2003)

Velmi dobrý thriller ze skvělým Farrellem v hlavní roli. Je pravda že první část filmu je super, pak to postupně ztrácí tempo a konec působí trochu rozpačitě, ale ve výsledku určitě nadprůměr.