• Krátkometrážní

Natalia Oreiro v Praze (2001) (koncert)

Samotný koncert hodnotím veľmi pozitívne, Natalia má v sebe úžasnú energiu, tracklist je skvelý a ide o show ktorá sa dá aj opakovanie pozrieť v telke. Čo sa týka samotného záznamu, tam začínam byť kritcký pretože ak to porovnám s dokumentom Natalia Oreiro v Bratislave kvalita je podstatne nižšia. Slovenská verzia sa môže popýšiť oveľa lepšími kamerami, perfektnými spomalenými nájazdmi a plynulými prechodmi medzi piesňami. Bonbónik aj je, že na Slovensku Natalia zanôtila o 5 songov viac, preto radšej odporúčam slovenskú verziu aj keď je jasné, že zánzam koncertu si budú zrejme púšťať jedine ľudia čo na ňom boli a preto je jasné, že každý siahne po tej svojej verzii :) 5 hviezd za koncert, -2 za spracovanie záznamu.

Jidášova žena (2002) (seriál)

Telenovela ktorú preveril čas! Napriek tomu, že toto dielo má už 18 rokov (a občas je to dosť poznať - šialené strihy, "komické vsuvky," osudové pohľady) si aj po tých rokoch zachováva jedinečnú atmosféru podkreslenú nezabudnuteľnou hudbou a fantastickými výkonmi každého jedného z účastnených.. Judášova žena bola svojho času najväčšou kriminálnou záhadou ktorú nám televízie ponúkali Bola miestami mysteriózna, miestami horrorová a miestami samozrejme romantická. Láska hlavných hrdinov ale v tomto príbehu hrala až druhé husle, pretože príbeh Altagracie (vo famóznom podaní Astrid Caroliny Herrera) je aj po tých rokoch tak neuveriteľne silný, tak brilantne napísaný a najmä vypointovaný, že ma nikdy neomrzí vracať sa k seriálu a vymýšľať si nové konšpirácie, poodhaliť ešte niektoré nevysvetlené záhady a naplno sa ponoriť do tohto seriálového sveta. PS: Absolútne nechápem, že sa toho nechytil ešte nejaký amík a neurobil remake. Kebyže sa z toho príbehu odstráni telenovelový pátos a skráti sa na nejakých 25 častí, bol by tu krimi thriller o ktorom by ľudia ešte dlho rozprávali. Namiesto toho sa látky chopilo len o 10 rokov debilné Mexico a paradoxne odstránili horrorové a mystierózne prvky a z pôvodného konceptu zachovali práve len tú telenovelu. Škoda...

El Rostro de la Venganza (2012) (seriál)

Psycho seriál!!! Ale neskutočne, toľko zvratov a morbídností v jednej (robí Telemundo ešte vôbec telenovely?!) sa len tak ľahko nevidí. Moja predrahá Elizabeth Gutierrez hrá výborne, prerod z mrchy na hlavnú hrdinku je maximálne uveriteľný. Škoda, že zo seriálu odišla do hollywoodu a jej postava skončila s vŕtačkou(!!) v hrudi... Ach, občas sa smejem, občas ma napína, občas som napätý. Netuším ako hodnotiť. Ale Marlene Favela ma prekvapila.

Princezna Fantaghiró 5 (1996) (TV film) odpad!

