Půlnoční expres (1978)

Film je od reálnej podoby a autobiografickej knihy, dosť vzdialený aj podľa slov hlavnej postavy v osobe Wiliama Heyesa, ktorý sa po rokoch dokonca verejne ospravedlnil Turecku. Napriek tomu žáner väzenského života so všetkou "nádherou" čo k nemu patrí, je spravený bravúrne. Tak že bravó tomuto dielu...

The Doors (1991)

No comment. Absolútne bravúrne spracovaná záležitosť. Sám sebe sa čudujem, že to píšem po 20-ich rokoch od mojeho prvého vzhliadnutia. To je to , čo som dlho potreboval vidieť.

Soul Kitchen (2009)

SOUL KITCHEN je úprimné a nekonvenčné dielo, natočené s jasným dôrazom na reálné epizódky zo súčasného života 30-nikov v Hamburgu. Nič maskované. Skvelá hudba, zanietení protagonisti a trochu afrodiziaka do jedla a do filmu, robia skvelú 99 minútovku slušnej filmovej oddychovky. Ako vraví stará pravda: "Šikovný kuchár upletie aj z hovna bič". Tu to platí štvornásobne - Režisér, herci, hudba a kuchár. Skvelá práca pán Fatih Akin!

Arthur a Maltazardova pomsta (2009)

Bohužiaľ, musím sa pridať k davovej väčšine , že Maltazardova pomsta, je viditeľne slabšia ako jej predchodca, i keď v týchto voľných pokračovaniach sa to stáva a je pre mňa miernym sklamaním. Princezná Selénia - ústredná postavička príbehu bola na "plátne" neuveriteľných 13 min. a 37 sec., čo je podľa môjho názoru neskutočne málo a zrejme to nevoňalo ani Arthurovi. Z krásnej rozprávočky z prvej časti sa nám vyvinula akási soft-paródia na Star Wars s kasínami a la Las Vegas, ktoré ubrali tomuto dielku na jeho infantilnosti. Tak isto dejová línia je veľmi úbohá. Takže páni tvorcovia - "Pandorinina skrinka je otvorená a Maltazard je medzi ľuďmi, dúfam že 3-ku nasmerujete na správnu koľaj."

Arthur a Minimojové (2006)

Nádherné prekvapenie od Luc Bessona, ktoré ma naozaj dostalo. Skvelé nápady a nemenej trefné dialógy ma vrátili na planétu Malého princa. Už sa teším na Maltazardovu pomstu.

Dablér (2006)

Tak príjemné nedeľné popoludnie , pri pivku v obývačke som dávno nemal. Výborná oddychovka.

Poslední zločin (2008)

Experimentálná sonda francúzskej kinematografie do duší ľudí so syndrómom "Alzheimer", s presvedčivým výkonom pána Dussolliera v roli Charlesa. Neľahká téma vložená do krimi zápletky ponúka zaujímavé myšlienkové pochody postihnutého človeka a jeho snahu odolať a nepodľahnúť, i keď progresia degenerácie cortexu-cerebri je nevyhnutná. Reálie prostredia filmovania slušne dopĺňajú ponurú a smutnú atmosféru príbehu.

Na cestě bez návratu (2009)

Perfektne zbabraný perfektný námet. Škoda, napriek tomu v originále sa to dá dopozerať, keď už nič iné.

Bestiář (2007)

Obdivujem Danicu Jurčovú. Zobrať takúto rolu zrejme nie je jednoduché. Z milučkého anjelika - cundrička na pohľadanie. Filozofický resp. mužský alebo najlepšie "môj odkaz " na tento film a tvorcom znie, keď zoberieme pointu filmu , že ani jeden muž z tých myslím šiestich, jej nič nesľubovali po celý film a všetkým v pohodičke "dala" sama od seba. ČIže aké Beštie. Marek Vašut asi jediné pozitívum.

Tma (2005)

Niekto musí z kola von alebo život za život tu platí na 100 percent. Veľmi trefná hudba ako aj kamera s obrazmi, vytváraju zimomriavkové dielo ako sa patrí, bohužiaľ len do vyplávania pointy filmu na povrch. Po 45 minútach zdĺhavá a nekonečná dejová línia, vlečúca sa pod rúškom sebaobviňovania a zlého svedomia hlavnej predstaviteľky, ktorej to aj tak napokon nevyjde. Presvedčivý výkon Marii Belo. Sean Bean, bohužiaľ na veľmi malom priestore nám nemohol ukázať viacej.