Skvelá atmosferická rozprávka o tom, ako sa odvážna princezná zamiluje do piráta a bojuje v exotickom prostredí s typickými "Bavovskými" nepriateľmi. Hrá tam moja milovaná Alessandra Martines, intriguje hláškujúca Brigitte Nielsen. Kde sa teda stala chyba? Aha! Ono sa to totižto chce nazývať Fantaghiro... a tým sa totálne pochováva. Nemôžem uveriť tomu, že toto pochádza od rovnakého režiséra!!! Tento diel je výsmech dokonalej série (pdobne ako štvorka) a doteraz ma neskutočne vytáča koniec kde princezná zradí lásku svojho princa. Už len keď si spomeniem, koľko ľudí chcelo ich lásku rozdeliť, pretože sa milovali najviac na svete.... Nie je fér, že z krásnej a hrdej princeznej spravili takúto kur.... Nedopoviem. Najhoršie je na tom to, že toto mohla byť celkom slušná dvojdielna talianska rozprávka, keby sa to nesnažilo za každu cenu ťažiť z komerčneho uspechu nádherných príbehov Fantaghiro a Romualda. Prostredie tohto filmu je stále krajšie ako to v štvorke (ktorá ma ale stokrát lepší príbeh) Ak by sa to volalo inak a spravili by z toho ďalšiu rozprávku s Alessandrou Martines a Brigitte Nielsen, tak by sa mi to možno aj celkom páčilo, pretože tie jablká bola perfektné rovnako tak pedofil, každopádne v náväznosti na predchoziu sériu sa jedná o brutálny výsmech princeznej Fantaghiro

Princezna Fantaghiró 3 (1993) (TV film)

Fantaghiro stráca šmrnc a tú nádhernú rozprávkovú atmosféru ktorou sa mohla pýšiť v predchádzajúcich častiach. Možno sú to jej dlhé vlasy, čo v tejto časti chýba, možno je to Biela víla, Romualdo alebo zamrzí, že nádherné melódie nahrádza skoro v celom filme stále ozývajúcasa (ikeď impozantná) "Tarabas theme." No najviac zamrzí úbytok tých krásnych dialógov tipu: "Cieľ rovno do slnka! Do slnka? Veď to sa nedá... Na slovo nedá sa radšej zabudni, nemôžeš to povedať kým to neskúsiš" a potom drzosť a rebélia hlavnej hrdinky. Napriek tomu sa tu nájde mnoho pozitív pre ktoré hodnotím tak ako hodnotím. Napríklad charizmatický Tarabas i jeho filmová Bond-matka a celkovo musím pochváliť tvorcov, pretože v porovnaní s ostatnými časťami je toto príbehovo veľmi prešpekulované a správne vygradovanie tejto trojdielnej ságy. Príbeh o Tarabasovi, komplexnosť jeho charakteru i návrat postáv z druhého dielu (Čierna kráľovná válí) sú spravené naozaj dobre a nič tu nepôsobí nasilu. OKrem iného sa nestotožňujem s tvrdeniami, že týmto dielom začala séria infantilnieť pretože komentujúci si zrejme naozaj všimli len hovoracie hríby. Naopak Fantaghiro sa posunula do dospelejších vôd, kde deti prichádzajú o rodičov, hlavná hrdinka bojuje voči monštrám ktoré 100%tne inšpirovali tvorcov horroru Pád do tmy a akčných scén i napätia ozaj pribudlo. Takže ikeď má Fantaghiró 3 mnoho múch a už to nie je to pravé orechové stále hodnotím v rámci trilógie vysoko (ďalšie diely predvádzajú ako sa to dá fakt posrať) a hlavne kvitujem perfektný dabing Etely Balgovej-Harantovej ktorá patrí k najleším režisérkam slovenského dabingu a vďaka nej mohol vzniknúť dovoľujem si tvrdiť jeden z najlepších slovenských filmových dabingov a my sme v príbehu mohli počuť dokonalé obsadenie tvorené Katkou Šulajovou, Božidarou Turzonovovou, Szidi Tobias alebo Višňovským, ktorí v porovnaní s českým odpadom (obyčajne preferujem u filmov CZ dabing, pretože slovenský je o ničom a toto je ozaj výnimka potvrdzujúca pravidlo) posunul Fantaghiro na naozaj pamätný fantasy príbeh,po ktorom kedykoľvek cez sviatky rád siahnem.

Bouřlivé víno (2012) (seriál)

Menim hodnotenie z jednej hviezdičky za Bašu Švidraňovú na 4 za celý seriál. Nie je to dokonalé, nie je to to čo od seriálu očakávam, má to zopár hercov vďaka ktorým program zásadne nepozerám (Kramár)... ale má to čaro, dáva príležitosť hercom vymaniť sa zo škatuľky, otvára témy a charaktery ktoré na slovensku chýbali a napriek všetkým intrigám a seriálovým klišé sprostiam človeku aj tak zostane dobrý pocit - a toto je myšlienka, ktorú by raz mohol nejaký seriál rozpracovať naplno. (toto hodnotenie platí len po sériu 5, už tá bola na hrane a ňou to mali aj ukončiť, dalej len naťahovany odpad)

Daniela (2002) (seriál)

K tejto telenovele sa mi viaže zábavná historka z destva keď sa práve premiérovo vysielala. Ja som človek ktorý telenoviel videl naozaj mnoho, no z týchto známych Daniel, Rebec a Votrelkýň z Markízy našťastie ani jednu. Vtedy som netušil, že nejaká Daniela jestvuje, no všetci vtedy 9roční spolužiaci a učiteľky Danielu sledovali a na výlete do školy v prírode sme si povinne všetci sadli pred veľkú televíziu a asi 50ti ľudia sme pozerali Danielu. Ja jediný vzadu som sa nechytal a vymýšľal som sprostosti ako zvyknem, za čo si dodnes prídem ako čierna ovca.

Utajené dětství (2011)

Môže obsahovať spoilery: Neskutočne silný film ktorý je tak precízne a citlivo natočený, až ostáva rozum stáť. V prvom rade musím pochváliť perfektnú kameru, pretože niektoré zábery boli fantastické (auto v jesennom lese, scéna v zrkadlovej sieni alebo tanec), zvlášť fascinujúca však bola práca so zeleným svetlom ktoré filmu dodávalo jedinenčnú atmosféru. Tak ako sa film odohráva z pohľadu Juana ho naozaj vidíme aj my. Vonku je zmätok, polícia a prestrelka, zatiaľ čo my len sledujeme spolu s ním cez škáru náznaky toho čo sa deje. Komixové vsuvky boli perfektné a dokonale podkreslovali detské vnímanie celkovej vážnosti danej situácie. A tu sa dostávame k hercom ktorí boli perfektní. Obrovská pochvala patrí detskému duu ktoré sa nehralo ale hralo! A ich výkony boli naozaj uveriteľné, Natalia ktorá už dokázala, že je dobrá herečka opäť predvádza absolútne odlišnú postavu a to zásadovú a odvážnu ženu ktorá bojuje za lásku a slobodu pre svoje deti a celú Argentínu a predvádza tak jeden z najlepších výkonov. Konečne chápem, čo je to ten pravý Argentínsky film. Benjaminovi držím palce v kariére, no hlavne v živote a verím, že sestru i matku raz nájde a celkovému osadenstvu by som toho Oscara naozaj doprial. Objektívne za 4* ale za dojem čo vo mne tento pohľad do detskej duše nechal dávam za plný počet.

Milagros (1999) (seriál)

Tak neviem, som horlivý zastánca toho, že seriál sa má hodnotiť až po pozretí aspoň 70% ale tu asi spravím výnimku... Videl som len pár častí i to kvôli krásnej zvučke, no za seba poviem, že mi telenovela prišla kľudnejšia, dospelejšia a vážnejšia než tie búrlivé vášne za ohnivých rytmov latinskej hudby v iných telenovelách. Hlavná hrdinka bola správne sympatická a prekvapivo nebola urevaná a pateticko-melodramatická ako jej mexické kolegyne a to len pridáva body. Okrem toho krásny hudobný doprovod, správa "rozorvanosť" charakteru u hlavného hrdinu a skvelá mrcha Raquel. A nakoniec, pre mňa to najväčšie plus - dabing. Jééjdanánky, kde sú tie časy keď hlavných hrdinov v telenovelách dabovali Michal Dlouhý, Vladimíra Včelná, Ivana Andrlová, Ivan Jiřík alebo Mahulena Bočanová... Naozaj počúvať hlas niektorých hercov je pastva pre uši, dnes už je to len samý Brněnský brak (nemám nič proti Brnu, len proti Brněnskému dabingu) a takéto naozaj skvosty bez irónie zapadajú prachom na polici tv nova.